Trwa ładowanie...

Z głębin do butelki. Jaką drogę przebywa woda źródlana, zanim trafi na nasze stoły?

Avatar placeholder
20.08.2021 14:06
Płatna współpraca z marką Żywiec Zdrój
Z głębin do butelki. Jaką drogę przebywa woda źródlana, zanim trafi na nasze stoły?
Z głębin do butelki. Jaką drogę przebywa woda źródlana, zanim trafi na nasze stoły? (Adobe Stock)

Woda to źródło życia. Kiedy dbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu, zapewniamy sobie zdrowie i dobre samopoczucie. Idealna do codziennego spożycia jest woda źródlana – nie tylko gasi pragnienie, ale doskonale nawadnia i, co najważniejsze, może ją pić każdy bez szczególnych ograniczeń. Wyjaśniamy, co sprawia, że woda źródlana ma tak cenne właściwości.

Podczas wakacyjnych upałów chętniej sięgamy po wodę, żeby ugasić pragnienie, nawodnić organizm i zapewnić mu równowagę elektrolitową. Na rynku dostępne są różne rodzaje wód – którą z nich warto wybierać na co dzień? Podczas zakupów najczęściej kierujemy się ceną – czy to może być główne kryterium wyboru? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Z pewnością sięgając po wodę butelkowaną mamy pewność, że sięgamy po wodę naturalnego pochodzenia, pozbawioną zanieczyszczeń związanych z działalnością człowieka. Poza ceną czy marką warto zwrócić uwagę również na skład danej wody, od którego uzależniony jest jej naturalny smak i – co najważniejsze – jej przydatność. Nie każda woda butelkowana jest bowiem odpowiednia do picia na co dzień dla każdego.

Doskonałym sposobem na codzienne nawodnienie z pewnością są wody źródlane. Ich łagodny smak i optymalny skład mineralny sprawiają, że są odpowiednie dla każdego niezależnie od wieku czy obciążeń zdrowotnych. Ich krystaliczna czystość to zasługa drogi, jaką musiały pokonać w otoczeniu dzikiej przyrody. Wodę źródlaną, zanim w wersji butelkowanej trafi na nasz stół, czeka wieloetapowy proces, podczas którego jest wnikliwie badana i kontrolowana pod kątem bezpieczeństwa oraz przydatności do spożycia i dopiero wtedy rozlewana do butelek. Wszystko to odbywa się w ściśle określonych warunkach – tak, żeby nie pozbawić jej cennych właściwości: naturalnej czystości, składu i walorów smakowych.

Woda źródlana – dlaczego jest bardzo dobrym wyborem?

Choć na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wód o różnych walorach smakowych i właściwościach, to właśnie wody źródlane są najbardziej uniwersalne, gdyż jako jedyne spełniają nie tylko parametry czystości określone dla wód podziemnych, ale jednocześnie wymagania dla wody do stałego spożycia, gdyż nie zawierają w większej ilości składników, które przez niektóre grupy osób powinny być limitowane w diecie. Należą do nich np. sód, siarczany, fluorki czy jodki. Sięgając po nią nie musimy się więc szczególnie zastanawiać nad składem – możemy mieć pewność, że niezależnie od wypijanej ilości i niezależnie od wieku czy ewentualnych wyzwań zdrowotnych, jest dla nas odpowiednia. Może stanowić nie tylko główne źródło codziennego nawodnienia, ale wręcz zrealizować całe nasze zapotrzebowanie na płyny, które wynosi dla osoby dorosłej ok. 1,6-2 l na dobę. Doskonale sprawdzi się nie tylko do bezpośredniego wypicia, ale także jako neutralna baza do przygotowania napojów i posiłków, w szczególności zaś mieszanek mlecznych i kaszek dla najmłodszych.

Naturalny, łagodny smak i optymalny skład a przez to uniwersalność to główne czynniki, które sprawiają, że woda źródlana gości w tak wielu domach. W przeciwieństwie do wody mineralnej, która może mieć bardzo zróżnicowany skład – od bardzo niskiej (mniej niż 50 mg/l) do bardzo wysokiej mineralizacji (nawet ponad 20 tys. mg/l) - wody źródlane to najczęściej wody niskozmineralizowane zawierające 200-500 mg składników mineralnych w jednym litrze. Sporadycznie zdarzają się ujęcia wody zakwalifikowane jako źródlane i przekraczające 500 mg/l. Dzięki temu może je spożywać każdy, bez względu na wiek i stan zdrowia. Są to wody o zbalansowanym składzie, z dominującym w nich wodorowęglanem wapnia. Niska mineralizacja nie oznacza, że woda źródlana nie dostarcza składników mineralnych – ponieważ je zawiera, to również wlicza się do codziennego zapotrzebowania na nie i jest bardzo dobrą podstawą codziennego nawodnienia osób odżywiających się w zbilansowany sposób. Nie ma funkcji uzupełniania ewentualnych niedoborów – taką mają tylko niektóre wody, z reguły o wysokiej mineralizacji, natomiast właśnie z tego powodu nie są one odpowiednie do stałego spożycia. Wbrew pozorom więcej składników nie dla każdego oznacza bowiem lepiej i wysokozmineralizowane wody nie są odpowiednie dla każdego, a w niektórych przypadkach duża zawartość pierwiastków może nawet zaszkodzić. I tak dla osób chorujących na nadciśnienie nieodpowiednie będą wody o znacznej zawartości sodu – powinni oni wybierać wody z niższą zawartością tego pierwiastka i wody źródlane do takich właśnie należą. Osoby ze skłonnością do wapniowych kamieni nerkowych powinny unikać wód z dużą zawartością tego składnika. Z kolei znaczne zawartości siarczanów i magnezu mogą mieć efekt przeczyszczający i wywoływać biegunki, a duże ilości wodorowęglanów (znacznie przekraczające 600 mg/l) nie będą najlepszym wyborem dla osób z zaburzeniami trawienia - niedokwasotą. Spożycie wód źródlanych nie niesie ze sobą tego typu ograniczeń.

Jakie funkcje pełni woda?

Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu – dorosła osoba w ok. 60 proc. składa się z wody. Wszystkie procesy w naszym organizmie odbywają się w środowisku wodnym, dlatego jest tak ważna dla naszego zdrowia. W szczególności jest niezbędna do: - budowy i ochrony - jest w każdej komórce i tkance, chroni np. płód, oko czy stawy, - transportowania składników odżywczych i niezbędnych pierwiastków do komórek, - wydalania zbędnych produktów przemiany materii (poprzez mocz i kał) - utrzymywania stałej ciepłoty ciała (przez pocenie), - reakcji chemicznych zachodzących w organizmie (trawienie).

Krystaliczna czystość prosto z natury

Woda źródlana to synonim czystej wody - kojarzy nam się najczęściej z zimną, krystaliczną wodą z górskiego potoku. Źródła i samowypływy przez setki lat były ważnym miejscem ujmowania wysokiej jakości wody. Współcześnie wody źródlane czerpie się wyłącznie ze źródła podziemnego, dobrze chronionego od wpływu czynników zewnętrznych i zanieczyszczeń. W procesie wydobycia i butelkowania wody źródlane wciąż zachowują pierwotną czystość i naturalny skład mineralny.

Wody głębinowe nie są poddawane chemicznemu filtrowaniu – tę rolę doskonale odgrywają podziemne skały, które dodatkowo nasycają wodę pewną ilością cennych pierwiastków, zależną od budowy geologicznej terenu, na którym zlokalizowane jest źródło. To dlatego wody butelkowane mają unikalny skład. Żeby woda źródlana zachowała swoje naturalne parametry, pełnię smaku i naturalne właściwości, rozlewana jest do butelek w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł wydobycia. Nie podlega żadnym procesom, które mogłyby zmienić jej naturalny skład. Nie wymaga też, a wręcz zabroniona jest jej dezynfekcja (chlorowanie), więc nie zawiera ona żadnych niepożądanych pozostałości takich procesów. W ten sposób otrzymujemy cenny dar natury w postaci zdrowej, krystalicznie czystej wody. To sposób na codzienne nawodnienie w zgodzie z naturą.

Ciekawostki na temat wody źródlanej, które warto znać

Czystość górskiej wody źródlanej to zasługa natury. A dokładniej podziemnych skał, warstw torfu i piasków, które doskonale filtrują wodę, nadają jej niepowtarzalny smak i wzbogacają o cenne składniki. Woda źródlana Żywiec Zdrój wydobywana jest w samym sercu Beskidu Żywieckiego i naturalnie filtrowana przez występujące tam piaskowce magurskie. To właśnie sprawia, że jej smak jest tak łagodny.

Zanim woda źródlana trafi do butelki, musi spełnić określone warunki. Przepisy o jej przydatności do spożycia reguluje m.in. ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia, rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Według tych wytycznych woda źródlana musi pochodzić z dobrze chronionego źródła, nie może być poddawana chemicznej filtracji czy dezynfekcji. Skład wody powinien być stabilny, a proces butelkowania zachodzi w rozlewni usytuowanej w sąsiedztwie źródła. Woda źródlana nie może zawierać żadnych zanieczyszczeń antropogenicznych. Dodatkowo zwykle jest znakowana informacją o składzie, dacie produkcji i warunkach rozlewu.

Butelkowana woda źródlana nie jest poddawana żadnym obróbkom chemicznym. Pochodzi wyłącznie ze źródeł podziemnych i swą czystość zawdzięcza naturalnemu, czystemu środowisku, z którego jest wydobywana.

Woda źródlana to dobry wybór podczas standardowej aktywności fizycznej. Krystalicznie czysta woda źródlana nawadnia, dobrze gasi pragnienie i sprawdzi się zarówno przed, podczas, jak i po aktywności fizycznej o niezbyt wysokiej intensywności trwającej około godziny. Przy bardzo intensywnych, dłuższych treningach należy wprowadzić napoje izotoniczne, które będą źródłem węglowodanów i sodu. Woda źródlana może być dobrą bazą do przygotowania własnego napoju – dodajemy do niej szczyptę soli, trochę miodu oraz soku z owoców i domowy izotonik gotowy.

Wodę źródlaną może pić absolutnie każdy. Woda źródlana jest najczęściej wodą o niskiej mineralizacji, a jej neutralny skład w pełni nadaje się do spożycia nawet przez osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci. Po wodę źródlaną mogą także sięgać osoby, które z przyczyn zdrowotnych muszą redukować poziom niektórych pierwiastków w diecie. Woda źródlana to optymalny sposób na codzienne nawodnienie.

Płatna współpraca z marką Żywiec Zdrój
Polecane dla Ciebie