Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS - jak i kiedy należy to zrobić?
Zgłoszenie dziecka do ZUS to jeden z najważniejszych obowiązków rodzica lub opiekuna prawnego. Po zgłoszeniu dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS rodzic zyskuje pewność, że otrzyma ono niezbędną pomoc w przychodni zdrowia, karetce pogotowia lub w szpitalu. Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia w ZUS?
1. Kto może zgłosić dziecko do ubezpieczenia w ZUS?
Polisa zdrowotna ZUS przysługuje każdemu dziecku, ale musi być ono zgłoszone do ubezpieczenia przez osobę dorosłą, może zrobić to:
- pracujący rodzic - osoba zatrudniona musi poinformować swój zakład pracy o chęci zgłoszenia członka rodziny, a w przypadku obu pracujących rodziców - wystarczy, że zrobi to jedna osoba,
- niepracujący rodzice - rodzice bądź rodzic może zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna i na tej podstawie ubezpieczyć dziecko, w innym wypadku obowiązek ten przechodzi na dziadków,
- opiekun prawny lub rodzina zastępcza - dziecko wychowywane przez kogoś innego niż biologiczni rodzice również musi być zgłoszone do ubezpieczenia, może to zrobić rodzic zastępczy, opiekun prawny lub placówka opiekuńcza (np. dom dziecka).
Dziecko do ubezpieczenia ZUS może zgłosić również rodzic, prowadzący własną działalność gospodarczą. Jeżeli rodzice nie są w stanie ubezpieczyć dziecka, mogą zrobić to dziadkowe.
W przypadku, gdy oni również nie mają prawa do świadczeń tego rodzaju, ubezpieczenie dziecka zapewnia ośrodek pomocy społecznej, a po rozpoczęciu nauki - konkretna placówka edukacyjna (rodzice muszą poinformować o tej konieczności).
2. Kiedy należy zgłosić dziecko do ZUS?
Dziecko zdobywa prawo do ubezpieczenia w dniu narodzin, należy zgłosić je do ZUS w ciągu tygodnia od daty urodzenia. Podobnie jest w przypadku zdobycia zatrudnienia przez co najmniej jednego rodzica, ubezpieczenie dziecka konieczne jest w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy z pracodawcą.
Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego jest bezpłatne i nie powoduje wzrostu wysokości składki zdrowotnej. Dodatkowo zgłoszenie dziecka jest obowiązkowe, a pominięcie tej czynności może skutkować nawet karą grzywny.
Należy również pamiętać o obowiązku wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku zakończenia umowy z pracodawcą lub zakończenia działalności gospodarczej.
3. Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia w ZUS?
Istnieją trzy podstawowe sposoby zgłoszenia dziecka do państwowego ubezpieczenia zdrowotnego:
- pośrednictwo pracodawcy lub zleceniodawcy - zatrudniony rodzic musi przekazać pracodawcy dane osobowe dziecka, które umożliwią wypełnienie formularza do ZUS,
- pośrednictwo Urzędu Pracy - rodzic zarejestrowany jako osoba bezrobotna ma prawo zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia ZUS z tego tytułu, w tym celu musi przekazać dane dziecka w Urzędzie Pracy,
- osobiste złożenie wniosku - rodzic może samodzielnie złożyć wniosek o dopisanie dziecka do ubezpieczenia, jeżeli prowadzi własną działalność gospodarczą (należy wypełnić dokument ZCNA "Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego").
Warto pamiętać o tym, by ponownie zgłosić dziecko do ubezpieczenia w przypadku zmiany pracy, uzyskania statusu osoby bezrobotnej lub świadczeń emerytalno-rentowych.
3.1. Samodzielne zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS
Samodzielne zgłoszenie członka rodziny do ZUS odbywa się na trzy sposoby:
- przez Internet - na stronie PUE ZUS,
- osobiście - w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- drogą pocztową.
Zgłoszenia dziecka lub członka rodziny możliwe jest na podstawie wypełnionego formularza ZUS ZCNA. Jest on dostępny w każdym oddziale ZUS, można uzupełnić go na miejscu i przekazać pracownikowi lub wysłać pocztą na adres ZUS.
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia ZUS przez Internet wymaga założenia profilu na stronie PUE za pomocą profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Wówczas wypełniamy formularz ZUS ZCNA bezpośrednio przez Internet i również w ten sposób go wysyłamy.
4. Jak zgłosić dziecko bez numeru PESEL?
Istnieje obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od daty jego narodzin. Zdarza się, że wówczas noworodek nie posiada jeszcze własnego numeru PESEL.
W takiej sytuacji rodzic podaje imię i nazwisko dziecka, adres zamieszkania i własny numer PESEL. Wypełnienie formularza w ten sposób jest możliwe do momentu, gdy dziecko nie ukończy 3. miesiąca życia.
Ważne jest jednak to, by w momencie, gdy dziecko zyska numer PESEL zgłosić tę informację w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (za pośrednictwem pracodawcy lub Urzędu Pracy).
5. Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne ZUS?
Zgłoszenie dziecka do ZUS sprawia, że zyskuje ono prawo do bezpłatnego korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. W związku z tym objęte ubezpieczeniem dziecko może zostać przyjęte na wizytę lekarską w placówce NFZ lub do szpitala, rodzic może też wezwać pogotowie ratunkowe w przypadku wystąpienia poważnych dolegliwości lub uszczerbku na zdrowiu.
Dodatkowo ubezpieczenie zdrowotne ZUS uprawnia do bezpłatnych szczepień, bilansów zdrowia czy badań, koniecznych do postawienia diagnozy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.