Trwa ładowanie...

Zdrowie jak na dłoni, czyli co wygląd rąk mówi o twoim zdrowiu?

Chcesz wiedzieć więcej o swoim zdrowiu? Przyjrzyj się dokładniej swoim dłoniom! I nie chodzi tu o wróżenie z linii papilarnych. Okazuje się, że wygląd rąk i paznokci może wiele powiedzieć na temat kondycji organizmu. Oto 6 rzeczy, które można wyczytać z dłoni.

spis treści

1. Problemy z krążeniem

Jeśli twoje opuszki palców często robią się niebieskie lub szare, możesz cierpieć na syndrom Raynauda. To choroba charakteryzująca się nagłymi skurczami naczyń krwionośnych w palcach u rąk. Co powoduje takie ataki? Najczęściej zimno i silne emocje, ale objaw Raynauda może być również wynikiem cukrzycy, miażdżycy czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Choroba dotyka zwykle osoby mieszkające w zimnych rejonach.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jakich dolegliwości nie powinniśmy lekceważyć?"

Zdrowie wypisane na stopach

Nie tylko dłonie wiele zdradzają na temat kondycji i możliwych chorób! Sprawdź, czego dowiesz się o swoim zdrowiu, patrząc na stopy

2. Choroby tarczycy

Często puchną ci palce? Masz problemy z zakładaniem i zdejmowaniem pierścionków? Winna może być tarczyca, która nie pracuje prawidłowo. Oczywiście, nabrzmiałe palce nie muszą jednoznacznie świadczyć o problemach hormonalnych.

Palce puchną również podczas lotu samolotem, przez upał, przed miesiączką (winne jest zatrzymanie wody w organizmie), a nawet przez jedzenie zbyt dużej ilości soli. Jeśli jednak wykluczyłaś te czynniki i masz problem z opuchniętymi palcami, powinnaś zgłosić się do lekarza. Po wykonaniu badania krwi będzie wiadomo, czy tarczyca jest zdrowa.

3. Choroba zwyrodnieniowa stawów

Spójrz na stawy w palcach u rąk. Czy widzisz jakiekolwiek deformacje i zmiany w ich wyglądzie? Jeśli tak, może to być pierwszy sygnał choroby zwyrodnieniowej stawów. Schorzeniu temu często towarzyszy ból i dyskomfort, które można zmniejszyć, stosując zimne lub gorące okłady, a także środki przeciwbólowe. Istnieje wiele metod leczenia zwyrodnienia stawów, dlatego najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednią terapię.

4. Anemia

Zrób szybki test, aby przekonać się, czy możesz cierpieć na anemię. Połóż lewą dłoń na płaskiej powierzchni i palcem wskazującym uciskaj przez chwilę każdy paznokieć lewej dłoni. Paznokieć powinien szybko stawać się z powrotem różowy. Jeśli tak się nie dzieje lub zawsze jest biały, możesz mieć niedobór żelaza.

Dieta bogata w żelazo powinna pomóc, dlatego jedz jak najwięcej czerwonego mięsa, jaj, orzechów, produktów zbożowych, zielonych warzyw, roślin strączkowych oraz suszonych owoców. Dobrym rozwiązaniem są również suplementy diety z żelazem. Jeśli podejrzewasz u siebie anemię, zrób badania i idź do lekarza.

5. Problemy z sercem lub płucami

Przyjrzyj się dokładnie opuszkom palców. Czy są większe i szersze od ostatniej kostki u palca, a paznokcie zdeformowane? To tzw. palce pałeczkowate, które mogą być objawem wielu poważnych chorób. Palce pałeczkowate (zwane też palcami dobosza) mogą świadczyć o chorobach płuc, takich jak rozstrzenie oskrzeli, mukowiscydoza, rak oskrzeli oraz rak płuc. Objaw ten jest charakterystyczny również dla wad serca czy zapalenia osierdzia.

Jeśli twoje palce wyglądają tak od urodzenia, nie masz się czym martwić. Jeżeli natomiast niedawno zauważyłeś, że zaczynają wyglądać inaczej, udaj się do lekarza. Tego symptomu nie należy bagatelizować.

6. Infekcje układu krążenia

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy dłonie mogą powiedzieć coś o zdrowiu, jest obserwacja opuszków palców. Jeśli są lekko czerwone lub brązowe i są na nich linie przypominające drzazgi, mogą to być małe krwotoki świadczące o infekcji.

Kiedy zmienionemu wyglądowi opuszków towarzyszy gorączka, należy jak najszybciej pójść na wizytę do lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu specjalista zleci badania i będzie można potwierdzić lub wykluczyć infekcję układu krwionośnego.

W dłoniach odbija się stan twojego zdrowia, dlatego warto raz na jakiś czas przyjrzeć im się dokładniej. Nie lekceważ żadnych deformacji i zmian w ich wyglądzie – być może to tylko kwestie estetyczne, ale nigdy nie wiadomo, czy nie kryją się za nimi poważniejsze problemy zdrowotne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza