Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Zabieg operacyjny tętniaka aorty

Avatar placeholder
21.09.2021 14:36
Zabieg operacyjny tętniaka aorty
Zabieg operacyjny tętniaka aorty (Adobe Stock)

Tętniak aorty to stan zagrażający życiu każdego człowieka, niezależnie od płci i wieku. W obszarze budowy aorty może dojść do stopniowego osłabienia struktury ściany naczynia, w wyniku czego następuje przerwanie jej ciągłości oraz niebezpieczny krwotok, prowadzący konsekwentnie do zgonu. Jedynym postępowaniem pozwalającym na wyeliminowanie tych niebezpieczeństw jest zabieg operacyjny tętniaka aorty. Wyróżnia się tętniaki prawdziwe, rozwarstwiające oraz rzekome.

spis treści

1. Objawy tętniaka aorty

Operacja tętniaka aorty
Operacja tętniaka aorty

Operacja tętniaka aorty brzusznej poprzez miejscowe poszerzenie aorty.

zobacz galerię

W zależności od rodzaju tętniaka obserwuje się różne objawy choroby. Tętniak bezobjawowy, inaczej niepowikłany, najczęściej wykrywany jest przypadkowo. Diagnostyka obrazowa wykonywana jest w celu wyjaśnienia przyczyn nieokreślonego bólu w obrębie jamy brzusznej. Ból może czasami promieniować także do okolicy krzyżowej. Tętniak objawowy to inaczej tętniak zagrażający pęknięciem, a jego charakterystycznym objawem jest ból, zlokalizowany w obrębie jamy brzusznej i promieniujący do krocza i ud. Jeżeli dojdzie do pęknięcia tętniaka, to wówczas objawy są charakterystyczne w zależności od lokalizacji pęknięcia. Jeżeli tętniak pęknie do jamy otrzewnowej, wówczas następuje masywny krwotok i pacjent ginie najczęściej przed interwencją lekarską, natomiast gdy tętniak pęknie do przestrzeni pozaotrzewnowej, wówczas pacjenci uskarżają się na bardzo silny ból okolicy lędźwiowej. Charakterystycznym objawem jest także krwiak zlokalizowany w okolicy krocza.

2. Operacja tętniaka aorty

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Po lewej stronie klatki piersiowej zostaje wykonane podłużne cięcie, a światło tętnicy głównej zostaje zamknięte zaciskiem - klemem, a w miejscu poszerzenia zostanie wstawiona proteza z tworzywa sztucznego umożliwiającego prawidłowy przepływ krwi. W trakcie zabiegu zostanie zdecydowane, czy tętnice prowadzące krew do pleców zostaną wszczepione do protezy naczyniowej.

W celu ułatwienia rozprężenia płuc oraz prawidłowego zamknięcia się rany zostaną założone dreny. Oddychanie będzie podtrzymywane za pomocą respiratora. Po operacji zostanie konieczność badania rentgenowskiego z zastosowaniem kontrastu w celu oceny wyników operacji.

3. Rekonwalescencja po operacji tętniaka aorty i możliwe powikłania

W czasie rekonwalescencji pooperacyjnej należy łagodnie i stopniowo zwiększać wysiłek fizyczny (spacery). Nie powinno się kąpać w wannie i korzystać z sauny, ponieważ grozi to uszkodzeniem ran operacyjnych. Ponadto nie należy stosować pudru i maści na ranę, jeśli nie zalecił tego lekarz. W przypadku wystąpienia gorączki lub dreszczy po zabiegu operacyjnym tętniaka aorty należy skontaktować się z lekarzem.

W czasie operacji możliwe są stany zagrażające życiu pacjenta. Z powodu konieczności zamknięcia światła aorty piersiowej, w czasie zabiegu może dojść do niedostatecznego dopływu krwi do rdzenia kręgowego, co prowadzi do przejściowego, ale i trwałego porażenia. Niewystarczający przepływ krwi do nerek może spowodować konieczność stałej dializy krwi. Bardzo rzadko może dojść do utraty kończyny. Ze względu na przebieg w bliskości pola operacyjnego nerwów zaopatrujących przeponę i struny głosowe, może dojść do przejściowego bądź trwałej chrypki lub ograniczenia ruchomości przepony z upośledzeniem ruchomości oddechowej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze