Zatrucie metanolem. Kilkanaście osób zmarło po wypiciu nalewki

W Irkucku do sprzedaży trafiła skażona nalewka z głogu. Do jej przygotowania użyto metanolu. Na skutek jej spożycia zmarło 26 osób, kilkanaście trafiło do szpitala.

W nocy 17/18 grudnia 2016 r., rosyjskie służby medyczne odnotowały falę silnych zatruć alkoholowych. Zaniepokojone ich ilością, powiadomiły policję. Okazało się, że osoby spożyły nalewkę, w której** znajdował się trujący metanol.** Sprawę bada Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej.

Nalewka z głogu jest popularnym trunkiem, zwanym bojarysznikiem. Rosjanie sięgają po nią szczególnie zimą, gdyż chroni przed przeziębieniem, wspomaga pracę serca i podnosi odporność. Można dostać ją tam w wielu sklepach, a także aptekach.

123rf/ Nalewka z głogu okazała się być skażona
123rf/ Nalewka z głogu okazała się być skażona

1. Niebezpieczny metanol

Metanol (alkohol metylowy) jest stosowany w produkcji materiałów wybuchowych, przemyśle barwników, jako paliwo lub składnik paliwa w silnikach spalinowych. Łatwo pomylić go z alkoholem etylowym, gdyż różnice w ich smaku, zapachu i konsystencji są bardzo małe.

Wdychanie i picie alkoholu metylowego może skończyć się śmiercią lub trwałym kalectwem. Spożycie 8-10 g powoduje utratę wzroku, z kolei 12-20 g jest dawką śmiertelną.

Głóg – jesienny superprodukt dla zdrowia serca
Głóg – jesienny superprodukt dla zdrowia serca [6 zdjęć]

W ogrodzie miłośnika prozdrowotnych roślin powinien znaleźć się głóg. Pięknie wygląda, kiedy kwitnie,...

zobacz galerię

2. Zatrucie metanolem - objawy

U osoby, która zatruła się metanolem, występują nudności, przyspiesza się oddech, pojawiają się wymioty oraz bóle i zawroty głowy. Następnie występują bóle brzucha, spada ciśnienie krwi, spojówki stają się przekrwione, a skóra zaczerwieniona.

W trzeciej fazie zatrucia alkoholem metylowym, może wystąpić osłabienie koordynacji, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości (do śpiączki łącznie), poprzedzone pobudzeniem. W końcowym stadium dochodzi do porażenia ośrodka oddechowe i zniesienia odruchów fizjologicznych.

3. Zatrucie metanolem - pierwsza pomoc

Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej (MSDS) wskazuje, aby w przypadku wystapienia zatrucia alkoholem metylowym u osoby przytomnej, wywołać u niej wymioty, a następnie podać ok. 100 ml etanolu 40%. Zapobiegnie on dalszemu wchłanianiu metanolu i spowolni  jego metabolizm. Należy także zabezpieczyć funkcje życiowe oraz wezwać pogotowie ratunkowe.

W Polsce produkcja alkoholu etylowego jest dozwolna jedynie po wcześniejszym uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Rolnictwa. Wnioskodawca musi spełnić wymogi dotyczące kontroli jakości, bezpieczeństwa i uregulować kwestie podatkowe. Regulacje prawne oznaczają w praktyce, że pędząc więc np. bimber w domowym zaciszu na własny użytek, grozi nam kara pozbawienia wolności do roku.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy