Zdrowe zęby są kluczowe dla zdrowia całego organizmu
O tym, że o zęby trzeba dbać, wie każdy. Zadbane i zdrowe, kojarzą nam się przede wszystkim z białym uśmiechem i pozbawionymi stresu wizytami u stomatologa. Zdrowa jama ustna może oznaczać jednak znacznie więcej. Dzięki najnowszym badaniom naukowym dowiadujemy się, jaki wpływ ma stan naszego uzębienia na zdrowie całego organizmu, samopoczucie oraz kondycję psychiczną.
Wszystkiemu winne są bakterie
Z badań wynika, że bakterie bytujące w jamie ustnej, takie jak Porphyromans gingivalis, mają zdolność przylegania i wnikania do komórek nabłonka, przez co mogą przedostawać się do mózgu, a tym samym przyczyniają się do rozwoju różnych chorób, w tym Alzheimera. Przewlekłe stany zapalne i infekcje, spowodowane nieodpowiednią higieną jamy ustnej, mogą obciążać układ nerwowy, wywołując nadmierne napięcie, chroniczne zmęczenie oraz problemy ze snem, a to z kolei wpływa na obniżenie nastroju i złe samopoczucie. Co więcej, dzisiaj wiemy już, że istnieje zależność między przewlekłymi stanami zapalnymi dziąseł a zwiększonym ryzykiem zachorowania na depresję.
Dlaczego dobór szczoteczki do zębów ma znaczenie?
Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów ma kluczowe znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Źle dobrana może nie tylko utrudniać skuteczne usuwanie płytki nazębnej, ale także prowadzić do podrażnień dziąseł czy nawet uszkodzeń szkliwa.
"Rekomendacje dotyczące wyboru szczoteczki powinien zawsze wydać stomatolog lub higienista stomatologiczny, ale jeśli porównamy efektywność szczoteczek elektrycznych z okrągłą i prostokątną główką, to zauważymy istotne różnice. Okrągła główka lepiej dopasowuje się do powierzchni zębów, co pozwala na precyzyjne i skuteczne czyszczenie, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, takich jak dolne siekacze. Dodatkowo nowoczesne szczoteczki elektryczne posiadają wskaźniki siły nacisku, co czyni je bezpiecznymi dla dziąseł i pozwala na delikatne, ale skuteczne czyszczenie” – mówi prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak.
Aby szczoteczki były coraz doskonalsze
W Centrum Innowacji Procter & Gamble w Kronbergu naukowcy na co dzień współpracują z dentystami i konsumentami. Dzięki temu już na etapie projektu mogą testować nowe rozwiązania i sprawdzać ich skuteczność. To pozwala na tworzenie najnowocześniejszych technologii takich jak iO. To innowacyjne rozwiązanie zastosowano w najnowszych szczoteczkach magnetycznych linii Oral-B iO™, które, zanim trafiły na rynek, były badane przez sześć lat i otrzymały aż 250 patentów.
Opracowana we współpracy z dentystami okrągła główka szczoteczki elektrycznej Oral-B iO usuwa 100% więcej płytki bakteryjnej niż zwykłe szczoteczki manualne, nawet w trudno dostępnych miejscach. Jest to możliwe, ponieważ główka szczoteczki otacza każdy ząb i idealnie się do niego dostosowuje. Włókna końcówek Oral-B zostały tak zaprojektowane, by mogły docierać do trudno dostępnych miejsc, a oscylacyjno-rotacyjne ruchy sprawiają, że szczoteczka efektywnie usuwa biofilm bakteryjny z każdej strony. Wbudowany timer informuje użytkownika o tym, kiedy należy zmienić strefę szczotkowania, oraz ułatwia przestrzeganie zalecanego czasu. Szczoteczka elektryczna Oral-B iO ma wbudowany wskaźnik siły nacisku, dzięki któremu jest bezpieczna dla dziąseł.
Szczoteczka to nie wszystko. Kontroluj zdrowie swoich zębów u specjalistów – najlepiej za darmo!
W ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej Polskie Towarzystwo Stomatologiczne we współpracy z gabinetami partnerskimi Oral-B i Medicover Stomatologia organizuje darmowe konsultacje stomatologiczne. To doskonała okazja, by ocenić stan zdrowia swoich zębów i zapobiec problemom, które mogą mieć wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.
Zdrowe zęby są kluczowe dla zdrowia całego organizmu – dlatego warto o nie zadbać. Jeśli chcesz skorzystać z darmowej konsultacji, sprawdź szczegóły na stronie: Polska mówi #aaa
20 marca Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Zadbaj o Zdrowy uśmiech.
Źródła:
Lisa Lotta Cirkel, Louis Jacob, Lee Smith, Guillermo F. López-Sánchez, Marcel Konrad, Karel Kostev, Relationship between chronic gingivitis and subsequent depression in 13,088 patients followed in general practices, Volume 138, June 2021, Pages 103-106
Julie Grender1 , C. Ram Goyal2 , Jimmy Qaqish2 and Ralf Adam, An 8-week randomized controlled trial comparing the effect of a novel oscillating-rotating toothbrush versus a manual toothbrush on plaque and gingivitis, International Dental Journal 2020
Goyal, C R; Am J Dent ; 34(1): 54-60, 2021 Feb. A 6-month randomized controlled trial evaluating a novel smart-connected oscillating-rotating toothbrush versus a smart-connected sonic toothbrush for the reduction of plaque and gingivitis.
DE Slot, L Wiggelinkhuizen, NAM Rosema, GA Van der Weijden, The efficacy of manual toothbrushes following a brushing exercise: a systematic review,
Fakty i Mity o Zdrowiu Jamy Ustnej: [Rozmowa z Prezydent PTS – Prof. Marzeną Dominiak]
Fakty i Mity o Zdrowiu Jamy Ustnej: Rozmowa z Prezydent PTS – Prof. Marzeną Dominiak
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.