Trwa ładowanie...

Zespół Barlowa – czym jest, przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
11.10.2022 17:35
Zespół Barlowa – czym jest, przyczyny, leczenie
Zespół Barlowa – czym jest, przyczyny, leczenie (adobestock)

Jeśli jakiejś osobie dokucza kołatanie serca albo czuje ból w klatce piersiowej, powinien zgłosić się do lekarza. Może być to objawem wypadania płatka zastawki mitralnej, czyli zespołu Barlowa.

spis treści

1. Zespół Barlowa – czym jest?

Zespół Barlowa, inaczej nazywany zespołem wypadania płatka zastawki mitralnej, czyli dwudzielnej, polega na wpukleniu jednego tudzież dwu płatków zastawki do przedsionka lewego. Dzieje się to podczas skurczu serca. Objawy zespołu Barlowa są na tyle delikatne, iż pacjent zwykle nie jest go świadomy. Najpewniej dowie się o nim przypadkiem, podczas którejś z kolei wizyty u lekarza.

Zespół Barlowa jest schorzeniem dotykającym pracy serca.
Zespół Barlowa jest schorzeniem dotykającym pracy serca.
Zobacz film: "Kardiologia interwencyjna"

Zespół Barlowa charakteryzuje się tym, i to powinien zauważyć specjalista podczas osłuchiwania pacjenta, że usłyszy dwie nieprawidłowości. Po pierwsze śródskurcz, czyli tak zwany klik, po drugie późnoskurcz, brzmiący jak szmer. Zjawiska te następują po sobie. Dźwięki, które słychać przy diagnozowanie zespołu Barlowa nie są bez znaczenia. Pierwszy wywołany jest faktem, iż zastawki mijają się i wznoszą ponad swoje miejsce. Drugi natomiast oznacza, że krew się cofa z komory lewej do przedsionka po tej samej stornie. Działanie to umożliwia nieszczelna zastawka.

Badanie USG powinno rozwiać wszelkie wątpliwości: potwierdzić lub zaprzeczyć wystapienie u pacjenta zespołu Barlowa.

2. Zespół Barlowa – przyczyny

Przyczyn zapadnięcia na zespół Barlowa specjaliści upatrują w niedoborze karnityny w organizmie. Zbyt niski poziom magnezu również pozytywnie wpływa na rozwój tego schorzenia. Może również okazać się, iż zespół Barlowa powstał na skutek wrodzonych wad genetycznych serca.

Ponadto wypadanie płatka zastawki może być powodowane innymi chorobami, na przykład chorobą niedokrwienną serca, chorobą Gravesa-Basedowa czy reumatyczną chorobą serca.

Jak mieć zdrowsze serce?
Jak mieć zdrowsze serce? [9 zdjęć]

Badania wykazały, że wśród osób, które nie spożywały wielu tłuszczów nasyconych, te, które jadły więcej

zobacz galerię

3. Zespól Barlowa – leczenie

Najciekawsze jest to, że specjaliści prowadzą spór o to, czy zespół Barlowa leczyć, czy też nie. Ci, którzy uważają, że nie jest to konieczne, ale tylko przy łagodnym wariancie schorzenia, apelują o dbanie o siebie. Według nich zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta, wysiłek fizyczny i sen w zupełności wystarczą, by zespół Barlowa w ogóle nie dawał o sobie znać. Zwracają szczególną uwagę na rolę, jaką odgrywa stres – jest bardzo wyniszczający dla całego organizmu, a zwłaszcza dla serca, zatem ci, którzy mają kłopot z wypadaniem płatków zastawki nie powinni w ogóle się denerwować. Za to wskazane jest, by planowali czas na relaks każdego dnia i pozwalali wyciszyć się organizmowi. Przestrzegani tych zasad uchroni chorego od nasilenia się objawów.

Nieprzestrzeganie tych zasad i nie podejmowanie leczenia może być groźne dla życia. Wówczas zespół Barlowa może doświadczać niebezpiecznego częstoskurczu komorowego, a także migotania komór. Jest to objaw niezwykle rzadki, częściej pojawiający się przy zapaleniu mięśnia sercowego.

Leczenie zespołu Barlowa bezwzględnie podejmuje się wtedy, kiedy chory utyskuje na częste kołatanie serca, którym mogą towarzyszyć zawroty głowy. Wówczas stosuje się odpowiednie medykamenty w celu złagodzenia choroby. Dość niebezpieczne jest cofanie się krwi, o którym była mowa wcześniej. W takiej sytuacji antybiotykoterapia jest bezsprzecznie potrzebna, by zapobiec bakteryjnemu zapaleniu wsierdzia. 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze