Trwa ładowanie...

Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe
Zaburzenia lękowe

zobacz galerię

Lęk jest normalnym i koniecznym elementem życia każdego człowieka. Pojawia się jako sygnał alarmowy i modyfikuje nasze zachowanie. Dawniej reakcja lękowa, ucieczka lub podjęcie walki mogły decydować o życiu lub śmierci. Dziś także lęk i podjęcie błyskawicznego działania może zapobiec np. wypadkowi drogowemu.

Jednak lęk wymykający się spod kontroli, zbyt częsty, czy zamieniający się w panikę, przynosi więcej szkody niż korzyści. Czasami reakcje lękowe są nieadekwatne do sytuacji, przybierają postać stanów lękowych, fobii, czy napadów paniki i dezorganizują życie człowieka. W zaburzeniach tych lęk występuje w postaci przewlekłego stanu lub gwałtownych napadów. Pacjent nie jest w stanie określić dokładnie ich źródeł i przyczyn, ponieważ najczęściej nie wiążą się z konkretnymi bodźcami czy sytuacjami. Napady lęku mogą trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Mogą się pojawić gdy chory przebywa w domu, ale i na ulicy, w autobusie. Stanowią one dramatyczne przeżycie, jedno z najbardziej nieprzyjemnych jakie mogą spotkać człowieka. Osoba doświadczająca napadu paniki ma poczucie, że umiera lub traci kontrolę, wariuje. Towarzyszą temu objawy fizyczne: drżenie, mdłości, pocenie się, przyśpieszone tętno, spłycony oddech. Lęk może być też przyczyną trudności w życiu seksualnym. Dużą rolę w powstaniu i utrzymywaniu się takich dysfunkcji jak zaburzenia erekcji, wytrysk przedwczesny, czy brak reakcji na bodźce seksualne, brak orgazmu, czy ból podczas stosunku, odgrywa lękowe oczekiwanie niepowodzenia, traktowanie sprawności seksualnej jako miernika własnej wartości. Czasami pierwsze niepowodzenia, które mogłyby pozostać nieznaczącym epizodem, na zasadzie błędnego koła, utrwalenia się odruchu warunkowego, stają się początkiem przewlekłych zaburzeń.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Na podstawie: „Psychiatria” pod red. A. Bilikiewicza, „Stany lękowe” J. Krzyżowski.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza