Wypadanie macicy i pochwy - przyczyny, objawy, leczenie

Wypadanie macicy i pochwy to negatywne skutki zaburzenia statyki narządów płciowych, wynikające z zachwiania równowagi między siłami działającymi na narządy płciowe a mechanizmami utrzymującymi ich właściwe ułożenie. W efekcie dochodzi do przemieszczenia narządów rodnych pod postacią ich obniżenia lub wypadania. Niekiedy może pojawić się bolesne współżycie z partnerem. W celu zdiagnozowania wypadnięcia macicy i pochwy musi być przeprowadzone badanie ginekologiczne.

Wypadanie macicy i pochwy - przyczyny

Co to są mięśnie dna miednicy?

Mięśnie miednicy stanowią podporę dla innych narządów. Jeżeli zaś chodzi o ich dno, zwane także przeponą, to tworzą ją następujące mięśnie: mięsień poprzeczny...

W warunkach prawidłowych macica i pochwa są utrzymywane we właściwym położeniu przez tak zwany aparat podporowy oraz aparat wieszadłowy. Aparat podporowy stanowią mięśnie, powięzie i więzadła, które zamykają od dołu wejście do miednicy. Są one zgrupowane w dwie anatomiczne struktury, mianowicie przeponę miednicy i przeponę moczowo-płciową. Ich funkcją jest właśnie podpieranie z boków i od dołu pochwy i macicy.

Zobacz film: "Mięśniaki macicy - dlaczego warto o nich mówić?"

Aparat wieszadłowy z kolei tworzą przymacicza i więzadła macicy, które „przyczepiają” jej ściany do ścian kostnych miednicy. Oba te aparaty, jeśli są sprawne, przeciwstawiają się skutecznie siłom działającym na narządy rodne, występującym podczas wysiłku fizycznego, parcia przy oddawaniu stolca czy porodu. Dlatego fizjologicznie ściany pochwy nigdy nie ukazują się w szparze sromowej ani w spoczynku, ani podczas wysiłku.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy dochodzi do uszkodzenia aparatów podporowego i wieszadłowego, czego konsekwencją jest wypadanie macicy i pochwy. Najczęstsze tego przyczyny to ciężka praca fizyczna, praca w pozycji stojącej, przewlekłe zaparcia lub kaszel, a przede wszystkim uszkodzenia podczas porodu, zwłaszcza związane z nacięciem krocza. Pewne znaczenie w przypadku wypadania macicy i pochwy może mieć także pogorszenie jakości tkanki łącznej dna miednicy, związane z pomenopauzalnymi zmianami hormonalnymi.

Wypadanie macicy i pochwy - objawy

Kobiety cierpiące na wypadanie macicy i pochwy skarżą się na silne bóle o charakterze pociągania w podbrzuszu i okolicy krzyżowej, zaburzenia mikcji pod postacią nietrzymania moczu (zwłaszcza przy kaszlu, kichaniu), zaburzenia defekacji pod postacią uczucia parcia na stolec oraz na ukazywanie się w szparze sromowej pochwy, a nawet szyjki macicy. Wypadanie macicy i pochwy ma różny stopień obniżenia – w skrajnych przypadkach następuje nawet całkowite wysunięcie macicy wraz z wynicowaniem pochwy. Pacjentki mogą się również uskarżać na bolesne współżycie. Rozpoznanie wypadania macicy i pochwy opiera się na starannie zebranym wywiadzie oraz wykonaniu badania ginekologicznego.

Wypadanie macicy i pochwy - leczenie

Leczenie operacyjne wypadania macicy i pochwy polega na wykonywaniu zabiegów korygujących aparat wieszadłowy i/lub podporowy. Istnieje wiele technik tych operacji i mogą być one wykonywane zarówno z dostępu brzusznego, jak i pochwowego. Wynik operacji wypadania macicy i pochwy zazwyczaj jest zadowalający, choć zdarza się, że dochodzi do nawrotów zaburzeń lub też mogą one prowadzić do zwężenia pochwy i związanego z tym bolesnego współżycia. W mniej zaawansowanych postaciach wypadania macicy i pochwy statyki narządów płciowych stosuje się leczenie zachowawcze. Polega ono na podawaniu estrogenów w maściach i globulkach. Poprawiają one jakość tkanki łącznej dna miednicy, co ma znaczenie zwłaszcza u kobiet po menopauzie. Zaleca się również ćwiczenie mięśni dna miednicy za pomocą różnych technik oraz ewentualnie zabiegi fizjoterapeutyczne pod postacią elektrostymulacji. Profilaktyka wypadania macicy i pochwy powinna polegać na właściwym prowadzeniu porodu i wykonaniu we właściwy sposób nacięcia krocza.

Magdalena Pikul, 6 miesięcy temu

Bibliografia

  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
  • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9

Źródła zewnętrzne

Ginekologia

Komentarze (6)
~majka25
~majka25 ponad rok temu

Czy po wypadaniu macicy można zajść w ciaze? 4 miesiące temu urodziłam pierwsze dziecko. Porod byl bardzo trudny i dlugi a corka duza 4 kg. Podczas stosunku czułam straszny bol i od porodu bolaby mnie równie plecy na dole. Przy goleniu zauwazylam ze cos mi tam wystaje czego prędzej nie bylo. Lekarz stwierdził wypadanie macicy po ciężkim porodzie. Mam 25 lat. Chciałabym miec jeszcze więcej dzieci. Lekarz mówi ze moze być tak ze trzeba będzie zrobić zabieg a potem mogę nie miec dzieci. Jestem przerazona

Odpowiedz
~haania65
~haania65 ponad rok temu

miałam podobny problem i zaczęłam od ćwiczeń mięśni Kegla, jednak niestety to nie pomagało. Szukałam jakiegoś bezoperacyjnego rozwiązania i trafiłam na pessary, czyli takie gumowe krążki. Noszę pessar od ponad roku i bardzo jestem zadowolona z efektów. Szkoda tylko, że w Polsce jest to ciągle mało popularna metoda leczenia i kobity często niepotrzebnie decydują się na operacje. Jakby ktoś był zainteresowany pessaroterapia, to na pewno można znaleźć informacje na anglojęzycznych stronach, a z polskojęzycznych to np pessar.pl jest chyba najlepsza

Odpowiedz
~PlumBum
~PlumBum ponad rok temu

Cieszy fakt, że o kobiecych problemach mówi się coraz więcej. Im więcej kobiet będzie wiedziało jak duża jest rola niewidocznych mięśni dna miednicy i ich ćwiczenia, tym lepiej. Ćwiczenia warto rozpocząć już jako profilaktykę, ponieważ oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć. Dobrze jest przy tym wspomóc się kulkami progresywnymi.

Odpowiedz
~aska66
~aska66 ponad rok temu

Ja w przypadku wypadającej macicy zastosowałam pessar, który podtrzymuje. Objawy ustąpiły praktycznie od razu po założeniu. Noszę pessar Portia numer 65. Jestem bardzo zadowolona z tej metody leczenia. Regularnie zgłaszam się na wizyty do Lekarza i przemywam pessar w domu, ale poza tym nic mnie nie interesuje. Ten pessar to bardzo wygodna sprawa. Polecam, Joanna.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wypadanie macicy i pochwy - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Wypadanie macicy i pochwy - przyczyny, objawy, leczenie
Mięśniaki - charakterystyka, przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy - zdjęcia

Mięśniaki macicy występują w trzonie macicy pojedynczo lub kilka naraz. Są to nowotwory niezłośliwe.

Nadżerka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Torbiel Nabotha

Torbiel Nabotha

Torbiele Nabotha powstają w wyniku niedrożności ujścia gruczołów produkujących śluz.

Infekcje intymne

Czym jest zapalenie macicy?

Czym jest zapalenie macicy?

charakterystyczne (podobnie jak objawy grzybicy pochwy). Warto je znać, by podjąć odpowiednie leczenie i zapobiec groźnym powikłaniom. (...) porodu lub zabiegów czy badań ginekologicznych (tj. łyżeczkowanie).   Objawy...

Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

Objawy raka szyjki macicy - przyczyny, leczenie, rokowanie

wykrywalny w stadium, w którym jest jeszcze całkowicie wyleczalny. Jakie są najczęstsze objawy raka szyjki macicy? Jakie są przyczyny zachorowania na raka (...) szyjki macicy? Jak wygląda...

Rak trzonu macicy - przyczyny, leczenie

Rak endometrium - zdjęcia

Rak endometrium - zdjęcia

Rak endometrium jest najczęściej występującym nowotworem trzonu macicy. Na zdjęciu widoczny guz, który zaatakował także mięsień macicy.