Wyglądają niegroźnie, a mogą wskazywać problem z wątrobą lub jelitami. Czym są paznokcie Lindsaya?
Gdy są cienkie i łamliwe, bez wahania sięgamy po witaminy i suplementy diety, a kiedy zdradzają objawy chorób, jak grzybica, udajemy się do lekarza. Co robimy, gdy zmieniają kolor? Najczęściej nic. Tymczasem może to być oznaka jednej z wielu groźnych chorób, w tym niewydolności nerek czy obecności wirusa HIV w organizmie.
1. Czym są paznokcie Lindsaya?
W latach 1964-1966 Philip G. Lindsay przebadał przybywających do Iowa Hospital pacjentów. Łącznie do lekarza trafiło 1500 osób, które zwróciły uwagę na niecodzienny wygląd paznokci. Dzięki tym przypadkom dziś możemy mówić o tzw. paznokciach Lindsaya, które w rzeczywistości są leukonychią proksymalnej części paznokcia.
Co to oznacza? Proksymalna, czyli przednia część paznokcia, jest biała i wyraźnie odcina się od części dystalnej – zaczerwienionej, niekiedy różowej lub w odcieniu brązu, która może zajmować od 20 do 60 proc. całej płytki. Tzw. paznokcie pół na pół charakteryzują się widocznym odgraniczeniem dwóch kolorów.
Przebarwienia nie zmieniają koloru pod naciskiem paznokcia, nie znikają wraz ze wzrostem płytki, a co więcej – mogą się pojawiać na wszystkich lub tylko niektórych paznokciach. Choć na tej podstawie nie sposób zdiagnozować żadnej choroby, to mogą być cenną wskazówką, naprowadzającą lekarza na kierunek diagnostyki.
2. Paznokcie Lindsaya a groźne schorzenia
W kolejnych latach pod odkryciu amerykańskiego lekarza badano przyczynę tej nietypowej zmiany. Badania histologiczne ujawniły, że biały pasek na przedniej części paznokcia może wynikać z przewlekłej niedokrwistości powodującej przerost ścianek naczyń włosowatych lub tkanki łącznej. Z kolei zaczerwienienie w drugiej części paznokcia może być związane ze złogami melaniny, czyli pigmentu, który odpowiada m.in. za barwę naszej skóry czy włosów.
U pierwszych osób, które zostały podane badaniom w latach 60., wykryto choroby nerek: mocznicę, azotemię (nieprawidłowe stężenie związków azotowych we krwi) czy niewydolność. Dziś mówi się, że paznokcie Lindsaya mogą występować nawet u 50 proc. pacjentów z przewlekłymi schorzeniami nerek.
Z kolei najnowsze badania wskazują na pojawienie się paznokci Lindsay u osób z ciężką postacią COVID-19. Zdaniem badaczy może być to czynnik predykcyjny, wskazujący na nasilenie infekcji SARS-CoV-2.
Na jakie jeszcze problemy mogą wskazywać paznokcie pół na pół?
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- marskość wątroby,
- zakażenie wirusem HIV,
- cytrulinemia,
- pelagra,
- choroba Kawasaki,
- choroba Behçeta,
- niedobór cynku.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.