Trwa ładowanie...

Wzwód penisa

Avatar placeholder
05.09.2015 10:48
Wzwód penisa
Wzwód penisa

Wzwód penisa, określany także jako erekcja penisa (łac. erectio), jest procesem, w którym dochodzi do zesztywnienia i powiększenia penisa, będącego wynikiem zwiększonego wpływu krwi do organu. Do wzwodu prącia dochodzi w wyniku działania czynników mechanicznych i psychogennych, zaś zaburzenia wzwodu określane są jako impotencja. Problemy z erekcją dotyczą nie tylko niemożności osiągania wzwodu, ale także problemów z wytryskiem, czyli ejakulacją.

spis treści

1. Czym jest wzwód prącia?

Terminu erekcja najczęściej używa się w odniesieniu do męskiego członka, choć w terminologii medycznej odnosi się on do wszystkich narządów, które są zbudowane z ciał jamistych, a więc na przykład łechtaczki. Dochodzi do niej wtedy, gdy w wyniku działania odpowiedniego impulsu nerwowego (znajdującego się w rdzeniu kręgowym) zostaje zablokowany odpływ żylny i wzrasta ciśnienie w ciałach jamistych, w których zaczyna zalegać krew. Utrzymujące się podwyższone ciśnienie w ciałach jamistych (powyżej 150 mm Hg) przy jednoczesnym skurczu mięśni krocza, umożliwia stosunek seksualny. Erekcja członka może być spowodowana różnymi czynnikami, do których należą:

  • czynniki mechaniczne – wśród czynników mechanicznych pobudzających narządy płciowe najczęstsza jest masturbacja;
  • czynniki psychogenne – do czynników psychogennych można zaliczyć zapach, dźwięk, dotyk, głos ludzki.
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Wzwód to mechanizm, który jest kontrolowany przez układ nerwowy i ciała jamiste, które w trakcie erekcji napełniają się krwią.

2. Mechanizm erekcji członka

Mechanizm erekcji jest bardzo skomplikowany. Wzwód to złożony termin, które obejmuje różne fazy wzwodu prącia. Nie chodzi wyłącznie o pobudzanie członka, ale także procesy, które zachodzą już po tym, jak penis osiągnął stan pozwalający na kopulację. Kulminacja wzwodu obejmuje trzy fazy: emisja spermy, ejakulacja nasienia oraz orgazm. W momencie, gdy dochodzi do skurczu gruczołu krokowego i nasieniowodów, do cewki moczowej zostaje wypchnięta wydzielina gruczołów oraz wchodzące w skład spermy plemniki. Dochodzi wówczas do otwarcia przewodu wytryskowego, przez który sperma wydostaje się na zewnątrz. Tuż przed samym wytryskiem następuje seria skurczów miednicy, a po niej wyrzucenie nasienia z cewki moczowej, czyli ejakulacja. Najczęściej towarzyszy jej orgazm, czyli szczyt podniecenia seksualnego. Bezpośrednio po nim następuje odpływ krwi z narządu płciowego. Orgazm jest uczuciem bardzo subiektywnym i zależy od psychogennych uwarunkowań każdego mężczyzny.

3. Zaburzenia wzwodu

Zaburzenia erekcj u mężczyzn nazywane są impotencją i dotyczą szeregu złożonych zjawisk. Przyczyny impotencji są bardzo różne i obejmują zarówno czynniki fizjologiczne, jak i psychogenne. Problemy z potencją mogą dotyczyć następujących stanów:

  • całkowitego braku erekcji – erekcja nie występuje pomimo działania czynników mechanicznych i psychogennych;
  • częściowego wzwodu prącia – penis osiąga częściową erekcję, ale po szybkim czasie wiotczeje, a mężczyzna nie osiąga orgazmu;
  • osiągania bardzo krótkiej erekcji przy przedwczesnym wytrysku;
  • osiągania niezwykle krótkiego wzwodu przy braku wytrysku;
  • słabego wzwodu przy wypływie, a nie wytrysku nasienia.

W terminologii medycznej mówi się także o tzw. nocnych erekcjach członka, występujących w fazie snu REM. Są to mimowolne erekcje, najczęściej o podłożu psychogennym. W okresie dojrzewania występują ponadto mimowolne wzwody prącia zakończone ejakulacją, które także należy zaliczyć do zaburzeń erekcji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze