Zaatakowała nie tylko koty. Teraz ptasią grypę wykryto również u psów
We włoskiej prowincji Brescia potwierdzono obecność przeciwciał przeciwko wirusowi ptasiej grypy A/H5N1 u pięciu psów i jednego kota. Wszystkie zwierzęta miały bliski kontakt z ptakami na fermie drobiu, gdzie wybuchła epidemia ptasiej grypy. Czy choroba może atakować też inne zwierzęta?
1. Ptasia grypa u kotów w Polsce
W Polsce od połowy czerwca systematycznie pojawiają się informacje o kolejnych przypadkach zakażeń wirusem ptasiej grypy u kotów. Właściciele zwierząt są coraz bardziej zaniepokojeni - na forach miłośników zwierząt można znaleźć masę porad i wątpliwości dotyczących objawów choroby.
GIS w ramach działań prewencyjnych zadecydował o objęciu "nadzorem epidemiologicznym właścicieli/opiekunów kotów, u których potwierdzono zakażenie wirusem ptasiej grypy".
Największe kontrowersje budzi nadal ustalenie źródła zakażenia wśród zwierząt. Badania prowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem uznanego wirusologa prof. Krzysztofa Pyrcia z Laboratorium Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wykazały, że jedną z możliwych dróg transmisji był pokarm. Naukowcy wykryli w jednej z pięciu próbek pokarmu, który był podawany zakażonym kotom, wirusa ptasiej grypy.
"Chociaż nie można wykluczyć, że wirus znalazł się w próbkach mięsa później lub wręcz mięso zostało zanieczyszczone przez właścicieli wirusem rozwijającym się w organizmie kota, nie można również wykluczyć, że to właśnie surowe mięso był źródłem zakażenia" - wyjaśnia na swoim profilu na Twitterze prof. Pyrć.
"Nie byłoby zresztą w tym nic dziwnego, ponieważ już w 2007 roku raportowano przypadek skażenia zamrożonego mięsa kaczego wirusem H5N1, co spowodowało wybuchy choroby na terenie Niemiec" - dodaje wirusolog.
2. We Włoszech ptasią grypę wykryto u psów
Doniesienia z innych państw wskazują, że choroba może dotknąć nie tylko koty, ale również inne zwierzęta domowe. Krajowe Stowarzyszenie Włoskich Lekarzy Weterynarii (ANMVI) potwierdziło obecność przeciwciał wirusa A/H5N1 u pięciu psów i jednego kota. Wcześniej z kolei o fali zachorowań wśród psów donosili naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.
Włoskie ministerstwo zdrowia podkreśla, że na razie nie ma powodów do niepokoju, ale uważnie przygląda się sprawie.
"Należy jak najszybciej i skuteczniej zintensyfikować stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego na fermach drobiu, również ze względu na nowe przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N1 u mewy różowej (Chroicocephalus genei) i śmieszki (Chroicocephalus ridibundus) w prowincji Rawenna" - czytamy w komunikacie.
Włoskie służby zaleciły też szczepienia przeciwko grypie sezonowej pracownikom, którzy mają kontakt ze zwierzętami, które mogą źródłem zakażenia ptasią grypą.
Italy: H5N1 in five dogs and one cat in a poultry farm in Brescia.
— CoronaHeadsUp (@CoronaHeadsUp) July 9, 2023
"Ascertained the seroconversion of five dogs and a cat present in a rural poultry farm in the province of Brescia, site of an outbreak of HPAI H5N1."
https://t.co/63MtHLFdbN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.