Trwa ładowanie...

Zapalenie pęcherza w ciąży – objawy, przyczyny

Zapalenie pęcherza w ciąży, ale także inne stany zapalne układu moczowego są niestety częstymi dolegliwościami kobiet ciężarnych. Najczęściej zapalenie pęcherza w ciąży występuje w trzecim trymestrze. Jest to częsta dolegliwość, ale ponieważ jest wywołana bakteryjnym stanem zapalnym nie należy jej bagatelizować. Istnieją domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży, ale przy ostrym stanie zapalnym należy wybrać się do prowadzącego ciążę ginekologa.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Zapalenie pęcherza w ciąży - objawy

Do objawów, które zapowiadają stan zapalny pęcherza czy inną chorobę związaną z układem moczowym należą:

  • W badaniach moczu pojawia się śladowa ilość ropy lub krwi.
  • Stan zapalny powoduje silne parcie na mocz.
  • Oddawanie moczu w bardzo małych ilościach, pomimo, że kobieta odczuwa dużą potrzeb.
  • Może pojawić się wysoka gorączka, którą wywołuje infekcja.
  • Pojawia się pieczenie i dyskomfort przy oddawaniu moczu.
  • Przy stanie zapalnym pęcherza może być również kłujący ból w cewce moczowej.
Zapalenie pęcherza w ciąży jest niestety często występującą dolegliwością
Zapalenie pęcherza w ciąży jest niestety często występującą dolegliwością

W niektórych przypadkach zapalenie pęcherza w ciąży może być bezobjawowe. Stan zapalny może zostać wykryty przy rutynowym badaniu moczu, w którym zostaną wykryte bakterie. Żaden stan zapalny układu moczowego nie powinien być bagatelizowany, ponieważ bakterie, które go wywołują mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu płodu. Zapalenie pęcherza w ciąży może być szczególnie niebezpieczne przed porodem. Dlatego nawet najmniejsze problemy z oddawaniem moczu należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu.

To też warto wiedzieć

2. Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny

Najczęściej zapalenie pęcherza w ciąży jest wywołane zakażeniem bakteryjnym. Bakterie powodujące stan zapalny to bakterie jelitowe Escherichia coli, albo gronkowiec. Bakterie mogą dostać się do pęcherza przez cewkę, ale ponieważ w ciąży organizm kobiety jest bardziej narażony na infekcje to przyczyn stanu zapalnego może być znacznie więcej. Współżycie seksualne może również powodować lub zaostrzać stan zapalny, ponieważ w trakcie zbliżenia członek podrażnia nie tylko ujście cewki moczowej, ale i pęcherz. Niestety zapalenie pęcherza w ciąży jest diagnozowane bardzo często, a wynika to też z budowy anatomicznej kobiet.

W ciąży może się pojawić refluks pęcherzowo – moczowodowy, co również sprzyja rozwojowi bakterii. Zapalenie pęcherza w ciąży pojawia się częściej, ponieważ sprzyjają temu duże zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele kobiety. Hormony powoduje większą elastyczność włókien mięśniowych, a to z kolei sprawia, że cewka moczowa jest mało napięta. Macica się powiększa i powoduje nacisk na pęcherz, co skutkuje blokadą przepływy moczu. W ten sposób resztki moczu zostają w pęcherzu, co stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii. Zapalenie pęcherza w ciąży może się pojawiać ze względu na obniżona odporność kobiety, ale także może być objawem cukrzycy ciążowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.