NewsyNewsy - zdrowieZ jakimi chorobami pacjenci trafiają do lekarzy? "Niepokojące trendy"

Z jakimi chorobami pacjenci trafiają do lekarzy? "Niepokojące trendy"

Z jakimi chorobami infekcyjnymi pacjenci obecnie najczęściej trafiają do gabinetów lekarskich? Dr Karolina Pyziak-Kowalska dzieli się niepokojącymi trendami zachorowań w Polsce w zeszłym roku, a, jak pisze, "a początek tego roku nie wygląda lepiej".

Lekarka alarmuje. ""Początek tego roku nie wygląda lepiej"
Lekarka alarmuje. ""Początek tego roku nie wygląda lepiej"
Źródło zdjęć: © znanylekarz.pl, East News

Krztusiec - "król" zeszłego roku

Dr n. med. Karolina Pyziak-Kowalska, która na mediach kryje się pod nickiem @doktor_pyziak to specjalistka chorób zakaźnych (szczególnie u kobiet w ciąży) i hepatologii, zajmująca się także medycyną podróżną i szczepieniami. Na swoim profilu na portalu X podzieliła się statystykami oraz swoimi obserwacjami gabinetowymi z zeszłego roku, ujawniając "niepokojące trendy".

Z jakimi chorobami najczęściej zgłaszali się do niej pacjenci? Jako pierwszy padł krztusiec, zwany dawniej kokluszem - ostra bakteryjna choroba zakaźna dróg oddechowych, wywoływana przez bakterię Bordetella pertussis. To infekcja niezwykle zaraźliwa i przenoszona drogą kropelkową. Szczególnie niebezpieczna jest dla niemowląt i małych dzieci.

"Odnotowano 32 430 przypadków - 35 razy więcej niż w 2023! Epidemia ta napędzana jest spadkiem wyszczepialności i brakiem dawek przypominających co 10 lat" - podkreśla lekarka. Komentujący jej post podkreślają natomiast, że brakuje im systemu informowania o tej dodatkowej dawce. "Wielu dorosłych nie wie o tym" - piszą.

WIDEO

Jakie choroby królują? Lekarz wskazuje jedną, najczęściej ignorowaną

Dodatkową trudnośc stanowi także diagnostyka - często krztusiec mylony jest z innymi infekcjami dróg oddechowych, ponieważ objawia się podobnie (katarem, kaszlem, gorączką, osłabieniem, "świszczeniem" przy oddechu).

Spadek wyszczepialności spowodował także powrót odry - 279 przypadków w 2024 r., a 2 2023 - tylko 35. To aż ośmiokrotny wzrost liczby zachorowań.

"Zegar tyka!"

Na kolejnym miejscu w zestawieniu lekarki pojawiło się RSV (Respiratory Syncytial Virus) z rekordowym wynikiem 41 631 zakażeń, w tym 19 080 u dzieci poniżej 2 roku życia.

"Wirus ten jest aż 4 razy bardziej zakaźny niż grypa - i to pomimo dostępnych szczepień dla ciężarnych i seniorów 60+" - podkreśla lekarka.

Atakuje on drogi oddechowe (głównie u dzieci) i stanowi jedną z głównych przyczyn zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc u niemowląt. Może jednak zakażać także dorosłych, zwłaszcza osoby starsze i osoby z obniżoną odpornością. Rozprzestrzenia się natomiast drogą kropelkową (np. przez kichanie, kaszel) oraz poprzez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami (np. zabawkami, klamkami).

Co ważne w kontekście zbliżających się ciepłych miesięcy, w gabinetach też pojawiały się licznie choroby odkleszczowe - 29 347 przypadków boreliozy i 793 zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu, i to wszystko pomimo skutecznych na poziomie powyżej 97 proc. szczepionek. Jak poinformowała dr Pyziak-Kowalska, wyniki trzecej fazy badań nad szczepionką przeciw boreliozie powinny pojawić się pod koniec roku.

"Spadek wyszczepialności to otwarte drzwi dla chorób, które już kiedyś pokonaliśmy. Zegar tyka - czas, aby nadrobić zaległe szczepienia i zatrzymać ten niepokojący trend!" - apeluje lekarka.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie