Trwa ładowanie...

Wysokie CRP może ostrzegać przed zawałem lub udarem

CRP to białko, którego poziom może sygnalizować infekcję bakteryjną lub wirusową. Zauważono, że CRP może być również wskaźnikiem ostrzegającym przed chorobą wieńcową i udarem.

1. CRP w diagnostyce chorób serca

Wyższy poziom CRP może świadczyć nie tylko o infekcji. Zdaniem badaczy może to być również sygnał, że w organizmie dzieje się źle w układzie krążenia. CRP może zwiastować chorobę wieńcową, zawał serca lub udar mózgu.

Wiąże się to z faktem, że również na powyższe choroby ma wpływ stan zapalny. To właśnie jego obecność wyzwala wyższy poziom białka C-reaktywnego, czyli CRP.

Zobacz film: "Drzemka ratuje życie. Najnowsze wyniki badań"

Naukowcy zweryfikowali związki CRP i szeregu chorób, w tym nowotworów oraz chorób serca i układu krążenia. Efektem są ustalenia, poczynione w Cleveland Clinic Harvard Women's Health. Wynika z nich niezbicie, że osoby, które mają wysoki poziom CRP mają również proporcjonalnie wysokie ryzyko zawału lub udaru. Dlatego uznano, że CRP to wskaźnik pomocny w diagnozowaniu chorych na wieńcówkę lub zagrożonych udarem mózgu.

Zauważono przy tym, że ta zależność częściej sprawdza się u kobiet, niż u mężczyzn. To bardzo istotna kwestia, gdyż kobiecy zawał przebiega inaczej i częściej bywa tzw. cichym zawałem, który nie daje charakterystycznych objawów.

Badacze z Jackson Heart Study zauważy natomiast związki wysokiego poziomu CRP z cukrzycą typu 2. W kolejnych badaniach ustalono również podobną zależność w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i chorób autoimmunologicznych, jak choroba zapalna jelit, zapalenie stawów albo toczeń rumieniowaty układowy.

Wystarczy wynik CRP wyższy niż 3 mg/l, a ryzyko chorób serca jest znacząco wyższe. Tacy pacjenci powinni być obejmowani specjalistycznemu leczeniu. Wysoki poziom CRP może zdradzać zagrożenie nawet u pacjentów, których cholesterol jest w normie. U pacjentów z wynikiem ponad 10 mg/l niezbędna jest dalsza diagnostyka w celu znalezienia przyczyn nieprawidłowych wyników badań.

2. Podwyższone CRP – przyczyny

Wysoki poziom CRP może być powodowany przez stany zapalne i infekcje w obrębie kości, stawów, jelit, płuc, skóry, lecz również odnotowuje się podobne wyniki CRP u chorych na nowotwory, takie jak chłoniak.

Zauważono także podniesiony poziom CRP u osób stosujących antykoncepcje hormonalną. U przyszłych mam może zwiastować powikłania, jeśli podwyższone CRP zauważalne jest na początku ciąży. Badania w tym zakresie nadal trwają.

Sam czynnik CRP to zbyt mało, aby diagnozować choroby serca. Niezbędne jest wdrożenie badań takich jak EKG, echo serca, a czasem również tomografia, cewnikowanie serca czy testy wytrzymałościowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza