"Brudne kolana" to znak ostrzegawczy. Tak objawia się groźna choroba
Warto uważnie obserwować naszą skórę. Jej stan może wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia. Często to właśnie na skórze pojawiają się pierwsze objawy choroby – tak jest w przypadku "brudnych kolan".
1. Brudne kolana
Tak określa się stan, kiedy skóra na kolanach i łokciach ma ciemniejszy kolor i sprawia wrażenie, jakby była niedomyta. Plamy są przesuszone, szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, bywa również, że skóra pęka i nadmiernie się łuszczy.
W taki sposób organizm daje nam znać, że dzieje się coś złego. Stan jest spowodowany nadmiernym wysuszeniem i rogowaceniem skóry. Najczęściej tak objawia się niedoczynność tarczycy, ale powody mogą być inne.
2. Najczęstsza przyczyna "brudnych kolan"
Przebarwieniu naskórka towarzyszą zmiany w strukturze, najczęściej można je zauważyć na łokciach i kolanach, ale bywa, że pojawiają się po wewnętrznej stronie kostek i na grzbiecie stóp. Są szczególnie widoczne na bladej skórze.
Endokrynolodzy zauważają, że "brudne kolana" są charakterystyczne przy niedoczynności tarczycy. Konsultacja endokrynologiczna jest konieczna, gdy również towarzyszy nam nadmierne zmęczenie i senność, uczucie zimna, problemy z pamięcią, obniżony nastrój i nagły przyrost masy ciała.
3. Objaw innych dolegliwości
Zaburzenia tarczycy nie są jedynym powodem "brudnych kolan". Nadmierne rogowacenie i łuszczenie skóry może wynikać z cukrzycy, problemów z trzustką, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, nieodpowiedniej diety oraz alergii na detergent lub kosmetyki.
Jeśli przyczyną dolegliwości jest niedoczynność tarczycy lub cukrzyca, przede wszystkim należy się skonsultować z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie. Plamy należy też odpowiednio pielęgnować, by złagodzić stan.
Sucha i łuszcząca się skóra wymaga regularnego nawilżania. Warto sięgać po kosmetyki zawierające mocznik, kwas mlekowy, kolagen, kwas hialuronowy i glicerynę. Substancje pomagają wiązać wodę i zatrzymywać ją w skórze.
Sprawdzą się też preparaty lipidowe, by wzmocnić przesuszony naskórek, jak i kosmetyki o działaniu kojącym, które przyspieszą regenerację. Dermatolog z pewnością doradzi, jak wybrać najodpowiedniejsze preparaty.
4. Czego nie lubi sucha skóra?
Zmagając się z "brudnymi kolanami" należy unikać długiego moczenia w gorącej wodzie. Najlepiej też ograniczyć wizyty na basenie - chlor narusza warstwę lipidową i pogarsza stan skóry. Warto też przyjrzeć się detergentom do prania.
Dieta ma ogromny wpływ na nasz wygląd i kondycję skóry. Nawadnianie to podstawa zdrowej skóry. W naszym codziennym jadłospisie nie może zabraknąć też zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.