Trwa ładowanie...

Zespół niebieskich dżinsów lub kierowców cieżarówek. Zapalenie mieszków włosowych, które prowadzi do ciężkich chorób

Zapalenie mieszków włosowych często dotyka kierowców ciężarówek.
Zapalenie mieszków włosowych często dotyka kierowców ciężarówek. (iStock)

Zespół niebieskich dżinsów i zespół kierowców ciężarówek – tak mówią o schorzeniu, które dotyka wielu ludzi na całym świeci. Co mają wspólnego? W obu przypadkach chodzi o chorobę skóry, znaną jako zapalenie mieszków włosowych. Chemicznie barwione spodnie często doprowadzają do stanów zapalnych naskórka, a najbardziej narażone na chorobę są osoby, które przebywają przez długi czas w pozycji siedzącej.

1. Kierowcy tirów często zmagają się z "zespołem niebieskich dżinsów"

Regularne chodzenie w wąskich spodniach, które zostały uszyte z toksycznych tkanin, często prowadzi do zapalenia mieszków włosowych. Choroba najczęściej dotyka osób, które są zmuszone do długotrwałego przebywania bez ruchu.

Objawy choroby to krostki i grudki, które pojawiają się wokół ud i pośladków. Choroba jest bardzo demokratyczna, może pojawić się zarówno u panów, jak i u pań, bez względu na wiek. Zdecydowanie częściej problem dotyka mężczyzn.

2. Przyczyny "choroby kierowców ciężarówek"

Do rozwoju choroby przyczynia się przede wszystkim długotrwałe przebywanie w siedzącej pozycji, dlatego bardzo często na tę przypadłość cierpią kierowcy, którzy spędzają wiele godzin w podróży. Stąd czasami choroba jest potocznie nazywana "zespołem kierowców ciężarówek".

Zobacz film: "Dostała paskudnej wysypki. Wtedy wyznała lekarzowi, co robiła podczas urlopu"

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych:

  • Zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze,
  • stany zapalne skóry (np. trądzik martwiczy),
  • nadpotliwość,
  • podrażnienie skóry przez nieodpowiednie dobrane kosmetyki,
  • skutki uboczne przyjmowanych leków, np. środków z kortykosteroidami,
  • uczulenie na słońce,
  • podrażnienie skóry przez substancje chemiczne, takie jak olej, smoła, itp.
  • choroby metaboliczne, np. cukrzyca, niewydolność nerek.

Zapalenie mieszków włosowych często pojawia się po goleniu lub depilacji skóry. Stany zapalne powstają głównie w miejscach, które są najmocniej narażone na otarcia np. pod wpływem zbyt obcisłego ubrania. Krostki i grudki najczęściej pojawiają się po wewnętrznej stronie ud, ale mogą wystąpić również na klatce piersiowej, rękach, pośladkach, głowie, brodzie i szyi.

Zapalenie mieszków włosowych jest bardzo oporne na leczenie, zwłaszcza w przypadkach, kiedy skóra nadal jest poddawana procesom, które doprowadziły do wystąpienia wysypki. Krostek nie wolno rozdrapywać ani wyciskać, to tylko rozszerzy pole chorobowe.

3. Leczenie zapalenia mieszków włosowych

Leczenie domowymi sposobami w większości przypadków nie jest skuteczne, konieczna jest wizyta u dermatologa. Najczęściej pomaga zastosowanie preparatów przeciwzakaźnych. Ważne również, by w czasie leczenia skóra miała kontakt z przewiewną bawełnianą odzieżą i nie była narażona na otarcia.

Jeżeli to nie pomoże, konieczne jest wykonanie antybiogramu lub badania mykologicznego, które wskażą najskuteczniejsze metody leczenia.

Choroba może się przenosić podczas bezpośredniego kontaktu z zakażoną skórą, dlatego aby uniknąć zarażenia nie powinno się używać wspólnych ręczników, maszynek do golenia i środków higienicznych.

Nieleczone zapalenie mieszków włosowych może prowadzić do rozwoju czyraka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze