Zapalenie pęcherza w ciąży – objawy, przyczyny
Zapalenie pęcherza w ciąży, ale także inne stany zapalne układu moczowego są niestety częstymi dolegliwościami kobiet ciężarnych. Najczęściej zapalenie pęcherza w ciąży występuje w trzecim trymestrze. Jest to częsta dolegliwość, ale ponieważ jest wywołana bakteryjnym stanem zapalnym nie należy jej bagatelizować. Istnieją domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży, ale przy ostrym stanie zapalnym należy wybrać się do prowadzącego ciążę ginekologa.
1. Zapalenie pęcherza w ciąży - objawy
Do objawów, które zapowiadają stan zapalny pęcherza czy inną chorobę związaną z układem moczowym należą:
- W badaniach moczu pojawia się śladowa ilość ropy lub krwi.
- Stan zapalny powoduje silne parcie na mocz.
- Oddawanie moczu w bardzo małych ilościach, pomimo, że kobieta odczuwa dużą potrzeb.
- Może pojawić się wysoka gorączka, którą wywołuje infekcja.
- Pojawia się pieczenie i dyskomfort przy oddawaniu moczu.
- Przy stanie zapalnym pęcherza może być również kłujący ból w cewce moczowej.
W niektórych przypadkach zapalenie pęcherza w ciąży może być bezobjawowe. Stan zapalny może zostać wykryty przy rutynowym badaniu moczu, w którym zostaną wykryte bakterie. Żaden stan zapalny układu moczowego nie powinien być bagatelizowany, ponieważ bakterie, które go wywołują mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu płodu. Zapalenie pęcherza w ciąży może być szczególnie niebezpieczne przed porodem. Dlatego nawet najmniejsze problemy z oddawaniem moczu należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu.
To też warto wiedzieć
2. Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny
Najczęściej zapalenie pęcherza w ciąży jest wywołane zakażeniem bakteryjnym. Bakterie powodujące stan zapalny to bakterie jelitowe Escherichia coli, albo gronkowiec. Bakterie mogą dostać się do pęcherza przez cewkę, ale ponieważ w ciąży organizm kobiety jest bardziej narażony na infekcje to przyczyn stanu zapalnego może być znacznie więcej. Współżycie seksualne może również powodować lub zaostrzać stan zapalny, ponieważ w trakcie zbliżenia członek podrażnia nie tylko ujście cewki moczowej, ale i pęcherz. Niestety zapalenie pęcherza w ciąży jest diagnozowane bardzo często, a wynika to też z budowy anatomicznej kobiet.
W ciąży może się pojawić refluks pęcherzowo – moczowodowy, co również sprzyja rozwojowi bakterii. Zapalenie pęcherza w ciąży pojawia się częściej, ponieważ sprzyjają temu duże zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele kobiety. Hormony powoduje większą elastyczność włókien mięśniowych, a to z kolei sprawia, że cewka moczowa jest mało napięta. Macica się powiększa i powoduje nacisk na pęcherz, co skutkuje blokadą przepływy moczu. W ten sposób resztki moczu zostają w pęcherzu, co stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii. Zapalenie pęcherza w ciąży może się pojawiać ze względu na obniżona odporność kobiety, ale także może być objawem cukrzycy ciążowej.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.