Trwa ładowanie...

Zapalenie pęcherza w ciąży – objawy, przyczyny

Zapalenie pęcherza w ciąży, ale także inne stany zapalne układu moczowego są niestety częstymi dolegliwościami kobiet ciężarnych. Najczęściej zapalenie pęcherza w ciąży występuje w trzecim trymestrze. Jest to częsta dolegliwość, ale ponieważ jest wywołana bakteryjnym stanem zapalnym nie należy jej bagatelizować. Istnieją domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży, ale przy ostrym stanie zapalnym należy wybrać się do prowadzącego ciążę ginekologa.

spis treści

1. Zapalenie pęcherza w ciąży - objawy

Do objawów, które zapowiadają stan zapalny pęcherza czy inną chorobę związaną z układem moczowym należą:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

  • W badaniach moczu pojawia się śladowa ilość ropy lub krwi.
  • Stan zapalny powoduje silne parcie na mocz.
  • Oddawanie moczu w bardzo małych ilościach, pomimo, że kobieta odczuwa dużą potrzeb.
  • Może pojawić się wysoka gorączka, którą wywołuje infekcja.
  • Pojawia się pieczenie i dyskomfort przy oddawaniu moczu.
  • Przy stanie zapalnym pęcherza może być również kłujący ból w cewce moczowej.
Zapalenie pęcherza w ciąży jest niestety często występującą dolegliwością
Zapalenie pęcherza w ciąży jest niestety często występującą dolegliwością

W niektórych przypadkach zapalenie pęcherza w ciąży może być bezobjawowe. Stan zapalny może zostać wykryty przy rutynowym badaniu moczu, w którym zostaną wykryte bakterie. Żaden stan zapalny układu moczowego nie powinien być bagatelizowany, ponieważ bakterie, które go wywołują mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu płodu. Zapalenie pęcherza w ciąży może być szczególnie niebezpieczne przed porodem. Dlatego nawet najmniejsze problemy z oddawaniem moczu należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu.

To też warto wiedzieć

2. Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny

Najczęściej zapalenie pęcherza w ciąży jest wywołane zakażeniem bakteryjnym. Bakterie powodujące stan zapalny to bakterie jelitowe Escherichia coli, albo gronkowiec. Bakterie mogą dostać się do pęcherza przez cewkę, ale ponieważ w ciąży organizm kobiety jest bardziej narażony na infekcje to przyczyn stanu zapalnego może być znacznie więcej. Współżycie seksualne może również powodować lub zaostrzać stan zapalny, ponieważ w trakcie zbliżenia członek podrażnia nie tylko ujście cewki moczowej, ale i pęcherz. Niestety zapalenie pęcherza w ciąży jest diagnozowane bardzo często, a wynika to też z budowy anatomicznej kobiet.

W ciąży może się pojawić refluks pęcherzowo – moczowodowy, co również sprzyja rozwojowi bakterii. Zapalenie pęcherza w ciąży pojawia się częściej, ponieważ sprzyjają temu duże zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele kobiety. Hormony powoduje większą elastyczność włókien mięśniowych, a to z kolei sprawia, że cewka moczowa jest mało napięta. Macica się powiększa i powoduje nacisk na pęcherz, co skutkuje blokadą przepływy moczu. W ten sposób resztki moczu zostają w pęcherzu, co stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii. Zapalenie pęcherza w ciąży może się pojawiać ze względu na obniżona odporność kobiety, ale także może być objawem cukrzycy ciążowej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza