Trwa ładowanie...

Wygląd palców może zdradzać groźną chorobę. Czym jest "strzelający palec"?

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 23.02.2022 16:06
Wygląd palców może zdradzać groźną chorobę. Czym jest strzelający palec?
Wygląd palców może zdradzać groźną chorobę. Czym jest strzelający palec? (Getty Images)

Skurcze, ból i problemy z chwytaniem przedmiotów? To może być palec strzelający, czyli "trigger finger". W populacji zdrowych osób to schorzenie zdarza się bardzo rzadko, ale już wśród osób chorujących na cukrzycę TF jest znacznie częstsze. Czym jest TF i kto jeszcze jest narażony na zwężające zapalenie pochewki ścięgna?

spis treści

1. Objawy TF i czynniki ryzyka

Palec strzelający ma angielską nazwę "trigger finger" (palec spustowy), odnoszącą się do charakterystycznego przykurczu ścięgien, który sprawia, że jeden z palców przy zginaniu i prostowaniu wydaje charakterystyczny dźwięk przypominający strzał z broni. Lekarze nazywają to schorzenie zwężającym zapaleniem pochewki ścięgna.

Stan zapalny prowadzi do niedrożności ścięgna zginacza dłoni i unieruchomienia jednego lub kilku z palców. Tarcie pomiędzy ścięgnem a pochewką powoduje niekiedy dotkliwy ból w stawie, a gdy stan zapalny się nasila, może dojść nawet do zablokowania palca w jednej pozycji.

Zobacz film: "Ukryta cukrzyca. Uważaj na te objawy"

Jakie symptomy mogą wskazywać na palec strzelający?

  • sztywność palców w stawach, szczególnie rano po przebudzeniu się,
  • charakterystyczne trzaskanie lub klikanie palców w stawach,
  • tkliwość w okolicy stawów palców,
  • zablokowanie jednego z palców i ból podczas próby wyprostowania lub zgięcia palca.

Schorzenie może dotykać jednej lub obu dłoni, a także dowolnego z palców. Jest bardzo rzadkie, bo diagnozuje się u około 2-3 proc. populacji, jednak wśród osób z cukrzycą TF występuje znacznie częściej. Najnowsze badania opublikowane we "Frontiers in Clinical Diabetes & Healthcare" wskazują, że TF może dotykać aż 20 proc. osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1. lub typu 2.

Cukrzycy są znacznie bardziej narażeni na TF niż inni
Cukrzycy są znacznie bardziej narażeni na TF niż inni (Getty Images)

Jaki jest związek między schorzeniem dotykającym stawów dłoni a cukrzycą?

2. TF a cukrzyca i inne choroby

Zdaniem naukowców stale podwyższony poziom glukozy we krwi prowadzi do procesu o nazwie glikacja tkanki łącznej, za sprawą którego powstają końcowe produkty zaawansowanej glikacji, czyli tzw. AGE (advanced glycationend-products). Temu szkodliwemu procesowi sprzyja także dieta promująca stany zapalne w organizmie.

Mówiąc wprost, glikacja uszkadza tkanki. Dlatego prawdopodobne jest, że im dłużej pacjent żyje z cukrzycą, tym większe ryzyko, że dotknie go TF.

Jednak nie tylko cukrzyca sprzyja rozwojowi tego bolesnego schorzenia. Inne choroby zwiększające ryzyko zachorowania na TF to:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • niedoczynność tarczycy,
  • choroby nerek,
  • amyloidoza.

Badanie opublikowane w "Current Reviews in Musculoskeletal Medicine" wskazuje, że czynnikami ryzyka jest także płeć – to kobiety aż sześciokrotnie częściej virtpią z powodu TF – oraz wiek.

Ryzyko zachorowania na TF rośnie po 40. roku życia, a średnia wieku osób z palcem strzelającym to 58 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze