Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Założenie drenów do uszu

Avatar placeholder
05.09.2013 14:33
Założenie drenów do uszu
Założenie drenów do uszu

W przypadku zdiagnozowania przez otolaryngologa zmian wysiękowych w uchu środkowym, początkowo podejmuje się leczenie farmakologiczne (leki przeciwbólowe, mukolityczne, antybiotyki). Stosowane jest również przedmuchiwanie trąbek słuchowych. Stosowanie tych metod nie zawsze jednak przynosi poprawę. Wówczas, aby usunąć wysięk, należy rozważyć wykonanie drenażu jam bębenkowych.

Drenaż wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym u dorosłych. Polega on na nacięciu błony bębenkowej i usunięciu zalegającej za nią wydzieliny. Następnie, dla utrwalenia efektu, przez kanał słuchowy zewnętrzny zakłada sie dren wentylacyjny. Dren przypomina niewielką (kilka mm) szpulkę z tworzywa sztucznego. Pozwala on wyrównywać ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej i usuwać nadmiar wydzieliny. Dreny są niewielkie i praktycznie niewyczuwalne. Zwykle po kilku miesiącach od założenia wypadają samoistnie. Można z nimi żyć, uprawiać sport, myć głowę, a nawet pływać. Należy jednak zwrócić uwagę na czystość wody oraz unikać nurkowania ze względu na możliwość zalania jamy bębenkowej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze