Trwa ładowanie...

Zawał mózgu

Avatar placeholder
13.02.2020 21:31
Zawał mózgu
Zawał mózgu

Mózg to, obok serca, najważniejszy organ ludzkiego organizmu. Reguluje on działanie całego naszego ciała oraz wszystkich funkcji każdej, nawet najmniejszej, komórki. To dzięki komórkom mózgowym mówimy, poruszamy się, piszemy, czytamy i, wreszcie, myślimy. Prawdopodobnie stopień rozwoju mózgu warunkuje istnienie świadomości. To najbardziej złożony, zarówno pod względem budowy, jak i funkcjonowania, narząd ludzkiego ciała. Także największe problemy pojawiają się, gdy mózg zaczyna niedomagać. Jedną z poważniejszych dolegliwości jest zawał mózgu.

spis treści

1. Czym jest zawał mózgu?

Zawał mózgu to niedokrwienny udar mózgu. Jest to zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub ogólnego zaburzenia czynności mózgu, który powstał w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymuje się ponad 24 godziny. W wielu przypadkach udar, a tym samym zawał mózgu jest stanem zagrażającym życiu i jako zaburzenie wymaga bezwzględnie hospitalizacji, najlepiej na wyspecjalizowanym oddziale udarowym.

Zawał mózgu występuje przede wszystkim u osób cierpiących na miażdżycę. Jednak wszystkie czynniki wpływające na rozwój miażdżycy, takie jak stres, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, podwyższony cholesterol, czynniki genetyczne, nadwaga, wysokie ciśnienie czy cukrzyca powodują wzrost ryzyka tego typu udaru.

Objawy niedokrwiennego udaru mózgu zależą od miejsca, którym objęte jest uszkodzenie. W przypadku, gdy uraz dotyczy kory ruchowej może się pojawić niedowład przeciwstronny, a jeżeli kory czuciowej - przeciwstronne zaburzenie czucia. Uszkodzenie może dotknąć także kory wzrokowej, co jest przyczyną zaburzeń widzenia. Jeżeli ognisko zlokalizowane jest w pniu mózgu problem może objawiać się poprzez oczopląs, niedosłuch, porażenie nerwów, ataksję, zaburzenie ciepła i czucia twarzy, zaburzenie mowy, nienaturalne rozszerzenie źrenic czy też drżenie ciała. Objawów takich nie wolno lekceważyć i należy natychmiast przewieźć chorego do szpitala.

2. Leczenie zawału mózgu

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu pomocne okażą się leki trombolityczne. Ich działanie opiera się na stymulacji procesu rozbijania skrzepów powodujących niedokrwienie, czyli trombolizy. Kuracja powinna rozpocząć się w trybie natychmiastowym. Niestety, podjęcie leczenia możliwe jest jedynie w specjalistycznym ośrodku zdrowia, nie później niż 3 godziny od pojawienia się zawału mózgu. Dodatkowym warunkiem jest stwierdzenie braku przeciwwskazań do przyjęcia leku. Dlatego też jedynie ok. 5% osób, których dotknął udar niedokrwienny, ma szansę skorzystać z tego typu leczenia.

Kolejną metodą leczenia w przypadku wystąpienia zawału mózgu jest mechaniczna eliminacja (embolektomia) skrzepliny ze światła tętnicy, czego można dokonać przy użyciu specjalnego cewnika, który wprowadzany jest do tętnicy udowej. Następnie, cewnik przedostaje się do krążenia mózgowego i usuwa skrzep z ustroju człowieka. Jest to doskonały sposób na przywrócenie krążenia u osób, które nie mogą przyjąć leków trombolitycznych. Zabieg powinien odbyć się nie później niż w ciągu 8 godzin od zaobserwowania pierwszych symptomów udaru. Ponieważ leczenie zawału mózgu jest bardzo trudne, niezwykle istotna jest profilaktyka schorzenia. Najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie zachorowalności jest wczesne wykrywanie i leczenie zabiegowe (endarterektomia) zwężonych tętnic prowadzących do mózgu. Poza tym, najważniejsze zasady zapobiegania miażdżycy mogą się okazać szczególnie pomocne w profilaktyce udaru mózgu. Należy więc pamiętać o diecie niskotłuszczowej, kontrolować ciśnienie tętnicze i unikać palenia papierosów, czy nadużywania alkoholu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze