Trwa ładowanie...

Zator w płucach prawie zabił 20-latkę. Jeden objaw był wyjątkowo dokuczliwy

 Katarzyna Prus
30.10.2022 15:16
Kaszel z krwią to jeden z objawów zatoru płucnego
Kaszel z krwią to jeden z objawów zatoru płucnego (Adobe Stock, Instagram)

Była młoda, zdrowa i wysportowana. Nikt nie przypuszczał, że kaszel, który pojawił się u 20-letniej piłkarki może wskazywać na poważną chorobę. Lekarze wzięli jej dolegliwość za niegroźne zapalenie płuc, a brytyjska zawodniczka mogła nawet umrzeć.

spis treści

1. To nie był zwykły kaszel

Hollie Olding poleciała do Stanów Zjednoczonych, żeby wziąć udział w uniwersyteckich rozgrywkach piłki nożnej. W trakcie zawodów zaczął dokuczać jej kaszel. 20-latka była jednak przekonana, że to nic poważnego i szybko minie. Niestety kaszel zaczął się nasilać.

Zator płucny objawia się m.in. dusznościami i bólem w klatce piersiowej
Zator płucny objawia się m.in. dusznościami i bólem w klatce piersiowej (Getty Images)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

"Na początku był to tylko suchy kaszel, który potem zaczął być dość gwałtowny" - opowiadała młoda piłkarka w rozmowie z z portalem Express.co.uk. Przyznała też, że wcześniej miała ból w pachwinie, który jednak z czasem minął, więc nie zwróciła na to większej uwagi.

Tymczasem kaszel stawał się coraz bardziej dokuczliwy. W końcu 20-latka zaczęła kaszleć krwią. Natychmiast zgłosiła się do szpitala. Lekarze stwierdzili, że to zapalenie płuc i kazali brać antybiotyki. Niestety diagnoza była błędna.

Już następnego dnia, dziewczyna zauważyła krew w stolcu. Ponownie trafiła do szpitala i po tomografii komputerowej okazało się, że to zatorowość płucna.

2. Wszystko przez lot samolotem

"Zakrzepy pojawiają się czasem w miejscach, w których nie powinny i mogą zapobiegać przepływowi krwi" - wyjaśnia prof. Beverley Hunt, ekspert od zakrzepicy w King's College London i założycielka organizacji charytatywnej Thrombosis UK. Zaznacza, że kiedy się oderwą, mogą zablokować tętnicę płucną prowadząc do zatorowości.

Lekarze uważają, że do problemów 20-latki przyczyniła się podróż samolotem. Im dłuższy lot, tym większe ryzyko powstania zakrzepu. "Czasami podczas podróży samolotem w nogach mogą tworzyć się skrzepy krwi, ponieważ przez dłuższy czas pozostajesz unieruchomiony i często siedzisz w ciasnych miejscach, z niewielką ilością miejsca na nogi" - wyjaśniają eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego.

Prof. Beverley wyjaśnia, że kobiety są bardziej narażone na rozwój zakrzepów, gdy stosują tabletki antykoncepcyjne lub doustną hormonalną terapię zastępczą. Do czynników ryzyka należy też otyłość i wiek (ponad 60 lat).

Hollie Olding wyzdrowiała, ale cały czas musi być ostrożna podczas podróży. "Przyjmuję małą dzienną dawkę aspiryny. Kiedy podróżuję, czy to w samochodzie, w autokarze, czy w samolocie - noszę legginsy uciskowe, aby poprawić krążenie" - zaznacza 20-latka.

3. Jak rozpoznać zatorowość płucną?

Prof. Hunt wskazuje, że krew, którą można zauważyć podczas kaszlu to rzadki objaw zatoru płucnego. Ekspertka podkreśla, że trzeba też zwrócić uwagę na inne symptomy.

Należą do nich:

  • nagła lub stopniowa duszność,
  • ból w klatce piersiowej podczas wdechu (najczęściej kłujący, zlokalizowany za mostkiem),
  • gwałtowne pocenie się i złe samopoczucie,
  • zasłabnięcie.

Dlatego ważne, żeby mieć świadomość tych symptomów i od razu reagować. Zatorowość płucna to bezpośrednie zagrożenie dla życia, dlatego czas jest kluczowy.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze