Zapalenie stawów to grupa chorób, które nieleczone mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń stawów. Zapalenie rozwija się po cichu, nie dając żadnych wyraźnych objawów. Pierwsze sygnały alarmowe pojawiają się najczęściej dopiero, kiedy choroba bardzo się rozwinie.
- Reumatoidalne zapalenie stawów - przewlekła choroba zapalna, która atakuje wiele narządów, nie tylko stawy. Przyczyna rozwoju stanu zapalnego nie jest znana. Choroba atakuje przede wszystkim chrząstki, kości, więzadła i ścięgna. Charakterystycznym objawem są obrzęki, sztywność kości i trudności w poruszaniu się. Kobiety są bardziej narażone na wystąpienie choroby. Leczenie polega na podaniu specjalnych leków hamujących rozwój choroby i modyfikujących jej przebieg.
- Reaktywne zapalenie stawów - powstaje na skutek przebytej wcześniej infekcji układu pokarmowego lub narządów płciowych. Najczęściej atakuje tylko konkretną grupę stawów, zazwyczaj w kończynach dolnych. Głównym objawem jest ból zainfekowanego stawu, a także bóle pleców, pośladków, czasem nawet ból pięt i ich obrzęk. Zazwyczaj zapalenie przebiega łagodnie, a leczenie polega na podaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W zaawansowanej postaci należy zastosować leki reumatyczne.
- Łuszczycowe zapalenie stawów - wiąże się ściśle z łuszczyca i z występowaniem zmian skórnych. Czasem poza stawami, choroba atakuje także inne partie ciała (m. in. oczy i serce). Najczęściej przebiega łagodnie. Objawia się bólem i sztywnością stawów, a także ograniczonymi ruchami. Szybko zdiagnozowaną łatwo wyleczyć, jednak zignorowana może trwale unieruchomić chorego. Leczenie polega na podaniu tych samych leków, co w przypadku zapalenia reaktywnego.
- Wirusowe zapalenie stawów - choroba wywołana przez wirusy, m. in. HIV, HBV, HCV, wirusa świnki, różyczki i chorobę Epstein-Barra. Zapalenie obejmuje zazwyczaj kilka stawów. Głównym objawem choroby jest zaczerwienienie i obrzęk stawów. Przypominają zapalenie o charakterze reumatoidalnym. Leczenie polega na działaniu objawowym i podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zwykle choroba ustępuje samoistnie.
- Bakteryjne zapalenie stawów - inaczej zwane septycznym, wywołane jest przez bakterie. Choroba postępuje bardzo szybko i prowadzi do uszkodzenia stawów. Objawia się bólem i obrzękiem, a także utrudnieniem w poruszaniu się. Leczenie polega na podaniu antybiotyków.
- Młodzieńcze zapalenie stawów - nazywane także idiopatycznym, występuje u dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Choroba atakuje nie tylko stawy, ale także kości, ścięgna, mięśnie, skórę, a także narządy wewnętrzne. Może powodować niski wzrost. Leczenie opiera się na podawaniu leków hamujących postęp choroby oraz rozwijający się stan zapalny.