Trwa ładowanie...

Zespół suchego oka bez tajemnic

Zespół suchego oka bez tajemnic

Zespół suchego oka jest bardzo częstą dolegliwością oczu, która dotyka przede wszystkim osoby pracujące przed komputerem, w klimatyzowanych pomieszczeniach czy też jako kierowcy. Wraz z erą komputerów dotyczy ona coraz większej liczby osób.

Pojawia się ona na skutek zbyt rzadkiego mrugania powiekami, przez co film łzowy nie jest odpowiednio rozprowadzany po powierzchni gałki ocznej. Oko nie jest wystarczająco nawilżone i wysycha.

Pierwszymi objawami zespołu suchego oka są: pieczenie, kłucie, zaczerwienienie, ból. Czasami pojawiają się jeszcze: światłowstręt, zaburzenia ostrości widzenia oraz odczucie piasku pod powiekami.

Niestety, zespołu suchego oka nie można całkowicie wyleczyć. Ograniczamy się więc do łagodzenia jego objawów oraz profilaktyki.

Robienie sobie przerw w czasie pracy, które pozwolą naszym oczom odpocząć, zdecydowanie pomaga nadwyrężonemu wzrokowi. Można również wykonywać proste ćwiczenia oczu, np. przesuwanie gałki ocznej z prawej strony na lewą pod zamkniętymi powiekami.

Skuteczne jest również stosowanie tzw. sztucznych łez, kropli nawilżających do oczu. W ich skład wchodzi woda i elektrolity, a także substancje, które pomagają w wiązaniu się wody z filmem łzowym, co skutecznie nawilża oko, chroniąc je przed wysychaniem.

W przypadku zauważenia niepojących objawów, warto sięgnąć po krople nawilżające, które można kupić w aptece bez recepty oraz udać się do okulisty na dokładniejsze badanie, by wykluczyć inne choroby oczu.