Zatrucie rtęcią po zjedzeniu ryb. Mężczyzna ma problemy z pamięcią
Wiemy, że spożywanie ryb jest korzystne dla naszego organizmu. Pewien 69-latek z Florydy przekonał się jednak, że ich nadmiar może być szkodliwy. Mężczyzna zatruł się rtęcią z ryb i miał problemy z pamięcią.
1. Nadmierne spożywanie ryb
69-letni urzędnik z Florydy wybrał się na dwutygodniowy rejs po wodach otaczających Alaskę. Podczas wakacji codziennie jadł duże ilości ryb, m.in. halibuta, ofiodiona (ryba charakterystyczna dla północno-zachodniego wybrzeża Pacyfiku) i innych występujących w tym rejonie.
Po powrocie z wycieczki mężczyzna zaczął się dziwnie zachowywać. Miał problemy z pamięcią i nie mógł się skupić. Zaniepokojona małżonka zabrała go do szpitala.
2. Zatrucie rtęcią po zjedzeniu ryb
Początkowo lekarze myśleli, że stan pacjenta wynika z nadmiernego spożycia alkoholu lub udaru. Badania jednak wykluczyły obie te możliwości.
Żona mężczyzny wspomniała o tym, że w ostatnim czasie mąż jadł duże ilości ryb. Po dodatkowych testach lekarze zdiagnozowali toksyczne zatrucie rtęcią w wyniku spożycia nadmiernej ilości ryb.
Stężenie tego pierwiastka w organizmie mężczyzny wynosiło 35 ng/ml krwi. Prawidłowy poziom to poniżej 10 ng/ml.
Po czterech dniach w szpitalu objawy zaczęły ustępować, a miesiąc później stężenie rtęci we krwi wynosiło już poniżej 10 ng/ml.
Zatrucie rtęcią wynikało z faktu, że mężczyzna nigdy nie spożywał tak dużej ilości ryb. Cierpi też na otyłość i cukrzycę typu 2.
Aby zapobiec zatruciu rtęcią, rząd Alaski nadaje rybom punkty, ze względu na ilość rtęci. Zaleca się nie przekraczanie 12 punktów tygodniowo. Dla przykładu porcja halibuta o wadze ok. 170 g ma od 18 do 30 punktów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.