Zakazane podczas okresu. Ginekolog ostrzega kobiety
Ból jest ta silny, że nie pozwala normalnie żyć? Bolesne miesiączki mogą stać się prawdziwą udręką, ale da się z tym walczyć. Wystarczy kilka prostych zmian, by "te dni" nie były tak ciężkie. Ginekolodzy wyjaśniają czego szczególnie warto unikać.
1. Nie pij kawy i zrezygnuj z soli
Z bólem w czasie okresu można walczyć biorąc tabletki przeciwbólowe, ale zdarza się, że to nie wystarcza. Dlatego warto również zadbać o odpowiednią dietę.
Dr Thejaswini J, położnik i ginekolog z Motherhood Hospitals w Bangalore w Indiach, radzi, by w czasie okresu zrezygnować z kawy. Kofeina może zwiększać napięcie i nasilać objawy menstruacyjne, takie jak wzdęcia i skurcze.
Ponadto kofeina może powodować drażliwość, wahania nastroju i niepokój, które i tak mogą się pojawiać podczas okresu, więc lepiej ich nie potęgować.
Niewskazana jest także sól. Dieta z nadmiarem soli nigdy nie jest zdrowa, a w czasie okresu może szczególnie zaszkodzić.
Jak zauważa położnik i ginekolog Kate Shkodzik, słone potrawy mogą nasilać wzdęcia i zatrzymywanie wody, przez co dyskomfort będzie jeszcze większy. By zniwelować ból, warto zrezygnować ze słonych przekąsek przynajmniej na te kilka dni.
2. Odstaw papierosy i alkohol
Odstawić warto też papierosy i alkohol. Według ekspertów z American College of Obstetricians and Gynaecologists, kobiety, które palą, doświadczają cięższych objawów napięcia przedmiesiączkowego i mają 50-proc. wzrost skurczów trwających dwa lub więcej dni.
Co ciekawe, badanie opublikowane w czasopiśmie "Environmental Health Perspectives" wykazało, że nawet bierne palenie może przyczynić się do skurczów.
Z kolei alkohol może zaostrzyć objawy PMS, zwłaszcza wahania nastroju i drażliwość. Ponadto zwiększa potrzebę korzystania z toalety, co może prowadzić do odwodnienia, które może pogorszyć skurcze.
Dlatego w czasie okresu, tak ważne jest też dbanie o regularne uzupełnianie płynów.
3. Wyrzuć cukier i jedz regularnie
Eksperci przekonują, że ważne jest też regularne jedzenie. Dr J. Health Shots zaznacza, że należy pamiętać o posiłkach, nawet, jeśli nie mamy ochoty na jedzenie.
Wszelkie zakłócenia takiego rytmu, mogą spowodować gwałtowny spadek energii i nastroju. Ponadto - jak zwraca uwagę dr Shkodzik - pomijanie posiłków może nasilać nudności.
Sama regularność jednak nie wystarczy. Kluczowa jest też jakość posiłków, w których powinno być jak najmniej cukru i przetworzonego jedzenia.
Dr Thejaswini J tłumaczy, że przetworzone i słodkie jedzenie może przyczyniać się do stanu zapalnego i wzdęć, nasilając dyskomfort związany z okresem.
4. Ruszaj się i odpoczywaj
Podczas miesiączki nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Ważne jednak, by planować ją z głową i zachować równowagę. W tym czasie organizm potrzebuje ruchu, ale też odpoczynku.
Zamiast intensywnego treningu bardziej sprawdzi się np. joga lub lekkie ćwiczenia rozciągające. Dobrze działa też medytacja.
Bardzo ważna jest odpowiednia dawka snu, a także odpoczynku, dzięki czemu organizm szybciej się zregeneruje.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.