Trwa ładowanie...

Zapalenie tęczówki i rogówki - objawy i leczenie

Avatar placeholder
20.07.2021 18:19
Zapalenie tęczówki i rogówki
Zapalenie tęczówki i rogówki

Zapalenie tęczówki i zapalenie rogówki to schorzenia oczu, które znacząco utrudnią nam oglądanie świata, a jeśli zostaną zignorowane mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Przyjrzyjmy się zatem jakie są objawy zapalenia tęczówki i rogówki oraz jak należy je leczyć.

spis treści

1. Zapalenie rogówki

Rogówka może zostać zainfekowana grzybami, bakteriami lub wirusami pochodzącymi z różnych źródeł, tj. ciała obce lub przeterminowane soczewki kontaktowe. Nieleczona infekcja może przerodzić się w zapalenie rogówki, które w niektórych przypadkach może wymagać przeszczepu tego organu.

1.1. Objawy zapalenia rogówki

Zapalenie rogówki może wystąpić u osób dorosłych jak i dzieci. Związane jest z mechanicznym uszkodzeniem oka (np. zadrapaniem) lub w przypadku gdy oko jest bardzo suche. Symptomami zapalenia rogówki są ból, swędzenie powieki, niewyraźny obraz, zaczerwienienie, łzawienie oraz wrażliwość na światło.

1.2. Leczenie zapalenia rogówki

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Gdy odczuwamy dyskomfort w oku należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty. Być może w oku utkwiło ciało obce lub nastąpiło inne uszkodzenie oka, które musi zostać stwierdzone przez lekarza. Jeśli oko jest nienaturalnie wysuszone zaleca się stosowanie sztucznych łez. W przypadku poważnego uszkodzenia rogówki wymagany jest przeszczep tego organu.

2. Zapalenie tęczówki

Mięśnie tęczówki kontrolują reakcję źrenicy na światło. Zapalenie tęczówkipowoduje nienaturalny kształt źrenicy, co z kolei może prowadzić do innych chorób oczu.

2.1. Objawy zapalenia tęczówki

Zapalenie tęczówki może zostać wywołane opryszczką lub predyspozycjami genetycznymi. Osoby cierpiące na choroby przenoszone drogą płciową, o obniżonej odporności oraz obciążone pewnymi genotypami są dodatkowo narażone na zapalenie tęczówki.

Częstymi objawami zapalenia tęczówki jest zaczerwienienie oka, uczucie dyskomfortu, niewyraźny obraz i nadwrażliwość na światło.

2.2. Leczenie zapalenia tęczówki

Osobom cierpiącym na zapalenie tęczówki przepisywane są krople do oczu zawierające sterydy, które pomagają ustabilizować błony komórkowe i obniżyć rozprzestrzenianie się białych krwinek i innych substancji. Krople do oczu, które mają efekt rozszerzający źrenice pomagają zwalczać ból. Ogólnie krople do oczu mają za zadanie chronić oko przed powstaniem blizn, które mogą powodować inne choroby oczu.

Jeśli krople okażą się niewystarczające, by zwalczyć zapalenie tęczówki okulista może przepisać doustne leki przeciwzapalne.

Za każdym razem, gdy doświadczymy, że coś niedobrego dzieje się z naszymi oczami niezwłocznie skonsultujmy się z okulistą, gdyż zdrowe oczy znacznie podnoszą komfort życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zapalenie brzegów spojówek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze