Trwa ładowanie...

Zaczyna się od chrząkania. Problem z ważnym narządem ma już 22 proc. Polaków

Kaszel i pochrząkiwanie. Dr Szymon Suwała wskazuje, że to mogą być objawy chorej tarczycy
Kaszel i pochrząkiwanie. Dr Szymon Suwała wskazuje, że to mogą być objawy chorej tarczycy (Getty Images)

Endokrynolodzy szacują, że problemy z tarczycą może mieć nawet 22 proc. Polaków. Najczęściej rozpoznawaną chorobą tarczycy jest niedoczynność, nadczynność występuje znacznie rzadziej. Okazuje się jednak, że w obu przypadkach jednym z wczesnych sygnałów choroby może być chrząkanie.

spis treści

1. Chrząkanie a niedoczynność tarczycy

Endokrynolog dr n. med. i n. o zdrowiu Szymon Suwała w odpowiedzi na pytania pacjentów wyjaśnia w mediach społecznościowych, jakim chorobom towarzyszy ciągłe pochrząkiwanie, pokasływanie i uczucie "kluchy" w gardle.

Lekarz potwierdza, że chrząkanie może być jednym z objawów pojawiających się w przypadku niedoczynności tarczycy, w tym również przy chorobie Hashimoto.

Zobacz film: "Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę?"

- Jest to najczęściej objaw związany z pogrubieniem strun głosowych, zwiększonym gromadzeniem się glikozaminoglikanów (co może dawać uczucie zalegania wydzieliny), obrzękami tkankowymi (lokalizującymi się w okolicy tkanki podskórnej szyi oraz narządów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie) oraz osłabieniem mięśniowym (co z kolei może skutkować nieefektywnym odruchem kaszlowym) - wyjaśnia ekspert we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Chrząkanie i uczucie "kluchów" w gardle są jednymi z objawów zgłaszanych przy chorobach tarczycy
Chrząkanie i uczucie "kluchów" w gardle są jednymi z objawów zgłaszanych przy chorobach tarczycy (Getty Images)

2. Uczucie duszności często towarzyszy nadczynności tarczycy

Lekarz przyznaje, że tego typu objawy często towarzyszą chorobom tarczycy. Okazuje się, że dolegliwiści gardłowe i duszność mogą wystąpić nie tylko w przypadku niedoczynności, ale również przy drugiej skrajności, czyli nadczynności. To wynik pogorszenia funkcji tkanki mięśniowej.

- Jeśli do tego dochodzi do obrzęku tkanki gruczołowej (typowego dla np. choroby Gravesa-Basedowa), pacjent stosunkowo szybko może zacząć odczuwać niepokojące dolegliwości. Warto też pamiętać, że w nadczynności tarczycy (zwłaszcza niewyrównanej) dochodzi do zwiększonego zapotrzebowania na tlen, a tym samym do możliwości odczuwania subiektywnej duszności - podkreśla dr Suwała.

Specjalista z zakresu endokrynologii przypomina, że gardłowe dolegliwości, w tym chrząkanie pojawiają się też w przypadku choroby guzkowej tarczycy. Zmiany ogniskowe mogą powodować m.in. uczucie ucisku i dyskomfortu w okolicach tchawicy oraz przełyku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze