Trwa ładowanie...

Założenie drenów do uszu

W przypadku zdiagnozowania przez otolaryngologa zmian wysiękowych w uchu środkowym, początkowo podejmuje się leczenie farmakologiczne (leki przeciwbólowe, mukolityczne, antybiotyki). Stosowane jest również przedmuchiwanie trąbek słuchowych. Stosowanie tych metod nie zawsze jednak przynosi poprawę. Wówczas, aby usunąć wysięk, należy rozważyć wykonanie drenażu jam bębenkowych.

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

Drenaż wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym u dorosłych. Polega on na nacięciu błony bębenkowej i usunięciu zalegającej za nią wydzieliny. Następnie, dla utrwalenia efektu, przez kanał słuchowy zewnętrzny zakłada sie dren wentylacyjny. Dren przypomina niewielką (kilka mm) szpulkę z tworzywa sztucznego. Pozwala on wyrównywać ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej i usuwać nadmiar wydzieliny. Dreny są niewielkie i praktycznie niewyczuwalne. Zwykle po kilku miesiącach od założenia wypadają samoistnie. Można z nimi żyć, uprawiać sport, myć głowę, a nawet pływać. Należy jednak zwrócić uwagę na czystość wody oraz unikać nurkowania ze względu na możliwość zalania jamy bębenkowej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Myringotomia (paracenteza)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza