Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Lidia Warda

Założenie korony - rodzaje koron, wskazania i przebieg zabiegu

Avatar placeholder
15.07.2021 17:07
Założenie korony
Założenie korony (Zdjęcie zębów / Shutterstock)

Korony protetyczne często wykonuje się po leczeniu kanałowym zębów przednich i tylnych. Są one pomocne kiedy ząb został złamany lub gdy próchnica zębów spowodowała osłabienie i zniszczenie korony zęba. Korona protetyczna jest mocowana na oszlifowanej koronie zęba żywego lub na wkładzie koronowo-korzeniowym– przy martwym zębie. Celem założenia koron jest nadanie zębom naturalnego wyglądu i wzmocnienie ich. Jeśli osoba z koroną protetyczną będzie dbać o higienę jamy ustnej, możliwe jest noszenie jej przez wiele lat. Korony protetyczne zakładane są także na filary zębowe jako elementy mostu protetycznego. Zakładanie korony na zęby wykonuje się także na wcześniej wstawionych implantach zębowych.

spis treści

1. Rodzaje koron dentystycznych

Dziś stomatologia estetyczna wyróżnia następujące korony na zęby:

Korona
Korona

Zdjęcie u góry przedstawia zęby 1,5-rocznego dziecka. Zdjęcie u dołu prezentuje zęby po założeniu korony.

zobacz galerię
Zobacz film: "Najważniejsze informacje o implantach zębowych"
  • korony porcelanowe o podbudowie z metalu szlachetnego, np. złota,
  • korony porcelanowe na podbudowie metalowej (najczęściej stosowane),
  • korony pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu,
  • korony akrylowe (tymczasowe),
  • korony pełnometalowe – obecnie rzadko stosowane.

Innym rodzajem koron dentystycznych są korony protetyczne mocowane na implantach. W tym wypadku korona jest mocowana na „korzeniu” z tytanu - implancie. Po okresie integracji implantu z kością przyzębia - za pomocą łączników implantologicznych nakłada się korony protetyczne. Do koron dentystycznych, które mogą być mocowane na implantach, zaliczamy korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub korony pełnoceramiczne na bazie tlenku cyrkonu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Wskazania do wykonania koronki na zęby i przebieg założenia korony zębowej

Koronki na zęby zakłada się, gdy:

  • miało miejsce złamanie zęba,
  • ząb został osłabiony próchnica i ma duże wypełnienie,
  • ząb był leczony kanałowo i jest osłabiony,
  • korona zęba uległa przebarwieniu, a pacjentowi zależy na estetycznym wyglądzie zębów.

Zobacz także:

Korony na zębach tylnych są często wykonywane po leczeniu kanałowym. Ponieważ w trakcie tego leczenia konieczne jest zebranie większej części tkanek zęba celem otwarcia komory i poszerzenia ujść kanałów – w związku z tym korona zęba jest bardzo osłabiona. Zęby martwe są słabsze, bardziej kruche i podatne na złamania. Dlatego zalecane jest, żeby ząb leczony kanałowo był następnie wzmocniony koroną protetyczną. Korony zębów przednich wykonuje się przy rozległych zmianach wywołanych próchnicą oraz gdy szkliwo jest przebarwione , a wybielanie zębów nie przynosi odpowiednich skutków. Korony protetyczne zakładane są także na zdrowy zęby, w przypadku gdy stanowią one filary dla mostu protetycznego.

Na początku dentysta przygotowuje ząb poprzez opiłowanie go we właściwy sposób. Powierzchnia zęba zmniejszana jest ze wszystkich stron - o około 1-2 mm lub więcej z każdej strony - taka bowiem będzie grubość ścianki korony. Wykonywane jest to w znieczuleniu miejscowym. Następnie wykonuje się wyciski; szczęki lub żuchwy z oszlifowanym filarem i wycisk przeciwstawny . Zostaje to wysłane do laboratorium protetyki stomatologicznej. Pacjentowi zakłada się koronę tymczasową wykonaną z akrylu. Kiedy lekarz dentysta otrzymuje gotową koronę, dopasowuje ją do zęba i cementuje na stałe. Po zabiegu przez kilka pierwszych dni pacjent może czuć dyskomfort, ponieważ kształt zęba z koroną może nieco odbiegać od stanu poprzedniego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze