Zaczyna się od "zwykłej" wysypki. Znak, że zaatakował groźny nowotwór
Świąd i drobne plamki na skórze mogą wydawać się niegroźne i łatwo je zlekceważyć. To nie musi być jednak niewinna wysypka, ale objaw poważnej choroby. Tak może atakować rzadki nowotwór.
1. Nie lekceważ zmian na skórze
Chłoniak skórny T-komórkowy (CTCL) jest nietypowy, bo pierwotnie rozwija się w skórze, a nie w węzłach chłonnych.
Potrafi się dobrze maskować i przypominać "zwykłą" wysypkę. Można go też pomylić z łuszczycą lub atopowym zapaleniem skóry.
Ten rzadki nowotwór dopiero w późniejszych stadiach daje dotkliwe objawy. Skóra staje się wtedy zaczerwieniona, pojawiają się na niej guzy i owrzodzenia. Takim symptomom towarzyszy intensywny świąd skóry i ból.
Jak zwraca uwagę prof. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, dermatolog, która współpracuje z Fundacją Saventic, chłoniak skórny T-komórkowy jest często mylnie diagnozowany jako łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.
Ekspertka wyjaśnia, że objawy tego nowotworu czyli świąd, plamy czy zmiany naciekowe są widoczne już we wczesnym stadium choroby, w przeciwieństwie np. do chłoniaków wywodzących się z węzłów chłonnych.
2. Problemy z diagnostyką
W miarę jak chłoniak skóry się rozwija, dochodzi do zajęcia węzłów chłonnych i innych organów.
- Pacjentów z CTCL w Polsce jest niewielu. To trudny do diagnozowany typ chłoniaka, niewielu lekarzy specjalizuje się w leczeniu tych chorych. Organizacje pacjentów także posiadają bardzo ograniczoną wiedzę dla tej grupy chorych, dlatego trudno im pomóc - wskazywała Maria Szuba, Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg”.
Diagnostyka tego nowotworu nie jest łatwa. Trzeba zrobić biopsję zmiany skórnej i przeprowadzić badanie histopatologiczne.
Prof. Sokołowska-Wojdyło zwraca jednak uwagę, że nie zawsze daje to odpowiedź za pierwszym razem. U chorych z ziarniniakiem grzybiastym (najczęstszym chłoniakiem T-komórkowym), w początkowych stadiach naciek chorobowy to mieszanina komórek zapalnych i nowotworowych. To powoduje, że obraz histopatologiczny może być niejednoznaczny i wymagane są kolejne biopsje skóry.
Chłoniaki skóry są nieuleczalne, ale wcześnie rozpoczęte leczenie może skutkować długimi okresami remisji i poprawić jakość życia pacjenta. Rokowania zależą od typu chłoniaka i stadium choroby.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.