Wziernikowanie ucha

Wziernikowanie ucha jest badaniem, które obejmuje przegląd ucha narzędziem zwanym otoskopem. Jest ono wykonywane w celu zbadania zewnętrznego przewodu słuchowego - tunelu, który prowadzi od ucha (małżowiny) do błony bębenkowej.

Kontrola błony bębenkowej może również dostarczyć wielu informacji o tym, co dzieje się wewnątrz ucha środkowego - przestrzeni w obrębie czaszki, odpowiedzialnej za słuch i mechanizm równowagi. Zaczerwienienie lub płyn w błonie bębenkowej może wskazywać na infekcję ucha. Ten typ badania uszu może również wykryć gromadzenie się woskowiny w kanale słuchowym, jego pęknięcie lub przebicie.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Dlaczego wziernikowanie ucha jest tak ważnym badaniem?

Wiele chorób uszu nie ma tak charakterystycznej manifestacji klinicznej jak inne choroby, w związku z tym wziernikowanie ucha umożliwia rozpoznanie procesu chorobowego. Po wykonaniu wziernikowania ucha można określić, czy przyczyną bólu jest choroba uszu czy choroba struktur sąsiednich. Ucho bowiem wzajemnie powiązane jest z nosem i gardłem.

Charakterystyka otoskopii

Otoskop składa się z trzech części:

  • uchwytu, który zawiera źródło światła,
  • główki, który zawiera żarówkę i szkło powiększające,
  • stożka, który jest wkładany do przewodu słuchowego.

Badanie ucha otoskopem (otoskopia) jest zwykle wykonywane przez lekarza lub pielęgniarkę w ramach badania fizykalnego. Uszy mogą być także zbadane, jeśli istnieje podejrzenie ich zakażenia z powodu:

Przygotowanie do otoskopii

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie przed badaniem ucha otoskopem. Wziernik wkładany do ucha jest uprzednio czyszczony i odkażany. Wzierniki mają różne rozmiary. Lekarz lub pielęgniarka wybiera rozmiar, który będzie najbardziej komfortowy dla pacjenta.

Jak wykonywane jest badanie?

Gdy lekarz przystąpi do badania uszu początkowo dokładnie ogląda okolicę ucha, następnie ogląda wejście do przewodu słuchowego. W celu lepszego dojścia do przewodu słuchowego pociąga małżowinę uszną do góry i ku tyłowi u dorosłych, natomiast u dzieci tylko ku tyłowi. Jest to badanie niebolesne, jednak u dzieci może wywoływać dyskomfort i płacz. Prawidłowa błona bębenkowa jest bladoszara, owalna i półprzeźroczysta. Na zmianę wyglądu błony bębenkowej mogą mieć wpływ następujące schorzenia:

Opieka nad pacjentem

W przypadku wykrycia infekcji ucha lub innej choroby uszu pacjent wymaga leczenia antybiotykami. Jeśli w kanale słuchowym tworzy się wosk, to może on być wypłukany lub usunięty w inny sposób za pomocą specjalnego haczyka. Nie należy płukać przewodu słuchowego, jeżeli uprzednio ucho nie zostało zbadane. Jest to bardzo ważne ze względu na fakt, że nie wolno płukać ucha przy uszkodzonej błonie bębenkowej.

Wziernikowanie ucha nie jest trudnym badaniem, wymaga jednak pewnego doświadczenia i precyzji od lekarza w związku z bardzo delikatną strukturą przewodu słuchowego zewnętrznego i błony bębenkowej.

Redakcja abcZdrowie.pl, 10 miesięcy temu

Bibliografia

  • Gryczyńska D. Otorynolaryngologia dziecięca, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2007, ISBN 83-7522-001-8
  • Latkowski B. Otorynolaryngologia - kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3628-2
  • Durko M., Godycki-Ćwirko M., Kosiek K., Latkowski B. Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3705-0
  • Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J. Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-41-8

Zabiegi

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wziernikowanie ucha
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Nerwica?

~Vanessa 1234 • ostatni post 4 godziny temu

1

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 13 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Wziernikowanie ucha
Wziernikowanie ucha

Otoskopia

Otoskopia

Przyrząd służący do wziernikowania ucha - otoskop.

Choroba Meniere’a - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Budowa ucha wewnętrznego

Budowa ucha wewnętrznego

Błędnik odpowiedzialny jest za utrzymanie równowagi.

Laryngologia

Zapalenie błędnika - objawy, diagnoza, leczenie

wykonuje rutynowe badanie kliniczne chorego, a następnie otoskopię (wziernikowanie ucha), by sprawdzić, w jaki sposób funkcjonują uszy i jak prezentuje (...) Ostre zapalenie ucha wewnętrznego (łac. Otitis...

Kaszak - przyczyny, objawy, leczenie

Kaszak w obrębie ucha

Kaszak w obrębie ucha

Guz o barwie cielistej lub zółtej. Kaszak ma zazwyczaj kilka milimetrów lub centymetrów.

Ostre zapalenie ucha środkowego

Domowe sposoby na ból ucha

Domowe sposoby na ból ucha

Najczęstszą przyczyną bólu ucha jest stan zapalny Ból ucha jest równie dotkliwy jak zęba. Skarżą się na niego szczególnie dzieci, ale to schorzenie (...) naturalnej. Sprawdzi się też przy bólach ucha....

Zapalenie ucha zewnętrznego - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)

Zapalenie ucha Infekcje uszu są bardzo powszechne, szczególnie u dzieci. Najnowsze badania wskazują, że kiedy małe dzieci się przeziębiają (...) to w 61% przypadków kończy się to zapaleniem ucha. Dlaczego tak się...

Otoskleroza - diagnostyka, leczenie, zabieg stapedotomii

Strzemiączko - budowa

Strzemiączko - budowa

strzemiączka, 7. mięsień strzemiączkowy, 8. piramidę, 9. okienko owalne ucha wewnętrznego.