Trwa ładowanie...

Zanim kupisz nowe mieszkanie, dowiedz się, z czego będzie wykonane

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, jakie przychodzi nam podjąć w życiu. Z uwagi na brak prywatności i bliskość sąsiadów nie każdemu bowiem odpowiada mieszkanie w bloku. Marzeniem wielu ludzi jest własna przestrzeń, którą można zagospodarować według swoich upodobań. Do takiej decyzji najczęściej dojrzewają osoby po 30 roku życia, które założyły już rodzinę i zdobyły wykształcenie. Pierwszym krokiem prowadzącym do powstania własnego kąta jest zaprojektowanie budynku oraz wybór środków budowlanych. Niektórzy wolą jednak kupić mieszkanie od firm deweloperskich lub agencji nieruchomości, które zajmują się bezpośrednią sprzedażą mieszkań. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania, warto dokonać analizy rynku oraz dowiedzieć się, z czego tak naprawdę mieszkanie zostanie wykonane.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Rodzaje ścian

Mieszkanie od podstaw
Mieszkanie od podstaw

Przed zdcydowaniem się na zakup mieszkania, warto dowiedzieć się, z czego zostało wykonane i jakich surowców...

zobacz galerię

Wybór materiału, z jakiego powstanie nasze mieszkanie odgrywa kluczową rolę. Izolacja budynku jest bowiem bardzo ważna, ze względu na późniejsze koszty utrzymania. Statystyki wskazują, że ponad połowę kosztów stanowi właśnie ogrzewanie, dlatego bardziej opłaca się zainwestować w droższy materiał, aniżeli przez wiele lat uiszczać wysokie opłaty. Generalnie wyróżnia się ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe. Pierwszy rodzaj ścian wymaga od wykonawcy niezwykłej dokładności oraz profesjonalizmu. Jak sama nazwa wskazuje, posiada on jedną warstwę materiału, którym najczęściej są bloczki z betonu komórkowego lub pustaki na bazie keramzytu. Te ostatnie są odporne na mróz i ogień, cechują się wysoką paroprzepuszczalnością oraz pełnią funkcję termoizolacyjną.

Z kolei na ścianę dwuwarstwową składa się warstwa nośna, wynosząca od 18 do 30 centymetrów, oraz ocieplenie, którego grubość waha się w granicach 12-20 centymetrów. W tym przypadku ściany budowane są z pustaków (z ceramiki poryzowanej), silikatów, betonu komórkowego lub innych materiałów. Ich budowa trwa dłużej od ścian jednowarstwowych i jest bardziej skomplikowana. Jeśli zdecydujemy się na wybór takich ścian, należy pamiętać, aby warstwa termoizolacyjna miała odpowiednią grubość, zapewniającą nie tylko ocieplenie, ale również wzmacniającą wytrzymałość budynku.

Za ściany trójwarstwowe uważa się ściany składające się z dwóch warstw oraz dodatkowego muru osłonowego. Każda z tych części pełni odrębną rolę – warstwa właściwa zapewnia wytrzymałość, ocieplenie pełni funkcję termoizolacyjną, natomiast mur osłonowy zabezpiecza przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Budując ścianę trójwarstwową, fachowcy najczęściej decydują się na surowce charakteryzujące się największą wytrzymałością, ponieważ inwestycja w nie zapewni trwałość na długie lata.

2. Wybór surowców do mieszkania

Wśród najpopularniejszych surowców można wymienić ceramikę tradycyjną (ściany dwuwarstwowe i trójwarstwowe) i poryzowaną (ściany jednowarstwowe), materiały wapienno-piaskowe, zwane silikatami (ściany dwu- i trójwarstwowe), wyroby z keramzytu (wszystkie rodzaje ścian) oraz beton komórkowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.