Wymioty u niemowlaka - przyczyny i sposób postępowania
Gdy niemowlę wymiotuje po jedzeniu, młode mamy mają trzy możliwości reakcji: mogą wpaść w panikę, zbagatelizować problem lub spróbować znaleźć przyczynę wymiotów. Dwie pierwsze możliwości nie są polecane, szczególnie kiedy mamy do czynienia z tak małym dzieckiem, które łatwo może się odwodnić. W artykule przedstawimy możliwe przyczyny wymiotów u niemowlaka i konkretne rady, co robić w zależności od przyczyny.
1. Przyczyny wymiotów u noworodka
Jeśli wymioty są sporadyczne lub pojawiają się nieregularnie, nie ma żadnych powodów do obaw. W takich przypadkach wynikają one głównie z drobnych i przejściowych dolegliwości trawiennych. U niekórych dzieci wymioty mogą pojawić się na przykład podczas ząbkowania lub zapalenia ucha.
Również katar, a konkretniej śluz zalegający w gardle, może wywoływać wymioty u niemowląt i noworodków. Ponadto noworodek może także zwrócić zjedzony pokarm za sprawą silnego kaszlu.Wymioty u noworodka mogą się również pojawić wskutek alergii, infekcji bądź zakażenia rotawirusem. Oprócz chorób, których mogą być objawem, największym zagrożeniem torsji u noworodków jest odwodnienie organizmu .
2. Postępowanie przy wymiotach
Dla złagodzenia wymiotów można podawać dziecku małe ilości chłodnej wody. Według niektórych, starszym dzieciom można również podawać małe ilości coli, ważne żeby była rozgazowana. Jednak zdania na ten temat są podzielone.
Najważniejsze to niedopuścić do odwodnienia dziecka. Im dziecko jest młodsze, tym ryzko odwodnienia wzrasta. Dlatego w przypadku nasilonych lub częstych wymiotów konieczna jest konsultacja lekarska.
Nigdy nie zostawiaj wymiotującego dziecka samego, ponieważ istnieje ryzyko zadławienia. W przerwach między torsjami dobrze jest podawać malcowi małe ilości wody lub doustnych płynów nawadniających. Następnie, jeśli dziecko dobrze reaguje, można stopniowo zwiększać ilość płynów. Jeśli wymioty u dziecka są regularne i towarzyszą im gorączka, bóle brzucha lub głowy oraz światłowstręt, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
3. Ulewanie i biegunka u niemowlaka
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wymioty u niemowlaka zawsze są poważną sprawą. Małe dziecko szybko się odwadnia, dlatego jeśli wymioty są obfite i częste – idź z dzieckiem do lekarza.
Ulewanie u dzieci występuje mniej więcej do 6 miesiąca życia. Nie oznacza to zazwyczaj żadnych poważnych nieprawidłowości – po prostu przełyk dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Jeśli jednak zauważysz, że ulewanie jest zbyt częste, a dziecko nie przybiera na wadze tak jak powinno i jest niespokojne – zgłoś się z nim do lekarza.
Jeśli równocześnie z wymiotami wystąpi biegunka, musisz bardzo uważać, aby dziecko się nie odwodniło. Może to być zatrucie pokarmowe u dzieci i dopóki dziecko nie jest odwodnione, powinno przejść samo. Jeśli do tego pojawi się podwyższona temperatura u dziecka – jest to prawdopodobnie infekcja rotawirusami. Najlepiej zgłosić się w takim przypadku do lekarza.
4. Chlustające wymioty u niemowlaka
Gdy niemowlak wymiotuje po jedzeniu bardzo gwałtownie (są to tzw. chlustające wymioty), w wymiotach nie pojawia się żółć, a treść żołądkowa – może to oznaczać wrodzoną wadę rozwojową nazywaną przerostowym zwężeniem odźwiernika.
Oznacza to, że część żołądka łączącą go z dwunastnicą jest niedrożna. Objawy tej choroby pojawiają się zazwyczaj około 2-3 tygodnia życia dziecka. Inne możliwe symptomy przerostowego zwężenia odźwiernika to:
- początkowy objaw to ulewanie, po jakimś czasie przechodzące w wymioty,
- zwiększony apetyt,
- niepokój,
- wzdęcie brzucha w górnej jego części,
- utrata wagi,
- skąpomocz,
- rzadkie oddawanie stolca.
Aby stwierdzić przerostowe zwężenie odźwiernika, należy zrobić badanie USG. Leczenie wymaga interwencji chirurgicznej.
5. Wymiotowanie po jedzeniu
Jeśli karmisz niemowlaka piersią – przystawiaj go do piersi co 10 minut, aby zapobiec odwodnieniu. Jeśli dziecko dostaje mieszankę mleczną – podawaj mu ok. 15 mililitrów mieszanki nawadniającej, także co 10 minut.
Po 6 godzinach bez wymiotów możesz powrócić do karmienia normalną mleczną mieszanką. Obserwuj, czy dziecko nie ma objawów odwodnienia. Jeśli zaobserwujesz objawy odwodnienia u dziecka, zgłoś się niezwłocznie do lekarza. Są to:
- mniej mokrych pieluszek, ciemniejszy kolor i nieprzyjemny zapach moczu,
- suchość w ustach (dotknij palcem języka dziecka, aby to sprawdzić),
- bladość lub niezdrowe zaczerwienienie skóry,
- dziecko płacze bez łez (może to być niepokojący objaw po 2-3 miesiącu),
- przyspieszony oddech.
Pilnuj, żeby dziecko podczas wymiotowania nie zachłysnęło się. Główka zawsze powinna leżeć wyżej niż reszta ciała. Niepokojące objawy:
- częste wymioty,
- w wymiocinach pojawia się krew,
- dziecko jest odwodnione,
- wystąpią wymioty chlustające,
- wymioty rozpoczęły się po uderzeniu w głowę.
Należy zgłosić się do lekarza zawsze, jeśli wystąpią powyższe objawy. Pamiętaj! W przypadku niemowląt wymioty mogą oznaczać poważne zaburzenia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.