Trwa ładowanie...

Zapalenie pęcherza moczowego a nietrzymanie moczu

Agnieszka Gotówka
28.09.2022 12:48
Zapalenie pęcherza moczowego a nietrzymanie moczu
Zapalenie pęcherza moczowego a nietrzymanie moczu (Materiał Partnera)

Artykuł poleca Incontinox

Zapalenie pęcherza moczowego (ZUM) to kłopotliwa dolegliwość, która najczęściej dotyczy kobiet. Powoduje uciążliwe objawy, a kiedy nie jest odpowiednio leczona, może prowadzić do powikłań. Jak zatem leczy się ZUM?

W pęcherzu mocz powinien być jałowy, niekiedy jednak przedostają się do niego bakterie, które w sprzyjających warunkach wywołują zakażenie. Najczęściej dotyczą kobiet, czemu sprzyja ich budowa anatomiczna – krótsza cewka moczowa i mniejsza odległość między ujściem zewnętrznym cewki moczowej, a odbytem[1].

W większości przypadków za zakażenie układu moczowego odpowiada pałeczka okrężnicy (Escherichia coli)[2]], która do dróg moczowych przedostaje się m.in. w wyniku niewłaściwej higieny lub podczas kontaktu seksualnego. Chorobie sprzyjają okres ciąży i menopauzy, a także zaburzenia mikcji (np. nietrzymanie moczu).

Jak objawia się zakażenie układu moczowego?

Zakażenie pęcherza trudno przeoczyć. Objawy są bowiem dość charakterystyczne: w czasie mikcji pojawia się ból, występuje częstomocz, niekiedy też tkliwość podbrzusza, gorączka lub krwiomocz.

Wiele kobiet bagatelizuje zakażenie układu moczowego, próbując leczyć je domowymi sposobami. Niektóre z nich faktycznie niosą ulgę, ale nie pomogą nam pozbyć się stanu zapalnego. Stąd w chwili pojawienia się objawów warto skonsultować się z lekarzem, by na podstawie wywiadu i badania fizykalnego dobrać odpowiednie leczenie. Niekiedy też konieczne może się okazać wykonanie badania moczu wraz z posiewem.

Jak leczy się ZUM?

W leczeniu zakażenia układu moczowego najczęściej stosuje się antybiotyki skuteczne w zakażeniu wywołanym przez E. coli. Problemem jest jednak narastająca antybiotykooporność chorobotwórczych drobnoustrojów, co sprawia, że choroba stanowi coraz większe wyzwanie dla lekarzy.

Zdarza się bowiem, że mimo włączenia odpowiedniej terapii bolesne objawy wracają. Mamy wówczas do czynienia z nawracającym zapaleniem pęcherza, w zapobieganiu którego podstawą jest profilaktyka.

Co zrobić, by zapalenie pęcherza nie wróciło?

Istotne jest picie dużej ilości płynów oraz regularne opróżnianie pęcherza moczowego (gdy tylko pojawi się uczucie parcia). Należy również korzystać z toalety przed snem oraz po stosunku płciowym. Z pomocą przychodzą też rośliny, zwłaszcza te, które od wieków stosowane były w leczeniu chorób układu moczowego. Jest wśród nich nie tylko żurawina, ale też skrzyp zwyczajny, nasiona dyni czy mącznica lekarska.

W odpowiednich dawkach znajdziemy je w preparacie szwajcarskiego producenta Incontinox. Preparat zawiera naturalne, standaryzowane ekstrakty, wspierające prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego i dróg moczowych. Pozytywnie wpływa na mięśnie, m.in. dna miednicy, co jest ważną informacją dla osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu. Preparat wzbogacony jest o cenną dla zdrowia witaminę D, która również wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni.

Nietrzymanie moczu da się leczyć!

Zakażenie układu moczowego to przykra dolegliwość, którą jednak w większości przypadków udaje się szybko wyleczyć. Zdarza się jednak, że powoduje powikłania, na które najbardziej narażone są osoby z anatomicznymi nieprawidłowościami w zakresie dróg moczowych, jak również osoby starsze i chore przewlekle (np. z cukrzycą). W ich przypadku profilaktyka ZUM ma szczególne znaczenie. Ich podstawą jest m.in. leczenie nietrzymania moczu.

Jest to bardzo wstydliwa dolegliwość, o której boimy się mówić lekarzowi. Uważamy, że to znak czasu i problem związany ze starzeniem się organizmu. Nic bardziej mylnego! Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, a rozwiązanie tego problemu to jeden z filarów profilaktyki zakażeń układu moczowego.

Kiedy więc dotknie nas problem nietrzymania moczu, warto od razu zacząć działać. Skonsultujmy się z lekarzem, który wskaże odpowiednie drogi terapii. Istotna jest też zmiana stylu życia, m.in. regularna aktywność fizyczna, modyfikacja diety czy unikanie kofeiny. Warto również zwrócić się ku wsparciu z natury, stosując m.in. Incontinox.

Artykuł poleca Incontinox

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze