Wzdęty brzuch może świadczyć o chorobie serca
Wzdęcia brzucha świadczą nie tylko o chorobach ukadu pokarmowego. Mogą być sygnałem, że zawodzi serce. Dzieje sie tak, gdy mięsień przestaje pompować krew i dochodzi do jej zastoin w żyłach. Występująca w konsenwencji niewydolność serca może pojawić się nagle lub rozwijać się latami. Zobacz, jakie objawy powinny cię zaniepokoić.
1. Niewydolność serca
Niewydolność serca to w Polsce dosyć poważny problem społeczny. Boryka się z nim nawet 700 tys. Polaków. Co więcej, eksperci szacują, że w którymś momencie życia pojawi się u 1 na 5 osób. Choroba zaczyna się podstępnie, a jej pierwsze objawy są dość nietypowe.
W większości przypadków niewydolność serca pojawia się w związku z uszkodzeniem mięśnia sercowego (wskutek nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca lub ostrego zespołu wieńcowego). Pierwszymi objawami, jakie mogą ją sugerować, są: duszność, silna męczliwość i spadek tolerancji wysiłku. Te symptomy, jeśli występują razem, powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza.
Kardiolodzy wyróżniają niewydolność prawej i lewej komory serca, z zaznaczeniem, że obie połowy mięśnia kurczą się synchronicznie i pompują niemalże takie same ilości krwi.
Niewydolność prawej komory występuje jako powikłanie po niewydolności lewokomorowej. Wywołuje ona zastój w żyłach i narządach wewnętrznych. Skutkuje ostrym zatorem tętnicy płucnej(postać ostra) albo stopniowym pogarszaniem się pracy prawej komory (postać przewlekła).
2. Obrzęki jako objaw niewydolności serca
Najczęstszymi symptomami świadczącymi o niewydolności prawokomorowej są także obrzęki. Zwykle występują one w obrębie kończyn dolnych: przy kostkach i podudziach, ale wystąpić może także powiększenie obwodu tułowia. Związane jest to z gromadzeniem się płynu w wątrobie i jamie otrzewnowej. Chory może skarżyć się na silny ból w prawej połowie brzucha, nudności i zmniejszenie apetytu. W badaniu uwidocznione zostanie poszerzenie żył szyjnych, u pacjenta pojawią się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, zaparcia lub biegunki. Wynikają one z zastoju krwi w narządach brzusznych.
Tego typu objawy trzeba natychmiast zgłaszać lekarzowi. W przeciwnym wypadku może dojść do przedostania się gromadzącego się w jamie brzusznej płynu do płuc, a to będzie skutkowało męczącym, silnym suchym kaszlem. W niektórych przypadkach kaszel może mieć charakter mokry i sprzyjać odkrztuszaniu różowego spienionego płynu. Towarzyszyć mu będzie świszczący oddech przypominający astmę.
Co więcej, w przypadku niewydolności serca obserwuje się także zawroty głowy, niezdolność do jasnego myślenia, problemy z pamięcią i rozumieniem mowy. To wszystko wynika z niedotlenienia organizmu, dlatego też osoba dotknięta chorobą może być podatna na omdlenia. W drastycznych przypadkach może dojść nawet do zgonu.
Niewydolność serca to poważna choroba, do której prowadzą takie czynniki ryzyka jak siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, palenie papierosów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.