Przejdź na WP

Zapalenie ucha u dziecka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Większość dzieci do 3. roku życia co najmniej raz choruje na zapalenie ucha. Choroba, której objawem jest silny ból i gorączka, bardzo często jest skutkiem wcześniejszych infekcji górnych dróg oddechowych. Jakie są przyczyny zapalenia ucha u dziecka i jak wygląda leczenie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Zapalenia ucha u dziecka - charakterystyka

Nazwą zapalenie ucha określa się różne choroby uszu: zapalenie ucha zewnętrznego, zapalenie ucha wewnętrznego oraz zapalenie błędnika. U niemowląt i dzieci najczęściej spotyka się zapalenie ucha środkowego.

Szacuje się, że od 50 do 85% dzieci do 3. roku życia przynajmniej raz w tym okresie choruje na zapalenie ucha. Im dziecko starsze, tym mniejsze ryzyko wystąpienia tej dolegliwości, jednak należy pamiętać, że zdarza się też zapalenie ucha u dorosłych.

Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych?
Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych? [10 zdjęć]

Biegunka stanowi jedną z najpowszechniej występujących chorób wieku dziecięcego. Dolegliwości towarzyszące...

zobacz galerię

2. Zapalenie ucha u dziecka - przyczyny

Zapalenie ucha u dziecka to najczęściej wynik zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. U maluchów trąbka Eustachiusza, znajdująca się pomiędzy gardłem a jamą bębenkową, jest krótka i szeroka.

Dzięki temu wirusy i bakterie mogą z powodzeniem przenosić się z jamy gardłowej do wnętrza ucha i wywoływać stan zapalny ucha.

Z tego powodu zapalenie ucha u dziecka pojawia się często jako konsekwencja innych infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli dziecko ma skłonność do powracających stanów zapalnych w obrębie gardła, to możemy się spodziewać, że zachoruje również na zapalenie ucha.

Jeśli dziecko ma słabą odporność i często się przeziębia,  to jest bardziej narażone na bolesne choroby uszu.

Wystąpieniu objawów zapalenia ucha sprzyja również bierne palenie, alergie, rozszczep podniebienia, przerost migdałka gardłowego (tzw. trzeci migdał). Bardziej narażone na takie infekcje są też dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli.

3. Zapalenie ucha u dziecka - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia jest ból ucha (pulsujący, nasilający się w nocy). Dziecko jest płaczliwe, skarży się na kłucie w uchu, a niemowlaki próbują złapać za ucho lub pocierają nim o poduszkę. To pierwsze sygnały, które powinny zaniepokoić rodziców.

Inne symptomy zapalenia ucha u dziecka to gorączka (nawet do 40 stopni Celsjusza), brak apetytu, bezsenność, rozdrażnienie, płaczliwość. Poza tym mogą się pojawić dolegliwości trawienne – biegunka, ból brzucha, wymioty.

W niektórych przypadkach może dojść do przerwania błony bębenkowej, czego objawem jest wydobywanie się ropnej wydzieliny z ucha. Bardzo często w czasie choroby dzieci gorzej słyszą – niedosłuch pojawia się zwykle wtedy, gdy minie ból ucha.

4. Zapalenie ucha u dziecka - diagnostyka

Po zauważeniu niepokojących objawów u dziecka, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Maluch powinien być przebadany przez laryngologa, który będzie w stanie ocenić, czy choroba ma charakter wirusowy czy bakteryjny.

Do rozpoznania zapalenia ucha środkowego u dziecka wykorzystuje się badanie otoskopowe. Lekarz za pomocą specjalnego wziernika ogląda przewód słuchowy oraz błonę bębenkową. Dzięki temu specjalista może stwierdzić, z jaką infekcją ma do czynienia i czy doszło do perforacji (przerwania) błony bębenkowej.

5. Zapalenie ucha u dziecka - leczenie

Jeśli okaże się, że dziecko ma zapalenie ucha środkowego, to lekarz przepisze maluchowi kilka preparatów. Po pierwsze, dziecku należy podać leki przeciwbólowe, ponieważ ból ucha jest w przypadku tej choroby bardzo silny i wywołuje duży dyskomfort.

Poza tym maluch powinien przyjmować środki przeciwgorączkowe oraz leki przeciwzapalne. Jeśli przyczyną zapalenia ucha jest infekcja bakteryjna, to lekarz może zalecić stosowanie antybiotyków.

Można też wykorzystać domowe sposoby na zapalenie ucha u dziecka, czyli stosowanie ciepłych okładów. Należy jednak stosować suche okłady – podgrzać ręcznik w piekarniku, użyć termoforu lub specjalnego kompresu żelowego do kupienia w aptece. Przykładając ciepły okład do ucha, zredukujemy ból ucha i dziecko poczuje ulgę.

Zapalenie ucha u dziecka trwa zwykle około 7 dni. Po tym czasie należy zgłosić się do lekarza na badanie kontrolne, aby sprawdził, czy u dziecka nie występują żadne powikłania.

6. Zapalenie ucha u dziecka - powikłania

Ostre zapalenie ucha środkowego u dziecka bardzo często rozwija się w przewlekłe zapalenie ucha. Niestety taki stan niekorzystnie wpływa na zdrowie dziecka i może wywołać powikłania.

Zapalenie ucha to częsta choroba u dziecka
Zapalenie ucha to częsta choroba u dziecka (Grafika / Shutterstock)

Do najczęściej występujących należą zapalenie wyrostka sutkowego, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie ucha wewnętrznego oraz niedosłuch.

Aby uniknąć groźnych powikłań, należy stosować się do zaleceń lekarza i koniecznie przeprowadzić badanie kontrolne po zakończeniu leczenia.

Bardzo trudno zapobiegać zapaleniu ucha u dzieci, ponieważ bakterie i wirusy szybko przenoszą się z górnych dróg oddechowych do wnętrza ucha. Ważne jest jednak, aby obserwować dziecko i jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów zgłosić się do lekarza. Szybkie podjęcie odpowiedniej terapii pozwala na skuteczne wyleczenie i uniknięcie skutków ubocznych zapalenia uszu u dziecka.

Następny artykuł: Alergiczne zapalenie ucha

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy