Trwa ładowanie...

Zapalenie prostaty u młodych mężczyzn

Avatar placeholder
28.09.2021 18:31
Zapalenie prostaty u młodych mężczyzn
Zapalenie prostaty u młodych mężczyzn (Zdjęcie autorstwa Charlotte Buecheler (Dallot) / CC BY 2.0)

Prostata to gruczoł zaliczany do męskiego układu płciowego, znajdujący się poniżej pęcherza moczowego. Gdy funkcjonuje prawidłowo, wszystko jest w porządku. Jednak jakiekolwiek problemy i zmiany w obrębie tego gruczołu zaczynają komplikować nawet najprostsze czynności życiowe. Gdy mężczyznę dosięga zapalenie gruczołu prostaty, może on zapomnieć chociażby o jeździe na rowerze czy siedzeniu na twardym krześle. Nie mówiąc o tak podstawowych czynnościach, jak spełnianie potrzeb fizjologicznych.

spis treści

1. Czym jest prostata?

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, to nieparzysty narząd mięśniowo-gruczołowy. Jest częścią składową męskiego układu płciowego. Ma kształt spłaszczonego kasztana z podstawą ku górze i wierzchołkiem ku dołowi. Jest koloru szaro-różowego oraz konsystencji twardej, jędrnej. Gruczoł krokowy składa się z kilku drobniejszych gruczołów. Gruczoły te leżą w podścielisku zbudowanym z włókien tkanki łącznej i mięśni gładkich. Całość otoczona jest mocną, włóknistą torebką oddzielającą prostatę od sąsiednich narządów.

Głównym zadaniem prostaty jest wytwarzanie płynu, stanowiącego jeden ze składników nasienia. Ponadto, w gruczole tym powstaje substancja białkowa PSA, która, jak się podejrzewa, bierze udział w procesie zapłodnienia. Jak więc widać prostata odpowiada za płodność mężczyzny i jego zdolności reprodukcyjne. Dodatkowo, należy pamiętać, że prostata potrzebuje hormonów produkowanych przez jadra do właściwego funkcjonowania, a w przypadku gdy ich wytwarzanie jest zbyt niskie, gruczoł się obkurcza. Prawidłowa prostata ma masę około 20 g, jej długość wynosi 3,5 cm, a szerokość około 4 cm.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Gruczoł krokowy rozwija się dosyć szybko od urodzenia chłopca, poprzez wiek młodzieńczy, by w wieku około 30 lat osiągnąć swoją wielkość dojrzałą. Przeważnie gruczoł krokowy nie zmienia swojego rozmiaru u mężczyzn między 30, a 50 rokiem życia. Po przekroczeniu tej granicy wieku u wielu z nich dochodzi do powiększenia prostaty. Lekarze twierdzą, że stan taki może być skutkiem zmian hormonalnych lub starzenia się organizmu.

2. Zapalenie prostaty w młodym wieku

Niestety, gruczoł krokowy często ulega pewnym schorzeniom. Najbardziej narażona na choroby prostaty jest grupa mężczyzn w wieku między 50 a 70 rokiem życia. Dolegliwości takie to np. rozrost stercza czy rak prostaty. Choroby te jednak dotyczą przede wszystkim mężczyzn starszych. Natomiast na zapalenie gruczołu krokowego mogą zapaść także i młodzi. Choroby prostaty zwykle wiążą się z podobnymi, niezależnie od typu dolegliwości, objawami. Są to głównie: zwężenie strumienia moczu lub zmniejszenie jego siły, częsta potrzeba oddawania moczu, wyczekiwanie na rozpoczęcie oddawania moczu, przerywanie, zatrzymanie strumienia, ostry ból w dole brzucha, krocza, obecność krwi w moczu lub nasieniu, nudności, zawroty głowy i nadmierna senność.

Jeśli chodzi o zapalenie prostaty, także u młodych mężczyzn, przyczyny mogą być różne. Przede wszystkim są to infekcje bakteryjne. Jednak oprócz czynników typowo wewnętrznych, istnieją i przyczyny zależne od trybu życia, np. siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu oraz nadaktywność seksualna. Objawy, które powinny zaniepokoić chorego to m.in. uczucie pieczenia po oddaniu moczu i wytrysku, gorączka, nadmierna potliwość czy dreszcze. Leczenie zapalenia prostaty zwykle odbywa się drogą farmakologiczną. Pacjentowi podaje się odpowiedni antybiotyk, który zatrzymuje nawracające problemy z oddawaniem moczu. Jednak w przypadku tworzenia się ropni może wymagać interwencji chirurgicznej.

Większość chorób stercza i sposobów ich leczenia nie pozbawia mężczyzn płodności ani nie upośledza potencji. Nie powoduje także żadnych innych zmian w zakresie czynności seksualnej, jednak żadnej dolegliwości związanej z prostatą nie należy lekceważyć, gdyż jest to bardzo wrażliwy gruczoł.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze