Zakazane w upały. Z tych ziół lepiej zrezygnować latem
Wiele osób sięga po napary z ziół i różnego rodzaju herbatki. Niektórzy cieszą się smakiem, inni wybierają je ze względu na zdrowotne właściwości roślin. Z niektórych z nich jednak lepiej zrezygnować latem.
1. Fototoksyczne rośliny, na które należy uważać latem
Ziołolecznictwo cieszy się popularnością, wiele roślin można stosować wewnętrznie i zewnętrznie w celach leczniczych. Niektórzy preferują naturalne metody leczenia dolegliwości zamiast środków dostępnych w aptece.
Niektórych ziół nie powinno się jednak stosować w lecie. Mogą prowadzić do reakcji alergicznych na skórze i zwiększać prawdopodobieństwo oparzeń. Które zioła nie lubią słońca i szkodzą po ekspozycji na promienie?
Latem szczególnie należy uważać na zioła zawierające furanokumarynę. Związek wykazuje silne działanie fototoksyczne i zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się nieestetycznych plam oraz oparzeń słonecznych.
2. Z tych ziół zrezygnuj latem
W słoneczne dni lepiej zrezygnować z rumianku ze względu na zawartość seskwiterpen laktonowych, które po wystawieniu na działanie promieni słonecznych powodują zmiany przypominające oparzenie. Reakcja fotoalergiczna może też doprowadzić do stanów zapalnych i pęcherzy.
Dziurawiec jest niezwykle popularną rośliną. Można go znaleźć w herbatach i suplementach diety na poprawę trawienia oraz bóle brzucha. Działa również uspokajająco, wspomaga pamięć i koncentrację. Zawarta w dziurawcu hiperycyna zwiększa jednak nadwrażliwość na słońce, co może prowadzić do pojawienia się ciemnych plam na skórze.
Arcydzięgiel to kolejne zioło stosowane przy dolegliwościach układu trawiennego, które nie lubi słońca. Z kolei maść ma działanie przeciwbólowe i rozgrzewające. Zioło zawiera furanokumarynę, która działa fototoksycznie i może powodować reakcje alergiczne i oparzenia.
3. Uważaj na te przyprawy i dodatki do kosmetyków
Należy również uważać na kosmetyki, w których może znajdować się bergamotka. Roślina ma działanie fotouczulające, a jej stosowanie latem może wywołać przebarwienia na skórze oraz doprowadzić do oparzeń.
Z niektórych przypraw również lepiej zrezygnować. Jedną z nich jest cynamon, ponieważ działa rozgrzewająco, co może powodować dyskomfort w upalne dni. Podobne działanie ma pieprz cayenne.
Imbir jest przyprawą, która podwyższa temperaturę ciała i zwiększa potliwość. Jego nadmiar w czasie upałów zwiększa ryzyko odwodnienia.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.