Trwa ładowanie...

Zaczyna się od bólu pleców. Podstępny nowotwór częściej atakuje mężczyzn

Jednym z objawów raka nerki może być ból pleców zlokalizowany po jednej stronie
Jednym z objawów raka nerki może być ból pleców zlokalizowany po jednej stronie (Getty Images)

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że ma raka nerki, dopóki nie zostanie on wykryty przez niepowiązane z nerkami badania medyczne – alarmują lekarze. Dr Krzysztof Tupikowski dodaje, że diagnoza to tylko wierzchołek góry lodowej. - Najczęściej poza nerką zaatakowane są węzły chłonne, płuca i wątroba, czasami również mózg – ostrzega ekspert.

spis treści

1. Rak nerki długo nie daje objawów

Polskie Towarzystwo Urologiczne informuje, że nowotwory układu moczowego stanowią obecnie jedną czwartą wszystkich chorób nowotworowych, wśród których rak nerki jest na trzecim miejscu zaraz po raku prostaty i raku pęcherza.

Każdego roku w Polsce wykrywa się około 5 tys. nowotworów nerki. Eksperci szacują, że w ciągu dwóch lat liczba ta może się zwiększyć o 20 proc. Pomimo swojej częstości występowania rak nerki może długo pozostawać niezauważony. Dzieje się tak dlatego, że nawet w połowie przypadków nie wykazuje objawów.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Najczęściej rak nerki występuje u osób po czterdziestce, ze szczytem zachorowalności między 50. a 70. rokiem życia. Mężczyźni są bardziej podatni na ten rodzaj raka niż kobiety.

Jak wyjaśnia dr Krzysztof Tupikowski, kierownik Pododdziału Urologii Dolnośląskiego Centrum Onkologii, nowotwór nerki rozwija się bardzo podstępnie i bardzo długo nie daje specyficznych objawów, które wskazywałyby na zły stan zdrowia. Właśnie dlatego najczęściej wykrywany jest przypadkowo.

- Rak nerki nie wywołuje charakterystycznych objawów, a bardzo wielu pacjentów zgłasza się do nas z bardzo zaawansowaną chorobą nowotworową, która rozwijała się przez wiele miesięcy, a nawet lat. O tym, że w nerce pacjenta znajduje się nowotwór, nierzadko dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy w organizmie pojawią się już przerzuty do innych narządów – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Krzysztof Tupikowski.

- Najczęściej poza nerką zaatakowane są węzły chłonne, płuca i wątroba, czasami również mózg. Kiedy choroba jest zaawansowana, chory najczęściej odczuwa bóle w podbrzuszu i krwiomocz, w nerce wyczuwalny jest zaś guz – dodaje urolog.

2. Kiedy ból pleców może świadczyć o raku?

Istnieją mniej specyficzne objawy, które mogą oznaczać, że masz raka nerki, w tym:

  • utrata masy ciała,
  • wysoka temperatura i bardzo obfite pocenie się,
  • zmęczenie,
  • utrata apetytu,
  • ogólne poczucie złego stanu zdrowia.

Eksperci podkreślają, że jednym z charakterystycznych objawów raka nerki jest ból w okolicy lędźwi kręgosłupa, który może być także objawem innych problemów ze zdrowiem. Jeśli jest zlokalizowany po jednej stronie, może wskazywać na raka nerki.

Nie należy jednak pochopnie stawiać diagnozy, ale udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Podobne objawy bólowe mogą wystąpić przy kamicy nerkowej, ale dają je również torbiele jajnika lub endometrioza u kobiet.

Nefrolog prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik dodaje, że rak nerki najczęściej wykrywany jest podczas innych badań radiologicznych, takich jak np. USG jamy brzusznej.

- Najczęściej nowotwór nerki wykrywamy przy wykonywaniu badań USG w różnym celu, niekoniecznie mających związek z nerkami. Rzadko jest bowiem tak, że chory zgłasza się do lekarza z bólem nerek czy krwiomoczem, guz najczęściej wykrywany jest po prostu przez przypadek. Czasem nawet w zaawansowanym stadium. Znam historię pacjentki, u której nowotwór nerki wykryto podczas USG ginekologicznego, więc można powiedzieć, że miała ona szczęście w nieszczęściu – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Durlik.

3. Czynniki, które powodują nowotwór nerki

Dr Tupikowski mówi, że choć nadal prawie jedna trzecia nowotworów nerki wykrywanych jest w stanie zaawansowanym, to należy podkreślić, że w ciągu ostatnich 20 lat wykrywalność tego typu nowotworów w naszym kraju znacznie się poprawiła.

- Niezwykle ważnym czynnikiem zwiększającym wykrywalność raka nerki są okresowe badania USG jamy brzusznej z oceną nerek i całego układu moczowego. Nowoczesna technologia umożliwia wykrycie tego nowotworu i to ona sprawia, że bardzo wielu pacjentów trafia do nas we wczesnym stadium choroby, czyli wtedy, kiedy możemy ją wyleczyć – tłumaczy urolog.

Jak podkreśla, najskuteczniejszą metodą leczenia wszystkich guzów nerek jest chirurgiczne usunięcie guza. Jest to forma terapii nerkooszczędnej, którą urolodzy starają się wykonywać najczęściej.

Eksperci dodają, że choć USG jamy brzusznej nie jest badaniem przesiewowym, które służy do wykrywania tego nowotworu, stanowi świetną metodę pozwalającą zdiagnozować raka nerki we wczesnym etapie rozwoju.

Badanie należy wykonywać raz w roku lub najrzadziej co dwa lata. W pierwszej kolejności powinny być to osoby, których bliski krewny zachorował na raka nerki.

Uważa się, że czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia raka nerki są:

  • palenie tytoniu,
  • otyłość,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca typu 1,
  • czas trwania dializ: osoby z przewlekłą niewydolnością nerek, które są poddawane długotrwałej dializie, mają większe ryzyko rozwoju raka nerki,
  • obciążenia genetyczne: osoby mające bliskich krewnych, u których wystąpił rak nerki, mogą mieć większe ryzyko zachorowania.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze