Wysypka na plecach - najczęstsze przyczyny
Wysypka na plecach to problem, który towarzyszy osobom w każdym wieku. Dolegliwość często towarzyszy pacjentom borykającym się z trądzikiem pospolitym. Wysypka na plecach może pojawić się również wskutek długotrwałego stosowania niektórych środków farmaceutycznych, np. antybiotyków lub środków moczopędnych. Jakie są inne przyczyny wysypki na plecach?
1. Jakie są najczęstsze przyczyny wysypki na plecach?
Wysypka na plecach stanowi poważny problem natury estetycznej. W wielu przypadkach problem ten spowodowany jest zmianami hormonalnymi, stosowaniem leków lub nadpotliwością. Krostki na plecach to również częsty problem osób, które zmagają się z trądzikiem pospolitym.
1.1. Trądzik pospolity
Trądzik pospolity jest niezwykle popularną chorobą skóry. W przebiegu choroby na skórze twarzy, ramion czy pleców mogą pojawić się grudki, cysty, czerwone krostki lub zaskórniki. Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest ściśle związany z nadczynnością gruczołów łojowych, a także nadmiernym wydzielaniem sebum.
Choć problem ten często dotyka osób młodych, nie omija również osób po czterdziestym roku życia. Wysypki spowodowanej trądzikiem pospolitym nie należy wyciskać, zdrapywać czy nakłuwać igłą. W celu usunięcia istniejących zmian warto udać się do specjalisty dermatologa. Lekarz zleci odpowiednią terapię i przepisze odpowiednie środki farmaceutyczne. Warto również skorzystać z pomocy kosmetologa, który dobierze odpowiedni zabieg do skóry trądzikowej.
1.2. Niewłaściwa dieta
Niewłaściwa dieta również może powodować u pacjentów wysypkę na plecach. To co jemy, rzutuje nie tylko na pracę układu pokarmowego. Spożywane przez nas produkty mogą istotnie wpływać na nasze samopoczucie czy wygląd naszej skóry.
Wysypka na plecach często pojawia się wskutek spożywania chipsów, słonych krakersów, zupek instant, czekolady, ciasteczek, czy gazowanych napojów. Dobrze zbilansowana dieta wpływa nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Stanowi również podstawę zachowania urody. Pamiętajmy, by niezdrowe przekąski zastąpić owocami i warzywami, a wysoko słodzone napoje, zwykłą wodą mineralną.
1.3. Nadpotliwość
Nadpotliwość jest dolegliwością, która objawia się nadmierną aktywnością gruczołów potowych. Pacjenci dotknięci tym schorzeniem często się pocą, mają wilgotne czoło, skronie, dłonie, pachy, podeszwy stóp, lub plecy.
Skutkiem nadmiernej potliwości mogą być krosty na plecach, tzw. potówki, które zazwyczaj mają postać różowych, swędzących krostek. Osoba borykająca się z nadpotliwością i wysypką na plecach powinna skrupulatnie przestrzegać zasad higieny osobistej. Zalecane są częste kąpiele w letniej wodzie, a także noszenie przewiewnych ubrań.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
1.4. Alergia polekowa
Alergia polekowa, nazywana również uczuleniem na leki, jest problemem wielu pacjentów. Alergia polekowa może objawiać się swędzącymi krostami, zaczerwienieniem skóry, a także pęcherzami. Wysypka zazwyczaj widoczna jest na dekolcie, plecach, a także na ramionach. Krostki na plecach mogą pojawić się wskutek długotrwałego stosowania niektórych środków farmaceutycznych, np. antybiotyków lub środków moczopędnych.
Alergii polekowej może towarzyszyć również obrzęk twarzy. Nigdy nie należy bagatelizować tego problemu, ponieważ obrzęk może rozwinąć się w obrębie błon śluzowych oraz gardła, a finalnie doprowadzić do problemów z oddychaniem lub nagłego zgonu. Alergii polekowej nie należy leczyć samodzielnie. Niezbędna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.