Wystarczy polać i zostawić na 30 minut. Łazienka będzie lśnić
Detergenty używane w czyszczeniu łazienki mają zalety, którymi przyciągają do zakupu. Istnieje jednak wiele zdrowszych, domowych i w pełni ekologicznych sposobów, które uczynią czyszczenie łazienki łatwym i przyjemnym. Efekt ich zastosowania działa jak drogi detergent.
1. Szkodliwość środków czystości
Ładny zapach i siła substancji aktywnej są zaletami drogich środków czystości. Niesie to jednak za sobą zagrożenie dla środowiska, a także zdrowia użytkowników. Często ich skuteczność wiąże się z tym, że są to substancje żrące.
Do takich substancji należą podchloryny obecne w wybielaczach i środkach do czyszczenia toalety, czy wodorotlenek sodu służący do udrożniania odpływów i rur. Powodują rozpuszczanie kamienia, utlenianie lub zmydlanie związków organicznych. Boleśnie można się o tym przekonać, narażając na ekspozycję nimi skórę lub oczy, które mogą trwale uszkodzić.
Istnieją jednak znane od wielu lat sposoby, które są bezpieczniejsze dla środowiska i człowieka, a z których istnienia rzadko zdajemy sobie sprawę. Do zastosowania ich wystarczy tylko odrobina wiedzy i zdolności planowania, gdyż czasem muszą działać dłużej od żrących detergentów, aby dać porównywalny z nimi efekt.
2. Zdrowe sposoby na czyszczenie łazienki
Sposoby na czystą łazienkę i toaletę obejmują zastosowanie rzeczy, które najczęściej spotykamy w kuchni. Wiedząc jak je wszechstronnie wykorzystać, możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy, a na dłuższą metę - także ochronić zdrowie.
Skuteczne usunięcie kamienia ułatwi zwykły ocet spirytusowy. Może nie ma najwdzięczniejszego zapachu, ale jest bezpieczny i nie spowoduje alergii. Wystarczy rozlać go na zakamienione powierzchnie w przeddzień generalnego sprzątania, a usunięcie kamienia będzie banalnie proste i szybkie.
Soda oczyszczona ułatwi dokładne mycie i nabłyszczenie umywalek, jak i toalety. Wystarczy posypać nią okolice, a potem spolerować je gąbką z mleczkiem. Dodatkowo takie połączenie będzie skuteczniejsze w walce z tłustymi smugami.
Czyste i lśniące fugi to nic trudnego, jeśli użyjemy proszku do pieczenia. Wystarczy nanieść go na fugi na pół godziny, a potem zetrzeć je z wyczuciem najtańszą szczoteczką do zębów albo po prostu taką, którą już mamy zmienić (co również warto regularnie robić). Metoda wymaga chwili uwagi, ale efekt lśniących fug będzie imponujący. Można także zastosować sodę z octem.
Jeśli dokucza ci pleśń i kamień na uszczelnieniach i fugach np. przy umywalce, z pomocą octu i olejku herbacianego łatwo się jej pozbędziesz. Wymieszaj cztery łyżki octu w szklance wody, do tego dodaj parę kropel olejku i zetrzyj ścierką lub z pomocą szczoteczki.
Połączenie wody i octu pomoże także w usuwaniu kamienia z baterii prysznicowych i umywalkowych. Można zastosować także kwasek cytrynowy, jeśli wystarczy nam już wątpliwej przyjemności wdychania octu po poprzednich etapach czyszczenia. Wystarczy nanieść roztwór na baterie, a po godzinie zetrzeć ściereczką. Nie należy tu używać szorstkich materiałów ani szczoteczki, gdyż zacieki z kamienia zamienimy na zarysowania, które będą już trwałym problemem.
Po tak przeprowadzonych ekologicznych porządkach wystarczy poczekać, aby ocet wywietrzał. I tym sposobem zakończyliśmy czyszczenie, z korzyścią dla kieszeni, zdrowia i środowiska.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.