Trwa ładowanie...

Zamartwica - co to jest, przyczyny zamartwicy urodzeniowej, objawy, skutki

Zamartwica stanowi poważne zagrożenie zarówno dla płodu, jak i dla noworodka. Związana jest ona z ciężką niewydolnością oddechową i krążeniową, która skutkuje niedotlenieniem płodu. Lekarze wyróżniają zamartwicę wewnątrzmaciczną, zamartwicę okołoporodową, a także zamartwicę urodzeniową. W jaki sposób objawia się zamartwica? Jakie są przyczyny zamartwicy urodzeniowej?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Co to jest zamartwica?

Zamartwica to termin, który związany jest ciężką niewydolnością oddechową i krążeniową u płodu lub noworodka. Następstwem tych czynników jest niedotlenienie płodu. Do zamartwicy może dojść w okresie prenatalnym, w trakcie porodu lub niedługo po nim.

Jeśli niedotlenienie dotyczy płodu, możemy mówić o zamartwicy wewnątrzmacicznej. Zamartwicą okołoporodową nazywa się niedotlenienie, do którego doszło w pierwszym lub drugim okresie porodu. Jeśli do rozpoznania niedotlenienia dochodzi po urodzeniu dziecka, możemy mówić o zamartwicy urodzeniowej.

Zobacz też:

2. Przyczyny zamartwicy urodzeniowej

Przyczyną zamartwicy urodzeniowej często jest poród przedwczesny, czyli wcześniactwo. Do zamartwicy może dojść również w wyniku przedwczesnego oddzielenia się łożyska, przedwczesnego odejścia wód płodowych, przedłużającego się porodu, a także ciąży przenoszonej. Zdarza się również, że zamartwica spowodowana jest niewydolnością łożyska lub owinięciem pępowiny wokół szyi dziecka. Ponadto zamartwicy sprzyja palenie papierosów przez ciężarną, nieprawidłowe ułożenie płodu, choroba hemolityczna. Niejednokrotnie problem ten jest wynikiem błędów popełnionych przez lekarzy przeprowadzających poród. Wśród innych przyczyn zamartwicy należy wymienić wady rozwojowe płodu, choroby ciężarnej. Przyczyny matczyne to między innymi: cukrzyca, stan przedrzucawkowy, rzucawka, astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli. Do zamartwicy może dojść również w wyniku zakażenia wewnątrzmacicznego.

3. Objawy zamartwicy

Zamartwica to stan, który zagraża życiu dziecka. Lekarze wyróżniają jej dwie zasadnicze postacie: umiarkowaną oraz ciężką. Dzieci, u których rozpoznano zamartwicę ciężką otrzymują od 0 do 3 punktów w skali Apgar w pierwszej minucie życia. Ich tętno w momencie urodzenia wynosi poniżej 100 (tętno jest stałe lub zwalniające). U maluchów z zamartwicą ciężką można dostrzec również nieprawidłowe zabarwienie skóry oraz brak napięcia mięśniowego. Inną postacią zamartwicy jest zamartwica umiarkowana. Dzieci, u których rozpoznano zamartwicę umiarkowaną otrzymują od 4 do 7 punktów w skali Apgar w pierwszej minucie życia. Ich tętno jest równe lub wynosi powyżej 100 na minutę. Napięcie mięśniowe u dzieci z zamartwicą umiarkowaną jest obniżone.

4. Skutki zamartwicy urodzeniowej

Dzieci, które urodziły się w zamartwicy wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej, ponieważ stan ten zagraża ich życiu i zdrowiu. Niezbędne jest również późniejsze monitorowanie ich stanu. Wśród najpopularniejszych skutków zamartwicy urodzeniowej wymienia się:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.