Zanim kupisz nowe mieszkanie, dowiedz się, z czego będzie wykonane
Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, jakie przychodzi nam podjąć w życiu. Z uwagi na brak prywatności i bliskość sąsiadów nie każdemu bowiem odpowiada mieszkanie w bloku. Marzeniem wielu ludzi jest własna przestrzeń, którą można zagospodarować według swoich upodobań. Do takiej decyzji najczęściej dojrzewają osoby po 30 roku życia, które założyły już rodzinę i zdobyły wykształcenie. Pierwszym krokiem prowadzącym do powstania własnego kąta jest zaprojektowanie budynku oraz wybór środków budowlanych. Niektórzy wolą jednak kupić mieszkanie od firm deweloperskich lub agencji nieruchomości, które zajmują się bezpośrednią sprzedażą mieszkań. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania, warto dokonać analizy rynku oraz dowiedzieć się, z czego tak naprawdę mieszkanie zostanie wykonane.
1. Rodzaje ścian
Wybór materiału, z jakiego powstanie nasze mieszkanie odgrywa kluczową rolę. Izolacja budynku jest bowiem bardzo ważna, ze względu na późniejsze koszty utrzymania. Statystyki wskazują, że ponad połowę kosztów stanowi właśnie ogrzewanie, dlatego bardziej opłaca się zainwestować w droższy materiał, aniżeli przez wiele lat uiszczać wysokie opłaty. Generalnie wyróżnia się ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe. Pierwszy rodzaj ścian wymaga od wykonawcy niezwykłej dokładności oraz profesjonalizmu. Jak sama nazwa wskazuje, posiada on jedną warstwę materiału, którym najczęściej są bloczki z betonu komórkowego lub pustaki na bazie keramzytu. Te ostatnie są odporne na mróz i ogień, cechują się wysoką paroprzepuszczalnością oraz pełnią funkcję termoizolacyjną.
Z kolei na ścianę dwuwarstwową składa się warstwa nośna, wynosząca od 18 do 30 centymetrów, oraz ocieplenie, którego grubość waha się w granicach 12-20 centymetrów. W tym przypadku ściany budowane są z pustaków (z ceramiki poryzowanej), silikatów, betonu komórkowego lub innych materiałów. Ich budowa trwa dłużej od ścian jednowarstwowych i jest bardziej skomplikowana. Jeśli zdecydujemy się na wybór takich ścian, należy pamiętać, aby warstwa termoizolacyjna miała odpowiednią grubość, zapewniającą nie tylko ocieplenie, ale również wzmacniającą wytrzymałość budynku.
Za ściany trójwarstwowe uważa się ściany składające się z dwóch warstw oraz dodatkowego muru osłonowego. Każda z tych części pełni odrębną rolę – warstwa właściwa zapewnia wytrzymałość, ocieplenie pełni funkcję termoizolacyjną, natomiast mur osłonowy zabezpiecza przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Budując ścianę trójwarstwową, fachowcy najczęściej decydują się na surowce charakteryzujące się największą wytrzymałością, ponieważ inwestycja w nie zapewni trwałość na długie lata.
2. Wybór surowców do mieszkania
Wśród najpopularniejszych surowców można wymienić ceramikę tradycyjną (ściany dwuwarstwowe i trójwarstwowe) i poryzowaną (ściany jednowarstwowe), materiały wapienno-piaskowe, zwane silikatami (ściany dwu- i trójwarstwowe), wyroby z keramzytu (wszystkie rodzaje ścian) oraz beton komórkowy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.