Trwa ładowanie...

Zespół niebieskich dżinsów lub kierowców cieżarówek. Zapalenie mieszków włosowych, które prowadzi do ciężkich chorób

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
02.10.2019 13:12
Zapalenie mieszków włosowych często dotyka kierowców ciężarówek.
Zapalenie mieszków włosowych często dotyka kierowców ciężarówek. (iStock)

Zespół niebieskich dżinsów i zespół kierowców ciężarówek – tak mówią o schorzeniu, które dotyka wielu ludzi na całym świeci. Co mają wspólnego? W obu przypadkach chodzi o chorobę skóry, znaną jako zapalenie mieszków włosowych. Chemicznie barwione spodnie często doprowadzają do stanów zapalnych naskórka, a najbardziej narażone na chorobę są osoby, które przebywają przez długi czas w pozycji siedzącej.

1. Kierowcy tirów często zmagają się z "zespołem niebieskich dżinsów"

Regularne chodzenie w wąskich spodniach, które zostały uszyte z toksycznych tkanin, często prowadzi do zapalenia mieszków włosowych. Choroba najczęściej dotyka osób, które są zmuszone do długotrwałego przebywania bez ruchu.

Objawy choroby to krostki i grudki, które pojawiają się wokół ud i pośladków. Choroba jest bardzo demokratyczna, może pojawić się zarówno u panów, jak i u pań, bez względu na wiek. Zdecydowanie częściej problem dotyka mężczyzn.

2. Przyczyny "choroby kierowców ciężarówek"

Do rozwoju choroby przyczynia się przede wszystkim długotrwałe przebywanie w siedzącej pozycji, dlatego bardzo często na tę przypadłość cierpią kierowcy, którzy spędzają wiele godzin w podróży. Stąd czasami choroba jest potocznie nazywana "zespołem kierowców ciężarówek".

Zobacz film: "Dostała paskudnej wysypki. Wtedy wyznała lekarzowi, co robiła podczas urlopu"

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych:

  • Zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze,
  • stany zapalne skóry (np. trądzik martwiczy),
  • nadpotliwość,
  • podrażnienie skóry przez nieodpowiednie dobrane kosmetyki,
  • skutki uboczne przyjmowanych leków, np. środków z kortykosteroidami,
  • uczulenie na słońce,
  • podrażnienie skóry przez substancje chemiczne, takie jak olej, smoła, itp.
  • choroby metaboliczne, np. cukrzyca, niewydolność nerek.

Zapalenie mieszków włosowych często pojawia się po goleniu lub depilacji skóry. Stany zapalne powstają głównie w miejscach, które są najmocniej narażone na otarcia np. pod wpływem zbyt obcisłego ubrania. Krostki i grudki najczęściej pojawiają się po wewnętrznej stronie ud, ale mogą wystąpić również na klatce piersiowej, rękach, pośladkach, głowie, brodzie i szyi.

Zapalenie mieszków włosowych jest bardzo oporne na leczenie, zwłaszcza w przypadkach, kiedy skóra nadal jest poddawana procesom, które doprowadziły do wystąpienia wysypki. Krostek nie wolno rozdrapywać ani wyciskać, to tylko rozszerzy pole chorobowe.

3. Leczenie zapalenia mieszków włosowych

Leczenie domowymi sposobami w większości przypadków nie jest skuteczne, konieczna jest wizyta u dermatologa. Najczęściej pomaga zastosowanie preparatów przeciwzakaźnych. Ważne również, by w czasie leczenia skóra miała kontakt z przewiewną bawełnianą odzieżą i nie była narażona na otarcia.

Jeżeli to nie pomoże, konieczne jest wykonanie antybiogramu lub badania mykologicznego, które wskażą najskuteczniejsze metody leczenia.

Choroba może się przenosić podczas bezpośredniego kontaktu z zakażoną skórą, dlatego aby uniknąć zarażenia nie powinno się używać wspólnych ręczników, maszynek do golenia i środków higienicznych.

Nieleczone zapalenie mieszków włosowych może prowadzić do rozwoju czyraka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze