Zapalenie tęczówki i rogówki - objawy i leczenie
Zapalenie tęczówki i zapalenie rogówki to schorzenia oczu, które znacząco utrudnią nam oglądanie świata, a jeśli zostaną zignorowane mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Przyjrzyjmy się zatem jakie są objawy zapalenia tęczówki i rogówki oraz jak należy je leczyć.
1. Zapalenie rogówki
Rogówka może zostać zainfekowana grzybami, bakteriami lub wirusami pochodzącymi z różnych źródeł, tj. ciała obce lub przeterminowane soczewki kontaktowe. Nieleczona infekcja może przerodzić się w zapalenie rogówki, które w niektórych przypadkach może wymagać przeszczepu tego organu.
1.1. Objawy zapalenia rogówki
Zapalenie rogówki może wystąpić u osób dorosłych jak i dzieci. Związane jest z mechanicznym uszkodzeniem oka (np. zadrapaniem) lub w przypadku gdy oko jest bardzo suche. Symptomami zapalenia rogówki są ból, swędzenie powieki, niewyraźny obraz, zaczerwienienie, łzawienie oraz wrażliwość na światło.
1.2. Leczenie zapalenia rogówki
Gdy odczuwamy dyskomfort w oku należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty. Być może w oku utkwiło ciało obce lub nastąpiło inne uszkodzenie oka, które musi zostać stwierdzone przez lekarza. Jeśli oko jest nienaturalnie wysuszone zaleca się stosowanie sztucznych łez. W przypadku poważnego uszkodzenia rogówki wymagany jest przeszczep tego organu.
2. Zapalenie tęczówki
Mięśnie tęczówki kontrolują reakcję źrenicy na światło. Zapalenie tęczówkipowoduje nienaturalny kształt źrenicy, co z kolei może prowadzić do innych chorób oczu.
2.1. Objawy zapalenia tęczówki
Zapalenie tęczówki może zostać wywołane opryszczką lub predyspozycjami genetycznymi. Osoby cierpiące na choroby przenoszone drogą płciową, o obniżonej odporności oraz obciążone pewnymi genotypami są dodatkowo narażone na zapalenie tęczówki.
Częstymi objawami zapalenia tęczówki jest zaczerwienienie oka, uczucie dyskomfortu, niewyraźny obraz i nadwrażliwość na światło.
2.2. Leczenie zapalenia tęczówki
Osobom cierpiącym na zapalenie tęczówki przepisywane są krople do oczu zawierające sterydy, które pomagają ustabilizować błony komórkowe i obniżyć rozprzestrzenianie się białych krwinek i innych substancji. Krople do oczu, które mają efekt rozszerzający źrenice pomagają zwalczać ból. Ogólnie krople do oczu mają za zadanie chronić oko przed powstaniem blizn, które mogą powodować inne choroby oczu.
Jeśli krople okażą się niewystarczające, by zwalczyć zapalenie tęczówki okulista może przepisać doustne leki przeciwzapalne.
Za każdym razem, gdy doświadczymy, że coś niedobrego dzieje się z naszymi oczami niezwłocznie skonsultujmy się z okulistą, gdyż zdrowe oczy znacznie podnoszą komfort życia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.