Wzmożone napięcie mięśniowe - przyczyny, objawy, leczenie
Wzmożone napięcie mięśniowe jest dolegliwością, która czasem pojawia się u niemowlaków i jest przyczyną ogromnego niepokoju rodziców. Choroba nie oznacza jednak, że mięśnie dziecka są za mało lub za bardzo rozwinięte. Trzeba jednak pamiętać, że zmienia się ono wraz z postępującym i dynamicznym rozwojem dziecka, przy czym każdy brzdąc jest inny i ma własne tempo rozwoju. Wskutek tych różnic dziecko może być zbyt usztywnione, ale może też cierpieć z powodu zbytniego rozluźnienia mięśni.
1. Wzmożone napięcie mięśniowe - przyczyny i objawy
Problem wzmożonego napięcia mięśniowego jest związany z układem nerwowym. Impulsy nerwowe, zanim dostaną się do mięśni, biegną przez piętra układu nerwowego. U niemowlaka układ nerwowy nie jest w pełni rozwinięty, dlatego impulsy nerwowe biegną powoli przez poszczególne struktury tego układu, a kora mózgowa przestaje nad nimi panować. To objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym lub napięciem osłabionym.
Dzieci do trzeciego miesiąca życia mają z natury wzmożone napięcie mięśniowe. Dolegliwość wzmaga się podczas płaczu, gdy malec jest zestresowany, a także, gdy jest mu zimno – wtedy napina całe ciało. Często ten stan mylony jest z zaburzeniami neurologicznymi. Gdy lekarz pediatra podejrzewa u dziecka wzmożone napięcie mięśniowe, kieruje niemowlaka do neurologa. Choroba wykrywana jest na podstawie badania USG przezciemiączkowego.
Podstawowymi objawami tego typu zaburzenia są:
- mocno zaciśnięte piąstki u dzieci – niemowlak nie chce otworzyć piąstek nawet podczas kąpieli czy zabawy,
- bardzo napięta jedna strona ciała malca – prawa lub lewa,
- odginanie główki do tyłu w pozycji na plecach lub na boku,
- podczas leżenia na plecach kształt ciała przypomina literę C,
- maluch ma stale skrzyżowane nóżki.
2. Wzmożone napięcie mięśniowe - leczenie
Wzmożone napięcie mięśniowe można wyrównać fizjoterapią. Należy ją rozpocząć jak najszybciej, aby umożliwić dziecku prawidłowy rozwój i nie dopuścić do powstania przykurczy mięśniowych. Istnieją dwie metody leczenia dolegliwości:
- metoda Bobathów – ćwiczenie tych pozycji i ruchów, które są oczekiwane od dziecka na danym etapie rozwoju: siadanie, wstawanie itd.;
- metoda Vojty – uciskanie różnych punktów ciała, aby pobudzić mózg do prawidłowej pracy; niestety metoda ta nie zawsze przynosi pożądany efekt, jest bolesna i dziecko napina się.
Obie metody można ze sobą łączyć i wybierać z nich te elementy, które najbardziej się sprawdzają. Wbrew pozorom, to jednak od rodziców będzie najwięcej zależało. Profesjonaliści dają tylko rady, jak zajmować się maluszkiem 24 godziny/dobę. I to właśnie opieka mamy i taty jest kluczowa. Przy dobrych chęciach i zaangażowaniu, wraz ze skuteczną pomocą specjalistów, dziecko jest w stanie szybko pokonać swoje problemy z napięciem mięśniowym. Jeśli wszystko się uda, maluch błyskawicznie zacznie nadrabiać stracony czas, swobodnie siadać, raczkować, stawać i chodzić. Po prostu będzie rozwijać się prawidłowo.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.