Trwa ładowanie...

Zespół Wolffa-Parkinsona-White'a (WPW) - objawy u dzieci, przeciwwskazania, ablacja

Avatar placeholder
30.03.2021 22:45
Zespół Wolffa-Parkinsona-White'a (WPW) - objawy u dzieci, przeciwwskazania, ablacja
Zespół Wolffa-Parkinsona-White'a (WPW) - objawy u dzieci, przeciwwskazania, ablacja

Zespół Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW) jest to wrodzona dysfunkcja serca, która polega na zaburzeniu przepływu impulsu pomiędzy przedsionkami a komorami serca. Zaburzenie wynika z występowania innej drogi przewodzenia impulsu elektronicznego w sercu niż ten występujący naturalnie. Choroba jest wrodzona a jej przyczyny są nieznane. To właśnie zespół Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW) najczęściej jest przyczyną szybkiej akcji serca u dzieci. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak objawia się zespół Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW) oraz czy możliwe jest jego wyleczenie.

spis treści

1. Zespół Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW) – objawy u dzieci

Objawy Zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW) są charakterystyczne - najczęściej diagnozuje się ją u noworodków i małych dzieci. Zespół Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW) jest chorobą wrodzoną, diagnozowaną średnio u 15 na 10 000 dzieci. Najczęściej objawia się on występowaniem epizodów przyspieszonej akcji serca – mowa tutaj o częstotliwości uderzeń w okolicach 200 na minutę.

Napadom często towarzyszy także niemiarowy, płytki oddech, uczucie słabości a nawet omdlenia, ucisk w klatce piersiowej oraz paradoksalnie, obniżone ciśnienie. Zespół Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW) u małych dzieci może objawiać się również w mniej charakterystyczny sposób – mogą wystąpić zaburzenia łaknienia czy wymioty. Jednak to epizody przyspieszonej akcji serca są szczególnie niebezpieczne.

Zobacz film: "Leczenie chorób serca"
6 nietypowych oznak choroby serca
6 nietypowych oznak choroby serca [7 zdjęć]

46 proc. zgonów rocznie wśród Polaków spowodowanych jest przez choroby serca . Na niewydolność serca

zobacz galerię

Podczas napadu może dojść do migotania przedsionków, które z kolei może skończyć się nawet nagłym zgonem. Opisane objawy wraz z dorastaniem dziecka mogą się zmniejszać a nawet ustać. Jeżeli jednak objawy nie zanikną samoistnie albo będą postępować należy wdrożyć jak najszybciej odpowiednią kurację leczniczą.

2. Zespół Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW) – przeciwwskazania

Jak wygląda leczenie Zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW)? Chorobę można leczyć lekami, jednakże takie leczenie może zmniejszać objawy, nie eliminuje jednak problemu. Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest ablacja – czyli wypalenie dodatkowej drogi przewodzącej. Ablacja nie jest trudnym zabiegiem ale istnieją grupy osób, którym jest ona przeciwwskazana.

Przede wszystkim zabiegowi nie mogą być poddane kobiety w ciąży oraz osoby u których stwierdzono istnienie skrzeplin w sercu. Jeżeli chodzi o dzieci specjaliści deklarują, że nie ma przeciwwskazań jednakże w przypadku najmłodszych pacjentów (do 8 roku życia) może brakować doświadczonych specjalistów, co nie oznacza, że ich nie ma.

3. Zespół Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW) – ablacja

Ablacja jest raczej prostym zabiegiem, niestety mimo tego wzbudza wiele emocji wśród pacjentów. Zabieg ten polega na wprowadzeniu poprzez tętnice udową elektrody do serca oraz wypalenie dodatkowej drogi przewodzącej, powodującej arytmię. Po skutecznie wykonany zbiegu dziecko ma szanse wrócić do pełni zdrowia.

W przypadku zabiegu ablacji nie ma przeszkód jeśli chodzi o wiek – w Polsce przeprowadzane były zabiegi ablacji nawet na 3 miesięcznych dzieciach. Niestety zespołów ablacyjnych, które potrafią wykonać ablację na tak młodych dzieciach jest niewiele – zwykle na zabiegi ablacji kieruje się dzieci od 7/8 roku życia. Zespół Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW) może być skutecznie wyleczony poprzez ablację, dlatego każdy rodzic powinien rozważyć tą metodę leczenia.

Powodzenie zabiegu ablacyjnego jest imponujące – waha się ona od 90 do 95%. Należy pamiętać, że występujące przy tej chorobie napady mogą prowadzić do niszczenia mięśnia sercowego a nawet zgonu dziecka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze