Zaburzenie lękowe

Lęk jest normalnym i koniecznym elementem życia każdego człowieka. Pojawia się jako sygnał alarmowy i modyfikuje nasze zachowanie. Dawniej reakcja lękowa, ucieczka lub podjęcie walki mogły decydować o życiu lub śmierci. Dziś także lęk i podjęcie błyskawicznego działania może zapobiec np. wypadkowi drogowemu.

Jednak lęk wymykający się spod kontroli, zbyt częsty, czy zamieniający się w panikę, przynosi więcej szkody niż korzyści. Czasami reakcje lękowe są nieadekwatne do sytuacji, przybierają postać stanów lękowych, fobii, czy napadów paniki i dezorganizują życie człowieka. W zaburzeniach tych lęk występuje w postaci przewlekłego stanu lub gwałtownych napadów. Pacjent nie jest w stanie określić dokładnie ich źródeł i przyczyn, ponieważ najczęściej nie wiążą się z konkretnymi bodźcami czy sytuacjami. Napady lęku mogą trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Mogą się pojawić gdy chory przebywa w domu, ale i na ulicy, w autobusie. Stanowią one dramatyczne przeżycie, jedno z najbardziej nieprzyjemnych jakie mogą spotkać człowieka. Osoba doświadczająca napadu paniki ma poczucie, że umiera lub traci kontrolę, wariuje. Towarzyszą temu objawy fizyczne: drżenie, mdłości, pocenie się, przyśpieszone tętno, spłycony oddech. Lęk może być też przyczyną trudności w życiu seksualnym. Dużą rolę w powstaniu i utrzymywaniu się takich dysfunkcji jak zaburzenia erekcji, wytrysk przedwczesny, czy brak reakcji na bodźce seksualne, brak orgazmu, czy ból podczas stosunku, odgrywa lękowe oczekiwanie niepowodzenia, traktowanie sprawności seksualnej jako miernika własnej wartości. Czasami pierwsze niepowodzenia, które mogłyby pozostać nieznaczącym epizodem, na zasadzie błędnego koła, utrwalenia się odruchu warunkowego, stają się początkiem przewlekłych zaburzeń.

Polecane wideo:

Na podstawie: „Psychiatria” pod red. A. Bilikiewicza, „Stany lękowe” J. Krzyżowski.

Izabela Malinowska, ponad rok temu

Stany lękowe

Komentarze (1)
~Ssir
~Ssir ponad rok temu

Witam mam bardzo poważne pytanie . Biorę lek mozarin (antydepresant) od tygodnia .mam lęki , ale byłam u psychologa . I powiedziała mi ,ze wszystko siedzi w mojej głowie i leki tu sa zbędne . Zapisałam sie na psychoterapię . Lęki które mam pojawiają sie w sytuacjach kiedy sama sie nakręcam . Zastanawiam się czy antydepresanty sa tak naprawde mi potrzebne . Serotoninę można wprowadzić naturalnymi sposobami . Sportem . Zdrowa dieta . Medytacja . Ale czy farmakoterapia jest mi potrzebna ? Czy tylko wystarczy psychotetapia i praca nad swoim umysłem .prosze o SZYBKĄ ODPOWIEDZ . czy po tygodniu bede miała efekty uboczne odstawienia ? Czy mam zmiejszac dawkę ?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Stany lękowe - przyczyny, rodzaje, stres, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Stany lękowe - przyczyny, rodzaje, stres, objawy, leczenie
Nerwica i lęki

Diagnoza nerwicy (WIDEO)

Diagnoza nerwicy (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaburzenie lękowe często są określane mianem nerwicy. Takie emocje powstały po to, aby organizm był w stanie rozpoznawać zagrożenie i właściwie na nie reagować. Takie pierwotne instynkty i zakodowane cechy bardzo wolno...

Parapsychologia

Stan hipnozy

Stan hipnozy

Hipnoza pomaga leczyć uzależnionych, chorych na nerwicę i stany lękowe. Twierdzi się, że jest to także jeden z najlepszych sposobów na wyleczenie zaburzeń odżywiania.

Uzależnienie od komputera - objawy, leczenie

Uzależnienie od telefonu komórkowego

Uzależnienie od telefonu komórkowego

Osoby uzależnione traktują telefon komórkowy jak przedłużenie ręki lub ucha, a brak telefonu może u nich wywoływać napady lękowe.

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Choroby i dolegliwości

Na co umierają menadżerowie?

Na co umierają menadżerowie?

. Zaczynają pojawiać się zaburzenia lękowe, a także depresja, która w ciężkich przypadkach może zakończyć się samobójstwem. Nowotwory Przewlekły stres, powodujący osłabienie organizmu, przyspiesza rozwój choroby nowotworowej....

Stany lękowe - przyczyny, rodzaje, stres, objawy, leczenie

5 częstych objawów zaburzeń lękowych

5 częstych objawów zaburzeń lękowych

lękowych. Zaburzenia snu Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe często skarżą się na problemy ze snem. Pojawiają się trudności z gonitwą myśli do tego stopnia (...) cierpiące na zaburzenia...