Trwa ładowanie...

Zaczyna się gwałtownie. Pierwsze objawy zauważysz w ustach

 Karolina Rozmus
18.08.2023 08:23
Nie bagatelizuj objawów. Choroba może doprowadzić do sepsy
Nie bagatelizuj objawów. Choroba może doprowadzić do sepsy (Getty Images)

To ciężka bakteryjna choroba zakaźna wywoływana przez paciorkowce typu A. Choć najczęściej dopada dzieci, to nie znaczy, że dorośli mogą spać spokojnie. Płonica czy też szkarlatyna ma gwałtowny przebieg i wymaga antybiotykoterapii. Lepiej znać jej objawy.

spis treści

1. Nie bagatelizuj. Może doprowadzić do sepsy

Podobnie jak ropną anginę, szkarlatynę wywołują paciorkowce typu A (Streptococcus pyogenes). Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową zazwyczaj przez bezpośredni kontakt z chorym lub z przedmiotami, których używał, jak szklanki czy sztućce. Niekiedy mogą ją przenosić osoby zdrowe, nosiciele paciorkowców. W tym roku według danych Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH – PIB zachorowało już ponad 31 tys. osób w Polsce.

Zaczyna się od wysokiej gorączki i bólu gardła. Najczęściej atakuje dzieci
Zaczyna się od wysokiej gorączki i bólu gardła. Najczęściej atakuje dzieci (Pixabay)
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego antybiotyki nie działają?"

Szkarlatyny nie należy bagatelizować. Wymaga zastosowania antybiotykoterapii, bo nieleczona nie tylko jest bardzo uciążliwa w przebiegu, ale też może prowadzić do szeregu powikłań. Należy do nich m.in. zapalenie ucha, ropne zapalenie węzłów chłonnych, paciorkowcowe zapalenie stawów, gorączka reumatyczna czy ostre kłębuszkowe zapalenie nerek. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zapalenia mięśnia sercowego czy śmiertelnie groźnej sepsy.

Jak rozpoznać szkarlatynę? Do sztandarowych objawów choroby należy wysoka, osiągająca 39-40 stopni, gorączka oraz ból gardła. Są jednak znacznie bardziej charakterystyczne symptomy.

2. 6 objawów szkarlatyny. Nie sposób ich przegapić

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szkarlatyna objawia się charakterystycznymi zmianami w obrębie jamy ustnej. Są to:

  • białawy nalot na języku we wczesnej fazie choroby,
  • "truskawkowy" język,
  • mocno zaczerwienione gardło,
  • czerwone i opuchnięte migdałki,
  • białe plamy lub smugi ropy na migdałkach,
  • małe, czerwone plamki na podniebieniu, zwane wybroczynami.

Ponadto typowy jest duży i bolesny obrzęk węzłów chłonnych szyjnych i pachwinowych, a także wysypka na ciele, zwłaszcza na tułowiu i kończynach. Może pojawić się jednocześnie z gorączką lub dopiero po dwóch czy trzech dniach. Jest szkarłatnoczerwona i drobna, przypomina ślady po ukłuciach metalową szczotką. Na twarzy może wykwitać rumień. Chorzy często mają równocześnie dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak wymioty i bóle brzucha, a także bóle głowy.

W ostrym przebiegu choroby obserwuje się niekiedy powiększenie wątroby i śledziony, szmery skurczowe nad sercem i zapalenie węzłów chłonnych szyjnych. W obrębie jamy ustnej może wystąpić martwica tkanek dna jamy ustnej, czyli tzw. angina Ludwiga.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze