Z apteki znikną cztery ważne leki. Nie wiadomo, czy w ogóle wrócą do sprzedaży
Z aptek znikną za chwilę ważne leki. Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje, że będą one dostępne tylko do wyczerpania zapasów. Na razie nie wiadomo, kiedy wrócą do sprzedaży.
1. Tych leków zabraknie w aptekach
GIF informuje, że niebawem w aptekach zabraknie czterech ważnych leków. Znalazły się one na liście produktów leczniczych o utrudnionej dostępności na terytorium Polski.
Mają być dostępne tylko wczerpania zapasów i nie wiadomo, czy w ogóle wrócą do sprzedaży. Wśród preparatów zagrożonych dotepością znalazły się między innymi lek na wątrobę i serce.
Chodzi o produkty:
- Imovane, zopiclonum, tabletki powlekane, 7,5 mg, 20 tabletek (lek na bezsenność, ułatwiający zasypianie),
- Lamivudine Mylan lamivudinum, tabletki powlekane, 150 mg, 60 tabletek (lek stosowany u dorosłych pajentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B),
- Oxycardil 120, diltiazemi hydrochloridum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 120 mg, 30 tabletek (stosowany w chorobie niedokrwiennej serca pod postacią dusznicy bolesnej stabilnej, dusznicy bolesnej niestabilnej lub dusznicy bolesnej naczynioskurczowej, a także leczenia nadciśnienia tętniczego),
- Urokinase medac, urokinasum, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji (pomaga rozpuszczać skrzepliny krwi w płucach, żyłach głębokich, tętnicach obwodowych, centralnych cewnikach żylnych i przetokach tętniczo-żylnych do hemodializy).
2. Aktualna lista antywywozowa
Na tym jednak nie koniec. Niedawno pisaliśmy też o brakach innych leków, w tym Paxlovidu dla pacjentów z COVID-19.
Ponadto 12 maja Ministerstwo Zdrowia wydało obwieszczenie w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności (mogą stać się produktem deficytowym w kraju, dlatego nie można ich wywozić za granicę). W wykazie znalazły się 182 pozycje.
Na aktualnej liście antywywozowej są między innymi: insulina, środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, roztwór do nebulizacji Berodual, a także stosowane w leczeniu cukrzycy Ozempic oraz Trulicity czy lek przeciwpsychotyczny Zypadhera.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.