Trwa ładowanie...

Zakazane podczas okresu. Ginekolog ostrzega kobiety

 Katarzyna Prus
05.06.2023 08:43
Ból menstruacyjny można złagodzić dbając o dietę i odpoczynek
Ból menstruacyjny można złagodzić dbając o dietę i odpoczynek (Getty Images)

Ból jest ta silny, że nie pozwala normalnie żyć? Bolesne miesiączki mogą stać się prawdziwą udręką, ale da się z tym walczyć. Wystarczy kilka prostych zmian, by "te dni" nie były tak ciężkie. Ginekolodzy wyjaśniają czego szczególnie warto unikać.

spis treści

1. Nie pij kawy i zrezygnuj z soli

Z bólem w czasie okresu można walczyć biorąc tabletki przeciwbólowe, ale zdarza się, że to nie wystarcza. Dlatego warto również zadbać o odpowiednią dietę.

Dr Thejaswini J, położnik i ginekolog z Motherhood Hospitals w Bangalore w Indiach, radzi, by w czasie okresu zrezygnować z kawy. Kofeina może zwiększać napięcie i nasilać objawy menstruacyjne, takie jak wzdęcia i skurcze.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Ponadto kofeina może powodować drażliwość, wahania nastroju i niepokój, które i tak mogą się pojawiać podczas okresu, więc lepiej ich nie potęgować.

Ciepła butelka czy termofor może złagodzić ból mentruacyjny
Ciepła butelka czy termofor może złagodzić ból mentruacyjny (Getty Images)

Niewskazana jest także sól. Dieta z nadmiarem soli nigdy nie jest zdrowa, a w czasie okresu może szczególnie zaszkodzić.

Jak zauważa położnik i ginekolog Kate Shkodzik, słone potrawy mogą nasilać wzdęcia i zatrzymywanie wody, przez co dyskomfort będzie jeszcze większy. By zniwelować ból, warto zrezygnować ze słonych przekąsek przynajmniej na te kilka dni.

2. Odstaw papierosy i alkohol

Odstawić warto też papierosy i alkohol. Według ekspertów z American College of Obstetricians and Gynaecologists, kobiety, które palą, doświadczają cięższych objawów napięcia przedmiesiączkowego i mają 50-proc. wzrost skurczów trwających dwa lub więcej dni.

Co ciekawe, badanie opublikowane w czasopiśmie "Environmental Health Perspectives" wykazało, że nawet bierne palenie może przyczynić się do skurczów.

Z kolei alkohol może zaostrzyć objawy PMS, zwłaszcza wahania nastroju i drażliwość. Ponadto zwiększa potrzebę korzystania z toalety, co może prowadzić do odwodnienia, które może pogorszyć skurcze.

Dlatego w czasie okresu, tak ważne jest też dbanie o regularne uzupełnianie płynów.

3. Wyrzuć cukier i jedz regularnie

Eksperci przekonują, że ważne jest też regularne jedzenie. Dr J. Health Shots zaznacza, że należy pamiętać o posiłkach, nawet, jeśli nie mamy ochoty na jedzenie.

Wszelkie zakłócenia takiego rytmu, mogą spowodować gwałtowny spadek energii i nastroju. Ponadto - jak zwraca uwagę dr Shkodzik - pomijanie posiłków może nasilać nudności.

Sama regularność jednak nie wystarczy. Kluczowa jest też jakość posiłków, w których powinno być jak najmniej cukru i przetworzonego jedzenia.

Dr Thejaswini J tłumaczy, że przetworzone i słodkie jedzenie może przyczyniać się do stanu zapalnego i wzdęć, nasilając dyskomfort związany z okresem.

4. Ruszaj się i odpoczywaj

Podczas miesiączki nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Ważne jednak, by planować ją z głową i zachować równowagę. W tym czasie organizm potrzebuje ruchu, ale też odpoczynku.

Zamiast intensywnego treningu bardziej sprawdzi się np. joga lub lekkie ćwiczenia rozciągające. Dobrze działa też medytacja.

Bardzo ważna jest odpowiednia dawka snu, a także odpoczynku, dzięki czemu organizm szybciej się zregeneruje.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze