Zaburzenia wzroku a choroby tarczycy

Podstawowymi jednostkami chorobowymi dotyczącymi tarczycy są niedoczynność lub nadczynność tego gruczołu. Tarczyca, jako gruczoł wydzielania wewnętrznego, produkuje hormony - tyroksynę i trójjodotyroninę. Oba te hormony wydzielane są u zdrowej osoby, pod wpływem innego hormonu - TSH, wydzielanego przez przysadkę mózgową.

Jaką rolę pełni przysadka mózgowa?

Przysadka wpływa na wydzielanie tarczycy. U osób cierpiących na niedoczynność bądź nadczynność tarczycy poziom hormonów tarczycy w ustroju jest zachwiany. U chorych na autoimmunologiczną nadczynność tarczycy, inaczej chorobę Gravesa-Basedowa, we krwi krążą czynniki pobudzające tarczycę do produkcji hormonów i wzrostu, określane jako przeciwciała pobudzające tarczycę. Łączą się one ze lokalizowanymi na powierzchni komórek tarczycy receptorami, przeznaczonymi w normalnych warunkach dla TSH, i pobudzają ją w ten sposób do wzrostu i wydzielania tyroksyny i trójjodotyroniny. Przysadka dostaje sygnał zwrotny o nadmiernej ilości hormonów tarczycowych w krwioobiegu i obniża wydzielanie hormonu TSH, co jest elementem diagnostyki tej choroby. Odwrotnie jest w przypadku autoimmunologicznej niedoczynności tarczycy, gdzie wzrasta poziom krążących we krwi przeciwciał przeciwtarczycowych. Tarczyca wytwarza więc mniejszą ilość hormonów, co jest sygnałem dla przysadki do wzrostu wydzielania TSH.

Zobacz film: "Jak rozpoznać choroby tarczycy?"

Oczywiście nadczynność czy niedoczynność tarczycy nie musi mieć tła autoimmunologicznego. Po leczeniu nadczynności może bowiem powstać niedoczynność. Polekowa może również być nadczynność. Istotą choroby są jednak zawsze wahania poziomu hormonów tarczycowych.

Choroby gruczołu tarczowego a objawy oczne

Choroby gruczołu tarczowego charakteryzują się, oprócz osiowych objawów właściwych dla nadczynności lub niedoczynności, zmianami w obrębie powiek. Zmiany te, wraz z okołogałkowymi, tworzą zespół zmian oftalmopatii tarczycowej. Charakterystyczna jest retrakcja powiek z objawem Dalrympla (retrakcja powiek w położeniu pierwotnym gałek ocznych), objawem Graefego (opóźnione obniżanie się powieki górnej przy patrzeniu w dół) oraz objawem Kochera, czyli charakterystyczny wytrzeszcz oczu i efekt przestraszonych oczu. W leczeniu obowiązuje leczenie choroby podstawowej, bowiem w około 50 proc. przypadków następuje poprawa. Chirurgia powiek jest ostatnim etapem leczenia choroby oczu.

Znacznie częściej objawy oczne dotyczą nadczynności tarczycy. Przy niedoczynności pacjenci skarżą się głównie na zaburzenia ostrości wzroku, suchość gałki ocznej i męczliwość wzroku. Manifestacją choroby Gravesa-Basedowa i ciężkim powikłaniem jest natomiast wytrzeszcz złośliwy. Zmiany w obrębie gałki ocznej, zwłaszcza o nasilonym przebiegu klinicznym, grożą nawet utratą wzroku. Etiologia wytrzeszczu wskazuje na zaburzenie autoimmunologiczne. Znane są pewne czynniki zwiększające ryzyko do jego wystąpienia, np. palenie papierosów.

Czym objawia się choroba Gravesa-Basedowa?

W przebiegu choroby Gravesa-Basedowa dochodzi do wzrostu ciśnienia śródgałkowego oraz włóknienia pozagałkowego, a zmiany maja charakter nacieków limfocytarnych z odkładaniem mukopolisacharydów. Główne objawy choroby oczu to wytrzeszcz oczu - wysunięcie gałek ocznych ponad 27 mm poza brzeg kostny oczodołu, niedomykalność powiek, uszkodzenie rogówki, obrzęk i przerost spojówek, zaburzenie ruchów gałki ocznej, podwójne widzenie, zmniejszenie ostrości wzroku. Warto podkreślić, że zmiany oczne mogą poprzedzać wystąpienie objawów nadczynności tarczycy.

Dla chorób tarczycy właściwe jest także częste łzawienie oczu, nasilające się przy wietrze i ostrym świetle. Chory odczuwa ból, pieczenie oczu (piasek pod powiekami), widzi obraz zamazany lub podwójny, a pod oczami pojawia się opuchlizna.

Lekarz Aleksandra Katarzyńska, 3 miesiące temu

Choroby przewlekłe a oczy

Komentarze (13)
~Madzikowa
~Madzikowa 3 miesiące temu

Bzdura ! Ja tez nie pamietam ugryzienia kleszcza a mam boreliozę i to juz 18 letnia !! która odezwała się po stresie . Nikomu nie życzę tej choroby . Objawy pojawiały się i znikały u mnie przez lata aż w końcu wybuchły.

Odpowiedz
~tarczycowa
~tarczycowa ponad rok temu

@~dededed: trzy razy miałam kleszcza po wizycie w lesie i NIGDY nie miałam ani gorączki, ani w żaden sposób tego nie odchorowałam !!! więc nie powtarzaj bzdur! A boreliozę roznoszą także KOMARY chyba częściej niż kleszcze! a ile razy każdego z nas ugryzł komar???

Odpowiedz
~dededed
~dededed ponad rok temu

@~Awaes: Skąd niby ma mieć boreliozę skoro nie ugryzł jej kleszcz? Tego nie można przeoczyć! Po ugryzieniu dostaje się gorączki wysokiej i choruje .... wiem bo opowiadał mi facet którego właśnie kleszcz ugryzł.

Odpowiedz
~Meggi
~Meggi ponad rok temu

@mala88888: witam po Twoim wpisie ze masz wynik 600 przeciwciał to jasne jak słońce to hoszimoto.polecam dobrego lekarza dostaniesz odpowiednia dawkę leku i powinnas widziec różnice w samopoczuciu zdobędziesz wiecej sily i chęci do zycia. Pozdrawiam cieplutko

Odpowiedz
~Nicky
~Nicky ponad rok temu

@~Misiakiewicz: Fajne!!! Przyjedź do Polski, tu na ENDOKRYNOLOGA czekasz średnio 10 do 12 miesięcy, a potem ....też ma Cię w dupie. A jak idziesz prywatnie, to .....kasę bierze, ale na ogół brak mu wiedzy i tez Cię zbywa tabletką.

Odpowiedz
~marakuja
~marakuja ponad rok temu

najważniejsze, żeby problemy nagłaśniać, żeby wiedzieć, jakie mogą być przyczyny naszych kłopotów. Ale też jak coś niepokoi nie ma co zwlekać i pójść do lekarza. U mnie się zaczęło po 40. Trochę mnie to zmartwiło, ale też okazało się, że to zupełnie naturalna sprawa i powszechne zjawisko. Starczowsroczność jest powszechna. Dobrze, że zakupiłam okulary z soczewkami progresywnymi Jzo. Teraz mogę się cieszyć wyraźnym widzeniem i tych przedmiotów bliżej i dalej. Wystarczy jedna para okularów.

Odpowiedz
~Misiakiewicz
~Misiakiewicz ponad rok temu

@mala88888: ja tez mam rozne klopoty ze zdrowiem i nie moge uzyskac pomocy. Zbywaja mnie za kazdym razem i czekam 3 tygodnie na 15minutowa wizyte. Taka niestety jest anglia. Spamuj im w kolko az wkoncu cos zaczna robic, a najlepiej skontaktuj sie z prawnikiem. Pozdrawiam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby przewlekłe a oczy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby przewlekłe a oczy
Choroby przewlekłe a oczy

Objawy oczne w chorobie Gravesa-Basedowa

, pomiar ciśnienia śródgałkowego, a także badanie palpacyjne oczodołu, tarczycy i węzłów chłonnych. Leczenie choroby Gravesa-Basedowa 
Choroba Gravesa (...) hormony sterydowe, a w...

Choroby przewlekłe a oczy

Choroby reumatyczne a oczy

Choroby reumatyczne a oczy

zachorowania między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety chorują 9-krotnie częściej niż mężczyźni. Przebieg choroby oczu charakteryzuje się objawami zaostrzeń (...) , osłabienie, gorączka. Choroba...

Choroby przewlekłe a oczy

Cukrzyca a oczy

do całkowitej ślepoty. Regularne badanie okulistyczne jest najistotniejsze, ponieważ początkowe symptomy rozwoju choroby są bezobjawowe dla chorego, a (...) widzenia w jednym lub obu oczach może być...

Wady wzroku

Czy irydiologia ma podstawy naukowe? (WIDEO)

Czy irydiologia ma podstawy naukowe? (WIDEO) Odtwórz wideo

tęczówki oka, aby dzięki temu móc wnioskować o aktualnych oraz przyszłych chorobach. Irydologia ma więc na celu ocenę aktualnego stanu zdrowia, a (...) ponadto możliwość prognozowania i stosowania profilaktyki. Irydolodzy...

Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)

, zaburzenie w wydzielaniu TSH, zapalenie tarczycy i nadmierne wchłanianie jodu. Choroba Gravesa-Basedowa Choroba Gravesa-Basedowa wywołana ogólną (...) nadczynność tarczycy...