Wysypka rozprzestrzeniła się na połowę jego ciała. Tak wątroba dawała o sobie znać
42-latek zgłosił się do lekarza z wyjątkowo ciężką postacią łuszczycy. Charakterystyczna wysypka rozprzestrzeniała się coraz bardziej, a skóra pacjenta była zaogniona, pojawiły się rany. Badanie USG szybko ujawniło, skąd się wzięło tak gwałtowne nasilenie choroby autoimmunologicznej.
1. Nie mógł uwierzyć, że ma problemy z wątrobą
Na "The Liver Doctor" ukazało się studium pewnego przypadku. Do kliniki zgłosił się mężczyzna z łuszczycą. To przewlekła, autoimmunologiczna choroba skóry, z którą zmaga się od dwóch do nawet czterech procent populacji. Przebieg choroby zależy od wielu czynników, które sprawiają, że na skórze pojawiają się od niewielkich zmian grudkowatych aż po rozległe ogniska choroby niemal na całym ciele.
Z takim problemem borykał się mężczyzna o imieniu Larry, który z chorobą walczył od dziesięciu lat.
"Skóra Larry'ego również nieustannie zrzucała łuski, co powodowało u niego głębokie zakłopotanie i niepokój" – czytamy opis przypadku.
Gdy mężczyzna usłyszał, że nasilenie choroby ma prawdopodobnie związek z wątrobą, był bardzo zaskoczony. Jednak badanie USG potwierdziło u mężczyzny niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (ang. nonalcoholic fatty liver disease, NAFLD), mężczyzna miał też ok. 20 kg nadwagi.
NAFLD to przewlekła choroba, w przebiegu której wskutek odkładania się tłuszczu w wątrobie, rozpoczyna się stan zapalny. Ten prowadzi do uszkodzenia hepatocytów, a w konsekwencji do tworzenia się zbliznowaceń w wątrobie. NAFLD na wczesnym etapie może nie dawać żadnych objawów, czasami jednak pacjenci skarżą się na ucisk w górnej części brzucha czy przewlekłe zmęczenie.
Zbagatelizowanie choroby zwiększa ryzyko miażdżycy, przedwczesnego zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych czy całkowitej niewydolności wątroby.
2. W tej grupie ryzyko NAFLD jest dwukrotnie wyższe
Jedno z najnowszych badań, jakie ukazało się na łamach "Journal of Endocrinological Investigation" wskazuje, że pacjenci z łuszczycą mogą być nawet dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój NAFLD. Dodatkowo ryzyko to wzrasta u osób z cięższą postacią choroby oraz łuszczycowym zapaleniem stawów.
\– Wydzielanie mediatorów stresu prozapalnego, prozakrzepowego i oksydacyjnego zarówno w skórze łuszczycowej, jak i tkance tłuszczowej może działać ogólnoustrojowo i promować oporność na insulinę oraz inne zaburzenia metaboliczne, które sprzyjają rozwojowi i progresji NAFLD – wyjaśnił dr Francesco Bellinato, jeden ze współautorów badań.
Łuszczyca może także współwystępować z innymi zaburzeniami metabolicznymi, a także z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Cytokiny prozapalne, które wydzielane są nieustannie u chorych na łuszczycę, niekorzystnie wpływają na serce, ale też metabolizm glukozy czy lipidów. To ryzyko dodatkowo wzrasta u osób z otyłością czy znaczną nadwagą.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.