Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Łyżeczkowanie jamy macicy - charakterystyka zabiegu

Avatar placeholder
28.09.2021 17:41
Łyżeczkowanie jamy macicy - charakterystyka zabiegu
Łyżeczkowanie jamy macicy - charakterystyka zabiegu

Łyżeczkowanie jamy macicy to zabieg polegający na usunięciu z jamy macicy resztek tkanek pozostałych tam po poronieniu czy porodzie. Jest on również wykorzystywany do oczyszczania macicy w przypadku ciąży obumarłej, zaśniadu groniastego oraz jako metoda przerywania ciąży. Łyżeczkowanie macicy wykonuje się także w celach diagnostycznych i leczniczych w przypadku występowania nieprawidłowych krwawień z jamy macicy. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym pod kontrolą anestezjologa, który najpierw musi ocenić, czy u danej pacjentki nie ma istotnych przeciwwskazań. Zwykle przed zabiegiem łyżeczkowania macicy wykonuje się podstawowe badania laboratoryjne, a pacjentka musi być na czczo.

Podczas zabiegu lekarz ginekolog po założeniu wzierników chwyta kulociągiem szyjkę macicy, a następnie rozszerza ją. Kiedy dostęp do jamy macicy jest już możliwy, za pomocą łyżki skrobakowej zaczyna właściwymi ruchami oczyszczać wnętrze macicy. Materiał pobrany w trakcie zabiegu łyżeczkowania macicy zostaje następnie odpowiednio zabezpieczony i wysłany do badania histopatologicznego. Po zabiegu pacjentka pozostaje przez kilka następnych godzin pod uważną obserwacją medyczną. W okresie pozabiegowym wskazana jest szczególna dbałość o higienę miejsc intymnych, zwykle stosuje się także profilaktyczną antybiotykoterapię po to, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Po łyżeczkowaniu macicy pacjentka może odczuwać dolegliwości bólowe podbrzusza, które przypominają bóle menstruacyjne, z reguły ustępują one samoistnie w ciągu kilku dni.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze