Trwa ładowanie...

Zamrażanie nadżerek

Zamrażanie jest to zabieg krioterapeutyczny wykorzystywany między innymi jako metoda usuwania nadżerek szyjki macicy. Warunkiem zastosowania tej metody jest wykluczenie procesu nowotworowego w danej zmianie, dlatego przed zabiegiem u pacjentki wykonywana jest cytologia, a w razie potrzeby także badanie kolposkopowe. Na zabieg pacjentka powinna zgłosić się w pierwszej fazie cyklu, najlepiej wkrótce po miesiączce, poza tym nie wymaga on żadnego specjalnego przygotowania. Wymrażanie nadżerek jest zabiegiem w zasadzie bezbolesnym i dlatego zwykle nie ma potrzeby zastosowania żadnego znieczulenia, w razie konieczności na życzenie pacjentki podaje się w trakcie leki przeciwbólowe.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Sam zabieg polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej końcówki oziębionej poprzez działanie ciekłego azotu do prawie -200 st. C, a następnie przyłożeniu jej na krótką chwilę do zmienionego chorobowo miejsca. Dzięki szybkiemu zamrożeniu oraz rozmrożeniu tkanka natychmiastowo obumiera, a później goi się w czasie do kilku tygodni, pozostawiając prawidłową tkankę. Cały zabieg trwa około kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a pacjentka jeszcze tego samego dnia może powrócić do normalnej aktywności. Czasem zachodzi konieczność powtórzenia wymrażania drugi raz celem uzyskania lepszych efektów leczniczych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.