Załupek

Załupek to schorzenie polegające na niemożności sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź prącia. Odciągnięty napletek znajduje się w okolicy rowka zażołędnego i jest zbyt wąski, aby żołądź mogła się przez niego przecisnąć. Powoduje to utrudnienia w odpływie krwi z żołędzi i jej obrzęk, co może prowadzić do martwicy w miejscu ucisku. Jest to schorzenie nabyte i występuje najczęściej w wyniku masturbacji lub stosunków płciowych.

Polecane wideo:

1. Przyczyny i objawy załupka

Załupek może pojawić się tylko u nieobrzezanych mężczyzn, którzy przez dłuższy czas mieli odprowadzony napletek. Powstaje on jako konsekwencja odprowadzonej stulejki, przedwczesnego odciągnięcia napletka lub na skutek urazu żołędzi, która ulega obrzękowi. Może dojść do tego w wyniku masturbacji lub stosunków płciowych. Na rozwój schorzenia ma także wpływ piercing prącia. Załupek może wystąpić także jako powikłanie po szczegółowej kontroli prącia, po cewnikowaniu czy cytoskopii. Szczególnie narażone na pojawienie się załupka są osoby, u których występuje dysproporcja w wielkości żołędzi prącia a otworem napletka.

W wyniku odprowadzenia napletka, które utrzymuje się przez długi czas, może dojść do zapalenia żołędzi i stulejki, a to powoduje powstanie obrzęku i przekrwienia biernego napletka. Żołędzie prącia są odsłonięte, sinawo-czerwone. Utrudniony odpływ krwi i chłonki z napletka powoduje narastanie obrzęku, doprowadzając do gorszego ukrwienia, a co za tym idzie - niedotlenienia tkanek. Pojawia się balonowe rozdęcie napletka. Szczególnie nasilone zmiany pojawiają się u pacjentów, u których przed wystąpieniem załupka występował pozapalny, zwłókniały pierścień w obrębie napletka. Załupkowi często towarzyszy współistniejące pozapalne zbliznowacenie skóry napletka. W wyniku schorzenia pojawia się także ból dystalnej części prącia, szczególnie w trakcie wzwodu. Długotrwale utrzymujący się taki stan może doprowadzić do zmian martwiczych napletka, żołędzi oraz mogą pojawić się zaburzenia w oddawaniu moczu, wskutek ucisku na cewkę moczową.

2. Profilaktyka i leczenie załupka

Ryzyko zachorowania wzrasta przy zaniedbaniu higieny intymnej i przy stanach zapalnych żołędzi. Schorzenie to jest bardzo rzadkim stanem chorobowym, ale w przypadku, gdy któraś z osób ma obawę ujawnienia się załupka, to zaleca się odpowiednie postępowanie z napletkiem, tzn. odprowadzanie napletka na żołądź po oddaniu moczu, kąpieli, stosunku płciowym itd.

Celem leczenia załupka jest odprowadzenie napletka na żołądź, zahamowanie narastającego obrzęku i niedopuszczenie do pojawienia się martwicy tkanek. Leczenie prowadzi lekarz urolog i polega ono na uciskaniu obrzękniętej skóry napletka i próbie odprowadzenia go na żołądź przy zastosowaniu środków miejscowo znieczulających. W przypadku niepowodzenia postępowania zachowawczego konieczne jest nacięcie podłużne skóry napletka aż do rowka pozażołędnego przy znieczuleniu nasiękowym. Po zabiegu może powstać blizna, jak po częściowym obrzezaniu. W celu zapobiegania nawrotowi choroby, powinno się operować stulejkę. Po wygojeniu naciętej skóry i opanowaniu procesu zapalnego pacjent kwalifikowany jest do planowego zabiegu obrzezania.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Babayan R.K., Oates R.D., Siroky M.B. Podręcznik urologii, diagnostyka i leczenie, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-74-2
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Kleinman I., Lipshultz L., Podstawy urologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2188-X

Źródła zewnętrzne

Urologia i nefrologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Załupek
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Załupek
Choroby i dolegliwości

Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby

Poznaj najbardziej wstydliwe męskie choroby

Męskie problemy Skrzywienie penisa, wzwód trwający kilka dni, załupek - to tylko niektóre przypadłości, o których panowie woleliby nikomu nie mówić (...) psychoterapię.Załupek Załupek to odprowadzenie zbyt wąskiego napletka...

Problemy z seksem

Inne problemy seksualne

jest załupek, jednak w tym przypadku możliwe jest odsłonięcie żołędzi lecz bez możliwości sprowadzenia napletka z powrotem. Zapalenie żołędzi