Trwa ładowanie...

Wysokie CRP może ostrzegać przed zawałem lub udarem

Avatar placeholder
16.08.2019 15:44
Wysokie CRP może świadczyć o chorobach serca i układu krążenia
Wysokie CRP może świadczyć o chorobach serca i układu krążenia (123RF)

CRP to białko, którego poziom może sygnalizować infekcję bakteryjną lub wirusową. Zauważono, że CRP może być również wskaźnikiem ostrzegającym przed chorobą wieńcową i udarem.

1. CRP w diagnostyce chorób serca

Wyższy poziom CRP może świadczyć nie tylko o infekcji. Zdaniem badaczy może to być również sygnał, że w organizmie dzieje się źle w układzie krążenia. CRP może zwiastować chorobę wieńcową, zawał serca lub udar mózgu.

Wiąże się to z faktem, że również na powyższe choroby ma wpływ stan zapalny. To właśnie jego obecność wyzwala wyższy poziom białka C-reaktywnego, czyli CRP.

Naukowcy zweryfikowali związki CRP i szeregu chorób, w tym nowotworów oraz chorób serca i układu krążenia. Efektem są ustalenia, poczynione w Cleveland Clinic Harvard Women's Health. Wynika z nich niezbicie, że osoby, które mają wysoki poziom CRP mają również proporcjonalnie wysokie ryzyko zawału lub udaru. Dlatego uznano, że CRP to wskaźnik pomocny w diagnozowaniu chorych na wieńcówkę lub zagrożonych udarem mózgu.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Zauważono przy tym, że ta zależność częściej sprawdza się u kobiet, niż u mężczyzn. To bardzo istotna kwestia, gdyż kobiecy zawał przebiega inaczej i częściej bywa tzw. cichym zawałem, który nie daje charakterystycznych objawów.

Badacze z Jackson Heart Study zauważy natomiast związki wysokiego poziomu CRP z cukrzycą typu 2. W kolejnych badaniach ustalono również podobną zależność w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i chorób autoimmunologicznych, jak choroba zapalna jelit, zapalenie stawów albo toczeń rumieniowaty układowy.

Wystarczy wynik CRP wyższy niż 3 mg/l, a ryzyko chorób serca jest znacząco wyższe. Tacy pacjenci powinni być obejmowani specjalistycznemu leczeniu. Wysoki poziom CRP może zdradzać zagrożenie nawet u pacjentów, których cholesterol jest w normie. U pacjentów z wynikiem ponad 10 mg/l niezbędna jest dalsza diagnostyka w celu znalezienia przyczyn nieprawidłowych wyników badań.

2. Podwyższone CRP – przyczyny

Wysoki poziom CRP może być powodowany przez stany zapalne i infekcje w obrębie kości, stawów, jelit, płuc, skóry, lecz również odnotowuje się podobne wyniki CRP u chorych na nowotwory, takie jak chłoniak.

Zauważono także podniesiony poziom CRP u osób stosujących antykoncepcje hormonalną. U przyszłych mam może zwiastować powikłania, jeśli podwyższone CRP zauważalne jest na początku ciąży. Badania w tym zakresie nadal trwają.

Sam czynnik CRP to zbyt mało, aby diagnozować choroby serca. Niezbędne jest wdrożenie badań takich jak EKG, echo serca, a czasem również tomografia, cewnikowanie serca czy testy wytrzymałościowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze